Mevsimsel Depresyonla Başa Çıkmanın 7 Yolu

Her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da kimileri için sonbahar ve kış biraz sıkıntılı geçiyor. Güneş ışınları azaldıkça; sabah uyanmakta güçlük, enerji kaybı, halsizlik ve isteksizlik gibi duygu durum değişiklikleri ortaya çıkıyor.

Bu şikayetlerin aynı dönemde en az iki yıl üst üste gerçekleşmesi durumuna ise mevsimsel depresyon adı veriliyor. Kış mevsiminin insanlar üzerinde moral bozucu etkisi olduğu bir gerçek. Nasıl olmasın? Sabah kör karanlıkta uyanıp yine karanlık bir havada işe gidiyoruz. Ve tabii bir de o dondurucu soğuk. Neyse ki bu kasvet perdesini yırtmak mümkün, hem de ilk uçakla sıcak bir ülkeye göç etmek zorunda kalmadan. Farklı kulvarlardan uzmanlara kışın getirdiği mutsuzluk hissiyle nasıl başa çıkabileceğimizi sorduk. Şimdi, gün ışığını hayatımıza yeniden sokmanın zamanı geldi!

1. Daha Fazla Işık Alın

Mevsimsel depresyonun asıl sebebi ışık eksikliğidir. Bu sorunla boğuşanlara tavsiyemiz ise basit: Daha fazla ışığa çıkın! Bunun için özellikle sabahları dışarıda yürüyüş yapabileceğiniz gibi, evinize daha fazla ışık girmesini de sağlayabilir veya özel birtakım ışık kaynakları satın alabilirsiniz. Eğer ışık terapisi için özel olarak satılan lambalardan almayı tercih ederseniz, özellikle sabahları karşısında oturmanız yeterli. Olumlu etkileri dört gün içinde hissetmeye başlayacaksınız. 

2. Duruşunuzu Düzeltin

Duruşunuzu düzeltirseniz, kendinize olan güveniniz de gelişecektir. Kendini mutsuz hisseden insanlar genellikle düşük omuzlara, çökmüş bir göğse sahiptir ve sürekli yere bakma eğilimindedirler. Bu duruş şekli kalbe baskı yapar ve diyaframın özgürce hareket etmesini engeller. Yoga, kan akışını hızlandırarak kaslara, organlara ve sindirim sistemine oksijen taşır. Vücudumuzu canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca kaslarımızı gevşeterek bedenimizin enerji hatlarını açar, sinir sistemimizin dengesini sağlar. 

3. Sarı Kantaron’u Deneyin

Sinir sistemini ve ruh halini düzenleyen sarı kantaron otunu deneyebilirsiniz. Ayrıca B6 ve E Vitamini gibi vitamin takviyeleri de moralinizi yükseltmeye yardımcı olacaktır. Magnezyum da anksiyete, uykusuzluk ve kış mevsimine bağlı ağrılara iyi gelebilir. 

4. Doğrudan Şaşmayın

Mevsim değişiminde, sizi neyin mutlu ettiği konusunda dürüst olun ve onun peşinden gidin. Örneğin, sabahlar soğuk ve karanlık olduğunda battaniyenizin altından çıkmak istemeyebilirsiniz. Ancak sizi gerçekten mutlu edecek olan şey kan akışınızı hızlandırmak ise, o halde onu yapmalısınız. Örneğin, alarm çaldığında kapatıp uyumamak iyi bir başlangıçtır.

5. Spor Yapın

Fiziksel olarak fit olduğumuzda, stresle daha iyi başa çıkarız. Kışın tekdüzeliğinden kurtulmanın en etkili yolu spor yapmaktır. Fiziksel olarak aktif olduğunuz sürece Pilates’ten kardiyo çalışmasına kadar her tür aktivite yardımcı olacaktır. Biz size bir güç geliştirme programı tavsiye edebiliriz, zira vücudunuzdaki testosteron seviyesi de artacak ve kendinizi daha iyi ve güvenli hissetmenizi sağlayacaktır. 

6. Balık Tüketin

Gün boyunca küçük öğünlerle beslenmek iyi bir fikirdir. Araştırmalar gösteriyor ki, Omega-3 yağ asitleri depresyonun etkilerini gidermeye yardımcı oluyor. Bunları somon gibi soğuk su balıklarında; ya da ceviz ve keten tohumunda bulabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız; kafein, şeker ve alkolden uzak durmaya çalışın. Alkol ve kafein ruh halinizi değiştirir ve alışkanlık yaparlar. Aşırı şeker tüketimi de bitkinlik ve ruh halinde düzensizliğe yol açabilir. Son olarak, bol bol su için. Unutmayın, suyun yerini başka hiçbir şey tutmaz.

7. Yürüyüşe Çıkın

Kış aylarında bir iç mekandan diğerine geçmek normal bir uğraş haline gelir. Ancak sürekli kapalı mekanlarda olmak insanı mutsuz eder. Havayı içinize çekebileceğiniz ve hücrelerinize enerji doldurabileceğiniz kısa bir yürüyüş moralinize de iyi gelecektir. Kötü havada yapacağınız bir yürüyüş bile terapi etkisi yapabilir! 

Depresyona karşı mücadelede en etkili yol, moral bozukluğunuzun bir girdap gibi büyümesine engel olmaktır. Kendinizi depresif düşüncelere saplanmış bulursanız, bu düşünceleri sorgulayın ve değiştirmeye çalışın. Tüm dünya size karşıymış gibi hissederseniz, bunun aslında doğru olmayabileceğini, yalnızca bugünlük kendinizi kötü hissediyor olabileceğinizi düşünün. Bununla beraber, o an için yapmayı istemediğiniz şeyler yapın: Egzersize başlayın veya arkadaşlarınızla buluşun. Negatif düşüncenin galip gelmesine izin vermeyin!

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Depresif Olmadan da Yazar Olabilirsiniz!

William Styron’dan J.K. Rowling’e kadar birçok yazar “depresyon sorunu olan yazarlar” listesinde yer almakta. Yazarlar depresyona eğilimli, ancak bazı sağlıklı yaşam tarzı seçimleri ile bu riskler azaltılabilir.
Read More

Depresyonun Bilinmeyen Faydaları

Uzmanlar bir miktar depresyonun bazı faydaları da beraberinde getirdiğini söylüyorlar. Depresyondan çıkmanıza yarayacak, daha sağlıklı ve mutlu bir ruh haline yönelmenize olanak sağlayacak yöntemleri sıraladık…

Kış Depresyonu Sizi Esir Almasın!

Kış depresyonu olarak adlandırılan ve özellikle kadınları etkisi altına alan bu hastalıktan korunabiliriz. İşin püf noktası ise haftada en az 2 kez balık tüketmek ve bol bol egzersiz yapmak!
Total
0
Share