Depresyon ve Anksiyete Tedavisinde Egzersizin Önemi

Gün içerisinde yaşanan birçok şey bizi geçici olarak üzebilir ama klinik depresyon uzun süreli ve zayıflatıcıdır. Belirtileri umutsuzluk, iştah ve enerji kaybını içerir.

Aynı zamanda, depresyondan müzdarip kişiler sıklıkla önemli ölçüde anksiyete problemi de yaşarlar. İyileşmeye giden ise yol bir çift spor ayakkabıyla başlayabilir: Düzenli egzersiz; depresyon ve anksiyete tedavisinde, ruh halini iyileştirmede, kötü duygularla savaşmada ve beyni stresle daha iyi başa çıkmaya hazırlamada diğer tedavi yöntemleri arasında sayılıyor.

Üzüntüyle Savaş

Sağlık uzmanları hastalıkları önlemede, fazla kiloyu atmada ve hatta cinsel hayatı canlandırmada düzenli egzersize altın yıldız veriyor. Farklı türdeki fiziksel aktivitelerin depresif şikayetleri azaltması da bir diğer fayda. Bir araştırmada, haftada birkaç kere yürüyüş veya hafif koşu yapmanın, depresyon şikayetlerini azaltmada antidepresan kadar etkili olduğu bulundu. Ama bu sihiri yapan sadece aerobik sporlar değil – araştırmacılar haftada birkaç kere yüksek tempoda spor yapan yaşlı depresif hastaların yaşam kalitelerinde ve uykularında gelişme gördü.

İyi hisleri yaratan endorfin seviyesi arttırmasının yanında, bilim adamları fiziksel aktivitenin beynin kimyasını değiştiren antidepresan ilaçlar gibi işlevi olduğunu öne sürdü. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, gönüllü olarak çemberde koşanların, kafeste oturanlara göre daha fazla sayıda nörotransmitter GABA (sakinlik duygusuna yol açan) üreten beyin hücresine sahip olduğu görüldü. Tüm fareler buz gibi suya konduklarında, koşanların beyninin daha fazla GABA salgıladığı, bunun da stresli bir durumda daha az endişe duydukları anlamına geldiği saptandı.

Dahası, formda kalmak bize özgüven sağlayıp kaygılarımızdan uzaklaştırır. Ve araştırmalarda bu etkinin geçici olmadığı öne sürülüyor: Klinik depresyon teşhisi konan hastalarda egzersiz sadece üzüntü şikayetlerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşme belirtilerini arttırır. Bazı psikologlar, sağlık uzmanlarının kaygı ve depresyonu tedavi etmek için tıpkı ilaç verir gibi fiziksel aktivite önermesini savunuyor.

Üzüntüyü Terle At

Spor için hazırlanmak kötü bir fikir değil. Ama egzersiz, depresyon ve anksiyete oluştuktan sonra azaltmaya yardımcı olurken; etrafta birkaç tur atmanın daha bu rahatsızlık oluşmadan önleyeceği ispatlanmış değil. Bir araştırma, egzersizin zayıf nüfuslarda depresyon riskini azalttığını bulmakta başarılı olamadı. Başka bir araştırma, egzersizin depresif şikayetleri orta derecede arttırdığı öne sürdü. Artı, egzersiz her depresyonun tedavisini aynı şekilde mümkün kılmaz: Bir çalışmaya göre, hafif egzersiz, depresif kadınlara erkeklerden daha çok yardımcı oluyor.

Yine de, depresyondaki insanların egzersiz yapmaya daha az eğilimli olduğu araştırma sonucundan beri, üzüntü hissedildiğinde fiziksel aktivite yapılması özellikle önem taşıyor. Terapist, egzersiz içeren, kişiye özel bir tedavi planıyla yardımcı olabilir. İyi yemek yeme, yeterli uyku alımı, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmenin yanında, günde 30 dakika haftada 3-5 kez hareket etmek gülüşünüzü korumanıza yardım eder. 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Yaşlılık Depresyonunun İlacı Gençlerde

İleri yaşlarda baş gösteren yalnızlık, iş görememezlik, görme ve duyma bozuklukları depresyonu tetikliyor. Uzmanlara göre yaşlıları depresyondan çıkarmak konusunda en önemli görev gençlere düşüyor.
Read More

Mevsimsel Depresyonla Başa Çıkmanın 7 Yolu

Her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da kimileri için sonbahar ve kış biraz sıkıntılı geçiyor. Güneş ışınları azaldıkça; sabah uyanmakta güçlük, enerji kaybı, halsizlik ve isteksizlik gibi duygu durum değişiklikleri ortaya çıkıyor.
Read More

Depresyonun Bilinmeyen Faydaları

Uzmanlar bir miktar depresyonun bazı faydaları da beraberinde getirdiğini söylüyorlar. Depresyondan çıkmanıza yarayacak, daha sağlıklı ve mutlu bir ruh haline yönelmenize olanak sağlayacak yöntemleri sıraladık…
Total
0
Share