Darbe, Çürük, Burkulma ve Zorlanmalarda İlk Yardım

Darbelerde, Çürüklerde, Burkulma ve Zorlanmalarda Acı Giderme ve İlk Yardım Yöntemleri

1. Burkulma mı Gerilme mi?

Zorlanma (gerilme) bir kası veya tendonu (kasları kemiğe bağlayan fibröz doku) incittiğinizde oluşur. Burkulma ise bir kemiğin sonunu diğer bir kemiğe bağlayan kemik bağ dokusunun incinmesinden oluşur. Her ikisi için de çoğunlukla en iyi çözüm istirahat,buz tedavisi,basınç uygulama ve yükseltide tutmaktır.

2. Dinlenme

Dinlenme burkulma ve zorlanmaların iyileşmesine yardımcı olan ana etmenlerden biridir. İncinmenin nerede olduğuna bağlı olarak bir veya iki gün üzerindeki ağırlığı kaldırmanız gerekir. Koltuk değneği ve bastonların yardımı dokunabilir. Burkulma ya da zorlanmanız ciddiye giderse fizik tedavisine ihtiyacınız olabilir. Doktor incinmenizi değerlendirip sizin için en iyi tedavi planını tavsiye edecektir.

3. Buz Tedavisi

Buz şişmeyi ve ağrıyı dindirir. Ufak incinmelerden sonraki ilk 24 saatte 20-30 dakikalık soğuk (buz) kompresi tedavisi uygulayın. Bunun için plastik torba içine konan buzu veya bir paket dondurulmuş bezelyeyi havluyla sararak (soğuktan yanmayı önlemek için) incinen bölgeye uygulamak oldukça işe yarayabilir. İncinmenin meydana geldiği ilk 24 saatte ısı uygulamayın,bu şişliği kötüleştirebilir. Daha sonra kasları rahatlatmak ve ağrıyı dindirmek için uygulayabilirsiniz.

4. Basınç Uygulama (Sargı Bezi Tedavisi)

İncinen yere basınç uygulanması şişliğin büyümesini engelleyebilir. İncinmenin meydana geldiği ilk bir veya iki gün için,burkulan veya zorlanan bölgeyi sargı bezi ile sarın. Doktor,hangi basınç uygulama yöntemini ve nasıl uygulanması gerektiğini size söyleyebilir.

5. Yükseltide Tutma

İncinen bölgenizi yükseltide tutmanız şişliğin inmesine yardımcı olur. Bu yüzden incinen bölgenizi mümkünse kalp hizanızdan daha yüksekte tutmaya çalışın. Yerçekim kuvveti şişliğin azalmasına ve baskının hafiflemesine yardımcı olur. İstirahat,buz tedavisi,basınç uygulama ve yükseltide tutma gibi tedbirlerin hepsini uyguladığınız halde hala fark edilebilir bir ağrı hissediyorsanız doktora görünün.

6. Diğer Burkulma ve Zorlanma Tedavileri

Bazen incinen organı atel ya da alçı gibi bir şeyle sabitlemek gerekebilir. Doktorunuzun sabitlemek için kullanılan aracı denetlemesi gerekir çünkü uzun süreli kullanımlar eklem sertleşmesine ve hareket alanının kısıtlanmasına yol açabilir.

7. Çürükleri Yatıştırma

Çürükleri iyileştirmeye yardımcı olması için,çürük oluştuktan hemen sonra soğuk basınç uygulayın ve yapabiliyorsanız kalp hizanızdan daha yüksek seviyede tutmaya çalışın. Çürükler genellikle iki hafta kadar sürer ve iyileştikçe kırmızı/morumsu renkten sarımtırak renge doğru döner. Çürükleriniz ciddi gözüküyorsa ya da ağrılı şişlikler oluştuysa doktora görünün.

8. Morarmış Gözü Yatıştırma

Bifteğiniz dolabınızda kalsın. Moraran gözünüzü yatıştırmak için bakteri dolu olması muhtemel çiğ ete ihtiyacınız yok. Bunun yerine soğuk basınç uygulayın veya havluyla sarılı buz torbasını uyanık olduğunuz süre boyunca her saatte 20 dakika süreyle gözünüze uygulayın.

9. Kafa Şişiklerini Dindirme

Küçük çaptaki kafa şişiklerini dindirmenin en iyi yolu şişlik olan bölgeye soğuk basınç tedavisi veya buz torbasıyla tedavi uygulamaktır. Eğer yüzünüzde veya kafanızda kanama,baş ağrısı,kusma,görme ve/veya konuşma bozukluğu,solunum sorunu veya oldukça büyük bir yumru varsa hemen tıbbi yardım isteyin.

10. Ağrı Kesici İlaç Tedavisi

Doktorunuzun küçük şişlikleriniz,burkulmalarınız veya zorlanmalarınız için istirahat,yükseltide tutma veya buz tedavisi önerdiyse sorun yoktur. Ancak kalıcı ağrı hissediyorsanız reçeteli bir ilaç veya ağrınızı dindirecek yardımcı araçlar tavsiye etmesi konusunda doktora danışın.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share