Depresyon ve Yas

Sevilen birinin ölümünden sonra ortaya çıkan depresyon belirtileri,iki aydan daha uzun sürmedikçe depresyondan çok yasa bağlanmalıdır.

Yas,sevilen bir kişinin kaybının ardından yaşanan ruhsal duruma verilen bir addır.

Sevilen birinin ölümünden sonra ortaya çıkan depresyon belirtileri,depresyon tanı ölçütlerini karşılayacak sayıda ve sürede ortaya çıkmış olsa bile,iki aydan daha uzun sürmedikçe depresyondan çok yasa bağlanmalıdır.

Ancak saptanan depresyon belirtileri şiddetli düzeyde ise (ileri derecede istek kaybı,sosyal ilişkilerin tamamen bırakılması,belirgin yetiyitimi,yersiz suçluluk ve değersizlik düşünceleri,ölüm düşünceleri,ileri düzeyde psikomotor yavaşlama ya da ajitasyon,psikotik belirtiler) bu iki aylık süre dolmadan da depresyon düşünülebilir ve tedaviye başlanmalıdır.

Bu dönemde,kendisinde ya da ailesinde depresyon öyküsü bulunan kişiler depresyon için risk altındadır .

Prof. Dr. Kültegin Ögel

Total
0
Shares
Related Posts

Zatürre Öldürüyor

Zatürre(Pnömoni), her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 1.2 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır ki bu sayı AIDS, sıtma ve tüberküloz hastalıklarının toplamımının neden olduğu ölüm sayısından fazladır.

En Sık Görülen Mide Hastalıkları Neler?

Sindirim sisteminin maestrosu mide, hastalandığında ağrıyor, şişkinlik, hazımsızlık yapıyor, ağıza acı su geliyor... Olumsuz çalışma koşullarının bu rahatsızlıklara özellikle zemin hazırladığını biliyor musunuz?
Total
0
Share