İlk Yardım Yaşam İçin Önemli

İlk yardım bilgisi hayat kurtarıyor.

Acıbadem Adana Hastanesi’nce organize edilen “İlk Yardım”eğitimleri devam ediyor. Bugüne kadar bir çok kuruluşla işbirliği yapılarak sürdürülen eğitimlerde Acil Servis Sorumlu Hekimi Dr. Filiz Arabacı tarafından,ilk yardımın yaşam için önemine dikkat çekiliyor,nilüfer Anaokulu,Botaşspor ve Penguen Anaokulu çalışanlarına verilen eğitimlerde,maket üzerinde yapılan uygulamalarla olası kazalarda izlenilecek yollar anlatıldı.

Her gün basından ve televizyonlardan büyük hasara ve can kaybına neden olan kaza haberleri dinleriz. Meydana gelen kazalardaki ölümler ve sakat kalmaların en büyük nedenlerden birisi kazalara müdahale eden kişilerin ilk yardım uygulamalarını bilmemesi yada yanlış uygulama yapması. İlk yardım uygulamalarının insan yaşamı için önemine dikkat çekmek amacıyla Acıbadem Adana Hastanesi tarafından “İlk yardım”eğitimleri düzenleniyor. Son olarak nilüfer Anaokulu,Botaşspor ve Penguen Anaokulu çalışanlarına verilen eğitimlerde,Acıbadem Adana Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Filiz Arabacı,kanamalarda ilk yardım uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Hasta veya yaralı kişiye,daha ciddi bir tıbbi yardım uygulanmadan önce yapılan ilk bakımın önemli olduğunu belirten Dr. Filiz Arabacı,”İlk yardımın amacı,hasta veya yaralı kişinin durumunun kötüleşmesini önlemek için aktif olarak müdahale etmek,yaşam desteği sağlamak,yaralının etkin tedavisini başlatmak,zararı en aza indirmek ve yaşam kaybını önlemektir”dedi.

İlkyardımın,tıbbi bakımından bir alternatifi olmadığını kaydeden Acıbadem Adana Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Filiz Arabacı,kanamalardaki ilkyardım uygulamaları konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlattı:

Kanamalarda İlk Yardım Uygulamaları Dış Kanamalarda İlk Yardım:

-Yaralının durumu değerlendirilir.

-Tıbbi yardım istenir (112).

-Yara ya da kanama değerlendirilir.

-Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırılır.

-Kanama durmazsa ikinci bir bez koyarak basıncı arttırılır.

-Gerekirse bandaj ile sararak basınç uygulanır.

-Kanayan yere en yakın basınç noktasına baskı uygulanır.

-Kanayan bölge yukarı kaldırılır.

-Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilk yardımcı varsa,yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa,uzuv kopması varsa ve/veya baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa boğucu sargı (turnike) uygulanır.

-Şok pozisyonu verilir.

-Sık aralıklarla (2-3 dakikada bir) yaşam bulguları değerlendirilir.

-Kanayan bölge dışarıda kalacak şekilde yaralının üstü örtülür.

-Yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiler (turnike uygulaması gibi) yaralının üzerine yazılır.

-Hızla sevk edilmesi sağlanır.

Burun Kanaması

-Yaralı sakinleştirilir,endişeleri giderilir.

-Oturtulur.

-Başı hafifçe öne eğilir.

-Burun kanatları 5 dakika süre ile sıkılır.

-Uzman bir hekime gitmesi sağlanır

Kulak Kanaması

-Yaralı sakinleştirilir,endişeleri giderilir.

-Kanama hafifse kulak temiz bir bezle temizlenir.

-Kanama ciddi ise kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapatılır.

-Bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırtüstü yatırılır,bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır.

Kulak kanaması,kan kusma,anüsten veya üreme organlarından gelen kanamalarda yaralı kanama örnekleri ile uzman bir hekime sevk edilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share