Diyabet Kalbi Tehdit Ediyor

Kontrol altına alınamayan diyabet de damarlarda sertleşmeye neden olarak kalp krizini tetikliyor…

Diyabet,görülme oranları her geçen hızla artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu artışın en önemli sebepleri ise şehir yaşamının beraberinde getirdiği sağlıksız beslenme,hareketsiz bir hayat ve sonucunda ortaya çıkan fazla kilolar.

Erken teşhis çok önemli

Ayrıca 45 yaşın üzerinde olmak,genetik faktörler,bozulmuş açlık kan şeker düzeyleri ve gebelik diyabeti de uzun dönemde diyabet hastası olma riskini artırıyor.

Diyabet hastalığı erken dönemde teşhis edilmez ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse,görme kaybı,böbrek yetersizliği ve kalp krizi gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Duhan Fatih Bayrak,diyabetin kalp sağlığı üzerindeki etkisi ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi veriyor.

Damarlarda sertleşme ve daralma oluşuyor

"Diyabet hastalığı uzun dönem kontrol altına alınmadığında damarlarda yıllar içinde sertleşme meydana geliyor. Damar sertliği bu hastalarda kalp krizini beraberinde getiriyor. Ateroskleroz denilen damar sertliği yani damar tıkanıkları diyabet kaynaklı kalp hastalıklarının başını çekiyor.

Düzenli diyet ve takiple diyabet kontrol altına alınıyor

Diyabet,endotel denen damar içindeki hücre örtüsünün yapı ve fonksiyonunu bozduğundan damar sertliği daha hızlı ve kolay oluşuyor. Tüm vücut damarlarında daralmalar oluşuyor. Damar daralmaları kalpte meydana geldiğinde krize,boyunda inme ve felçlere,böbrekte ciddi kontrolsüz yüksek tansiyona,bacakta ise,ayak ve bacak kesilmesine kadar gidebilen kanlanma bozukluklarına neden olabiliyor.

Düzenli diyet ve doktor tavsiyesinde alınan ilaçlarla kan şekerinin ideal düzeyde tutulması şart. Ayrıca tansiyon ve kolesterol seviyelerinin kontrol altına alınması ve sigara içilmemesi de alınması gereken önlemler arasında. Diyabetli hastalarda yüksek tansiyon ve kolesterol sağlıklı insanlara oranla çok daha önemli. Diyabet zaten atardamarlarda yapı ve fonksiyon bozukluğuna neden oluyor. Buna kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyon gibi ek risk faktörlerinin eklenmesi,damar sertliği riskini çok arttırıyor. Koroner kalp hastalığı risk faktörlerinin sayısı arttıkça da hastalık riski yükseliyor."

Diyabet hastalarının bypass ve stent riskleri yüksek

"Diyabet hastalığı olanların yılda en az bir kez kalp kontrolünden geçmesi,rutin muayene,EKG,kan tahlilleri ve gerekli görüldüğünde ekokardiyografi ve efor testi ile değerlendirilmeleri birçok hastalığın önüne geçilmesinde önemli bir etken. Diyabet kontrol altına alınamadığında damar hastalığının ilerlemesi kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle diyabet hastalarında koroner kalp hastalıkları çok daha sık görülüyor ve dolayısıyla da bypass ameliyatları çok daha sık uygulanıyor. Ayrıca diyabet hastalarında sık olarak stent uygulamalarına da gerek duyuluyor."

Çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırın

"Diyabet hastalığının görülme oranlarındaki önlenemez yükselişine dur diyebilmek için anne babaların beslenme ve fiziksel aktivite konusunda çocuklarına örnek olması gerekiyor. Özellikle fast food’tan uzak durulması,karbonhidrat içeriği yüksek besinlerin mümkün oluğunca az tüketilmesi,şeker içeriği yüksek gazlı içeceklerden uzak durulması ve düzenli spor yapılması gibi basit önlem ve alışkanlıklar uzun dönem diyabet riskin etkin şekilde azaltılmasında önemli etkenler arasında yer alıyor."

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share