Göze Bulaşan Kimyasallarda İlk Yardım

Gözünüze herhangi bir kimyasal temas etmesi veya bulaşması durumunda uygulamanız gereken adımları sizler için sıraladık:

Gözünüze herhangi bir kimyasal bulaşması durumunda izlemeniz gereken adımlar:

1-) Gözünüzü Suyla Yıkayınız.

En az 20 dakika boyunca temiz ve ılık su kullanarak yıkayınız.

Bulunduğunuz durum içerisinde aşağıdaki maddelerden hangisi sizin için en çabuk çözüm ise onu uygulayınız;

– Duşa girin ve ardından ılık suyu göz hizasına denk getirerek etkilenmiş bölgeye tutun. Her iki gözünüzde etkilenmiş ise burun köprüsünü kullanarak suyun akışını sağlayın ya da gözlerinizi açık tutmaya çalışın.

– Başınızı yana çevirerek yere yaslayın ve etkilenen gözü yavaşça akan bir musluğun altına tutun.

– Göze kimyasal bulaşmış olan kişi küçük bir çocuk ise lavabo üzerine yatırıp ılık bir su ile yavaşça göz üzerinden burun bölgesine doğru akıtarak ilk yardım tedavisi uygulanabilir.

2-) Ellerinizi Sabun Ve Suyla Yıkayınız.

Ellerinizde sabun kalıntıları dahil hiçbir kimyasal madde kalmadığından emin olana denk iyice yıkayınız. Göze bulaşan kimyasallarda öncelikli amaç,bulaşan maddeyi gözden uzaklaştırmaktır fakat bu aşamadan sonra ise kimyasal maddeyi ellerinizden temizlemekte büyük önem taşımaktadır. Kimyasal maddeyi gözünüzden arındırmış olsanız dahi ellerinizde kaldığı sürece gözünüze tekrar bulaşma riski çok yüksektir. O yüzden hem gözünüzün hem de ellerinizin iyice temizlendiğinden emin olmanız gerekli.

3-) Kontakt Lenslerinizi Çıkartınız

Eğer gözlerinizi temizlerken lensler çıkmamış ise mutlaka çıkarmanız gerekli. Göze bulaşan kimyasallarda dikkat edilmesi gerekenler;

– Gözlerinizi ovmayınız. Gözlerinizi ovmak daha da zarar verebilir.

– Gözünüze içerisinde olan lens solüsyonu veya su dışında başka hiçbir şey temas ettirmeyiniz. Bir sağlık personeli size söyleyene dek göz damlası bile kullanmamalısınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kafa Travması: İlk Yardım

Birçok kafa travması genelde ufaktır ve hastanede yatırılmayı gerektirmez. Ancak aşağıdaki belirti ya da semptomlardan birini yaşıyorsanız mutlaka 112 Acil Servis’i aramalısınız.
Total
0
Share