Dikkat! Sorun Cildinizde Olmayabilir

Cildinizde zannettiğiniz ve uzun süre tedavi için dermatologlara göründüğünüz sorunlarınızın kaynağı hormonal değişimlerle gelişen hastalıklar olabilir.

Ciltteki rahatsızlıklardan bazıları,hastaların uzun yıllar uğraşmasına,ciltleriyle ilgili tedavi görmesine rağmen iyileşmiyor. Cildimizde sık görülen sivilciler,tüylenme,yağlanma,saç dökülmeleri,koyu ve açık renkli lekelerin arkasında hormonal hastalıklar bulunabiliyor.

Belirtiler Cildinizde Sorun Hormonlarınızda Olabilir

Belirtiler: Sivilce,yağlanma,kıllanma varsa polikistik over hastalığından kaynaklanıyor olabilir.
Bu belirtiler vücutta prolaktin hormonunun yükseldiği durumlarda da görülebiliyor. Bu kişiler uzun süre cilt hastalıkları uzmanlarına gidiyorlar. Aslında sorunlarının altında yatan neden,hormonlar olabiliyor. Uzmanların tavsiyesiyle endokrinoloji uzmanlarına yönlendirilip eş zamanlı olarak hormonal sorun giderilmeye çalışıldığında tedavide istedikleri sonucu elde edebiliyor.

Belirtiler:Yaralarda geç iyileşme,kaşıntılar,ciltte yer yer koyulaşma,tırnaklarda kabalaşma,kalınlaşma,soyulmalar olabilir. Ciltte ortaya çıkan bu sorunlar diyabet (şeker) hastalığının habercisi olabiliyor. Hastalık ilerleyince daha farklı bulgular da ortaya çıkabiliyor.
Diyabet Hastalığı:Eğer şeker hastalığını tedavi etmezsek,ciltteki sorunlar da giderilmemiş olur. Hem şekere yönelik,hem de cilde yönelik tedaviyi birlikte yürütmek gerekir. Şekeri kontrol altına allındığı halde cilt,saç,tırnakla ilgili sorunlar devam ediyorsa cilt hastalıkları uzmanın tedavisi gerekebiliyor.

Belirtiler: Tiroid bezi eğer çok çalışırsa ciltte incelme oluyor,kolay zedeleniyor,tırnaklar inceliyor ve kırılıyor,saçyan dökülüyor. Eğer yavaş çalışırsa da ciltte kalınlaşma,kabalaşma,geçmeyen kaşıntılar,tırnak soyulması,kaşların ve vücut kıllarının dökülmesi gibi sorunlar oluşuyor.
Tiroid Hastalığı:Geçmeyen kaşıntılar,cilt kalınlaşması,kuruması tiroid hastalıkları ile ilgili olarak ortaya çıkıyor,ayrıca “Vitiligo”denilen ciltte belirgin beyaz lekelerin oluşmasıyla görülen bir başka hastalık daha var. Tiroid az çalışırsa ilaç tedavisi (tiroid hormonu) verilyor. Bezin çok çalışması halinde de aşırı hormon yapımını durduracak tedavilerin verilmesi gerekiyor.

Bu Hormonların Azı da Zarar Çoğu da

Testosteron ve prolaktin fazlalığı meydana geldiğinde,yağ bezleri ve kıl kökü uyarılır. Yağ bezlerinin aktiflenmesi sonucunda da yağlanma ortaya çıkar,sivilceler oluşuyor. Aynı şekilde ‘Kortizol’hormonunun aşırı salgılanmasına yol açan hastalıklarda cilt altı dokusu inceliyor,ciltte kolay morarma oluyor,cilt altı kanamaları,yaraların daha kolay gelişmesi,kıllanma,yağ dokusunda artış gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ciltte mor renkli çatlaklar görülebiliyor.

Hormon Hastalıklarında Tedavi Nasıl Oluyor?
Birçoğunda ilaç verip sorunu düzeltebiliyoruz. Hormon hastalıkları ya hormonun artışıyla ya da azalmasıyla ortaya çıkıyor. Eğer hormon artışıysa bu artışı durduran ilaç veriyoruz,azalmışsa azalanı gideriyoruz. Hormon hastalıkları ilaç tedavisine iyi cevap veriyor. Cevap vermeyen çok azdır. Bir kısmında ameliyat gerekebiliyor. Hücrelerde değişime neden olan karmaşık mekanizmalar var. Bazı genetik yapıları taşıyan kişilerde,hormonal hastalıklara olan eğilim artar. Virüslerden,stresten kaynaklı nedenler ve dışarıdan alınan ilaçlarla tetiklenebilir. Günlük hayattaki bazı faktörler de etkili olabiliyor. Bazı kişileri kilo almak etkiliyor,yağ dokusu artınca yağ dokusundan salgılanan maddeler hormonların dengesini bozuyor. Bunlar da olayın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Doç. Dr. Neslihan Kurtulmuş

Total
0
Shares
Related Posts

Besin Hijyen ve Sanitasyonu

Hijyen; tehlikelerin kontrolü ve amaçlanan kullanımı hesaba kayıtlarak, bir gıda maddesinin insan tüketimine uygunluğunun sağlanması için gerekli...
Total
0
Share