Detoks Türkiye’de Yasal Bir Uygulama mıdır?

Vücudun dengesini 3 ana besin grubunu ölçülü bir şekilde tüketerek kontrol altında tutabilirsiniz.

Detoks Uygulaması Bağırsaklara Yapılan Bir İşlem mi? Ya da Yediğimiz Yiyeceklerin Değiştirilmesi ile Alakalı Bir İşlem mi?

Yediğimiz yiyeceklerin oranı dengeli olmadığı zaman bunu normale çekilmesi için dışarıdan yapılan başka bir müdahaledir. Bunun da en büyük kısmı vücuttaki protein,karbonhidrat ve lipit dengesi ayarına tekrar getirmek için bir anda vücuda bir öğünün bir maddenin verilmesidir. Daha çok dışarıda yapılan uygulamalar bu şekilde veya sıvı oranının arttırılması şeklindedir. Normalde günde 10 bardak su içen kişiden 50 bardak su içmesi isteniyor. Çünkü vücudundaki su oranını arttırıp,detoksu uygulaması yapılıyor. Bu yanlış bir uygulamadır. Doğru olan kişinin dengeli beslenmesini sağlamaktır.

Kolonoskopiyi Detoks Yapmak İçin Kullanmayın

Ama kolonoskopi hiçbir zaman sıvı verilmek amacıyla kullanılmaz. Ama detoks işlemlerinde görüyoruz ki lavman yapılıyor. Bu işlemi doktorlar genelde ameliyat öncesi bağırsakları boşaltmak için veya tuvalete birkaç gün çıkmakta rahatsızlık yaşayan kişilerde bağırsaktaki pasaj açılsın diye yaparlar. Ama detoks için yapılan lavmanlarda fazla sıvı verilerek kişinin ishal olması sağlanmaktadır. İshalde kişi tabii ki sıvı kaybeder,kilo verir,vücudunuz daha da zayıf çıkar ama bir o kadarda gerekli maddeleri kaybeder. O yüzden bu tip uygulamalara sıcak gözle bakılmamalıdır.

Detoks Türkiye’de Yasal Bir Uygulama mıdır?

Diyet kapsamında olduğu için bunlar bir yaptırımı yoktur. Detoks konuşulan bir terimdir. Resmi bir prosedür değildir.Kolonoskopinin detoks amacıyla yapılması doğru değildir. Tedavi amaçla yapılır ama detoks adı altında yapılmaz. Bunu doktorlar değil,çeşitli gruplar da yapmaktadır yani bir meslek grubu ismi vermek doğru değildir. İnsanları bahara hazırlamak,kışa hazırlatmak adına yapılan bazı yerler vardır. Bu tür yerlerde sağlık elemanı olduğu gibi sağlık elemanı olmayan yerlerde vardır. Maalesef bunları duyuyoruz. Bunlar doğru değil,yasal değil,resmi değildir. Bir yere kayıtlı olmadığı için cezai bir yaptırımı yoktur. Yani sizin hekimden aldığınız faturada detoks yaptırılmıştır karşılığı şu kadardır diye yazmadığı için bir yasal yaptırımda yoktur.

Detoksun Kanserle Bağlantısı Var mıdır?

Son zamanlarda kanser hastalarının ölümleri ardından detoks yapması sonucu kansere yakalandılar tarzında söylentiler oldu. Amy Winehouse için alkol ve uyuşturucudan arındıktan sonra detoks yapması sonucu hayatını kaybettiği söylendi. Eğer detoks yaptığı bile doğruysa acaba yaptığı detoks nasıl bir uygulamaydı? Bunu bilemiyoruz. Ama kişi dengeli beslenmediği için,zararlı alışkanlıkları olduğu için bir şekilde bunu vücuttan atmak üzere belki duyduğu bir söylenti veya bir kişinin kandırması sonucunda detoks adı altında hekimlerin yapmadığı bir uygulamaya maruz kaldı. Bu yapılan uygulama belki kalbine,böbreğine zarar vererek hayatını sonlandırdı. Neticede ne olduğunu bilmiyoruz ama bu tip zararları görülebilir ki Amy Winehouse ölümü bununla ilişkilendirildi. Yani bunların hepsi söylentidir. Türkiye de çok fazla gündemde kalması Türkiye de detoksun popüler olup,insanların çok fazla yapmak istemesinden kaynaklanıyor. Ev kadınlarının bile televizyonu açıp,kadın programlarından detoks tarifleri alır hale geldi.

En İyi Detoks Nasıl Yapılır?

En iyi detoks düzenli beslenmek,uykunuzu uygun saatlerde almak ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaktır. Bunun dışında bir sorununuz varsa,kilonuz fazla ise hekiminize başvurup,onun tedavisi altında bu sorunu çözmektir. Kendi başınıza veya başkalarının terkiniyle bilmeden yapılan uygulamalar ki bunların hepsine detoks denilmektedir,kesinlikle doğru değildir. Detoks uygulaması aynı zamanda psikolojik rahatlama şeklinde de olabiliyor. Yani insanın çeşitli arayışları vardır. Bunda da hekimin yol göstermesi gerekir. Psikolojik rahatlama adı altında da yapılan bir sürü yanlış uygulamalarda vardır bu da yanlış detoksa bir örnek olarak gösterilebilir.

Sadece dengeli beslenerek toksinlerden arınabiliyor muyuz?Toksin nedir?

Toksin tıp dilinde vücuda zararlı olan mikroorganizmaların,bakterilerin ve virüslerin üretmiş olduğu vücuda zarar veren maddelere denir. Bunların vücuttan arınma,temizlenme süresi detokstur. Bunun kilo vermeyle,gıdalarla bağdaştırılması doğru değildir. Eğer kelime olarak kullanılacaksa bu sketrick detoks,zihinsel detoks,yorgunluk detoksu gibi her konuya da açılabilir ama doğru bir terim değildir bu.

Dr. Abdurrahman kerim Çıkım

Total
0
Shares
Related Posts

Her hasta memesini kaybetmeye mahkum mu?

Acıbadem Maslak Hastanesi'nden Meme Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinin tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Her 3 Kadından İkisi Şişman

Son yıllarda göbek çevresi ölçümüyle gündemden hiç düşmeyen şişmanlık sorunu, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açması nedeniyle de önemle vurgulanan bir öncelik olmayı sürdürüyor.
Total
0
Share