Depresyon İşaretlerine Dikkat Edin

Suçluluk, sinirlilik ve hiç gitmeyecekmiş gibi hissedilen mutsuzluk duygusu yaygın olarak görülen depresyon belirtilerindendir.

Bulanık bir ruh haline sahip olmak bazen hayatın normal parçasıdır. Sevdiğiniz birini kaybetmişseniz ya da işinize son verilmişse mutsuz olmanız doğaldır. Hayatınızda oluşan bir stres sonucu depresyon belirtileri görülüyorsa,buna “durumsal depresyon” adı veriliyor. Çoğu insan birkaç gün,bazen de birkaç hafta sürse bile durumsal depresyondan kurtuluyor.

Bununla birlikte depresyon belirtileri geçmediğinde ve çalışma kabiliyetinizi ve normal yaşantınızı etkilediğinde “klinik depresyon”veya“ağır depresyon”olarak adlandırılır. Ağır depresyon haftalar,aylar veya yıllar boyunca sürebilen ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden ortaya çıktığında yardım alınmalıdır.

Depresyon belirtileri çok yoğun ve bunaltıcı olabilir. İnsanlar ağır depresyonu “içinden çıkılamayan kara bir delik”olarak tanımlayabilir. Ayrıca bu depresyon türünde “kötü bir şeyler olacağına dair içinde bir his olma”durumu sıkça görülebilir. Cansız,çökmüş ve hissiz olabilirsiniz. Ciddi depresyonu olan tüm insanların belirtileri aynı olmayabilir ancak aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Üzüntü

Mutsuzluk bir depresyon belirtisi olduğunda bununla birlikte umutsuzluk ve boşluk hissi de görülebilir. Ne kadar çok uğraşsanız da işe yaramayacağını düşünebilir,olumsuz düşüncelerinizi kontrol altına alamayabilirsiniz. Ortada hiçbir neden olmadığı halde kendinizi ağlarken görebilirsiniz.

Suçluluk

Şiddetli depresyonu olan kişiler beceriksiz ve işe yaramaz olduklarını hissedebilir. Hatta depresyonlarını bir güçsüzlük göstergesi olarak görebilir ve aşırı özeleştiri yapabilirler.

Asabiyet

Bu depresyon belirtileri kızgın,tedirgin ve huzursuz hissetmenize neden olabilir. Ciddi depresyonda olan erkekler genellikle depresyonlarını agresif ve kayıtsız davranışlarla açığa vururlar.

Ruhsal Belirtiler

Konsantre olmakta,karar vermekte ve detayları hatırlamakta sorun yaşıyorsanız bunlar büyük ihtimalle depresyon işaretleridir. Depresyondaki kişiler düşünme süreçlerinin yavaşladığını hissedebilirler.

Fiziksel Belirtiler

Depresyondaki insanlar,herhangi bir tıbbi nedeni olmaksızın sıklıkla ağrı sızı,baş ağrısı ya da sindirim sorunları yaşarlar ve tedaviye yanıt vermezler.

Enerji Kaybı

Depresyondaysanız her zaman yorgun hissedebilirsiniz. Depresyonlu kişiler fiziksel aktivitelerinin yavaşladığını hissedebilirler.

İlgi Kaybı

Yaygın depresyon belirtilerinden biri de seks,hobiler ya da sosyal etkileşimler gibi zevk aldığınız aktivitelere karşı ilgi kaybıdır. Ayrıca sorumluluklarınızı ve fiziksel bakımınızı ihmal etmeniz şeklinde ortaya çıkabilir.

Uyku Değişiklikleri

Sabah çok erken uyanmak,uykuya dalamamak ya da çok fazla uyumak depresyon belirtisi olabilir.

İştah Değişiklikleri

Çok fazla ya da çok az yemek yeme depresyona bağlı olarak gelişen değişiklikler olabilir. Bir ay içinde kilonuzun yüzde beşinden daha fazla kilo almanız ya da vermeniz bir depresyon uyarısı olabilir. Bazı insanlar depresyonu atlatmak için yemek yemeyi tercih ederken,diğerleri ise depresyon yüzünden yemeğe karşı ilgilerini kaybedebilir.

İntihar Düşüncesi

Kendine zarar verme düşüncesi ciddi bir depresyon belirtisidir ve her zaman çok ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Eğer kafanızda intihar etme düşüncesi beliriyorsa acilen yardım almanız gerekir.

Eğer bu klasik belirtilerden bazılarına sahipseniz,bu belirtiler ciddi şekilde ve bir haftadan daha uzun sürüyorsa,yardım almaya başlamalısınız. Başlamak için en iyi seçenek doktorunuzdur.

Depresyon,güçsüzlük işareti veya utanılacak bir neden değildir. Depresyon ciddi bir hastalıktır. Ağır (klinik) depresyon durumlarında bile tedavi genellikle başarıyla sonuçlanır. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar başarı sağlanır. Bu yüzden yardım almak için beklemeyin.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Depresyonun Bilinmeyen Faydaları

Uzmanlar bir miktar depresyonun bazı faydaları da beraberinde getirdiğini söylüyorlar. Depresyondan çıkmanıza yarayacak, daha sağlıklı ve mutlu bir ruh haline yönelmenize olanak sağlayacak yöntemleri sıraladık…
Read More

Stres ve Depresyona Dikkat!

Acıbadem Fulya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor, diyabet hastası kadınların kalp damar hastalığına yakalanma riskinin erkeklere nazaran 4-5 kat daha fazla olduğunu söyledi.
Read More

Mevsimsel Depresyonla Başa Çıkmanın 7 Yolu

Her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da kimileri için sonbahar ve kış biraz sıkıntılı geçiyor. Güneş ışınları azaldıkça; sabah uyanmakta güçlük, enerji kaybı, halsizlik ve isteksizlik gibi duygu durum değişiklikleri ortaya çıkıyor.
Total
0
Share