Diyet bozmayan yeni yıl eğlencesi için 5 sağlık tüyosu

Uzman Diyetisyen Şengül Sangu Talak’ın yeni yıl gecesi eğlenirken sağlıklı kalma konusunda verdiği püf noktaları gözden geçirin.

1- Bol Su için
•Vücudun,uyanık olunan her bir saat için 1 çay bardağı kadar suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle gün içerisinde 10 –12 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

•Alkol aldığınız zaman yanında başta su olmak üzere bol sıvı almaya özen gösterin. Çünkü alkolle vücudumuza aldığımız toksinleri,vücuttan atmanın en etkili yolu idrar ve terdir.

2- Seçici olun
•Yılbaşı akşamı fazla yeneceğini düşünerek gün içerisinde düzenli beslenmemek veya aç kalmak yapılabilecek en büyük hatadır. Sabahtan başlayarak tüm öğünleri düzenli almak,akşam yemeğine kadar metabolizmanın yavaşlamamasına ve doğru enerji harcayarak aldığımız besinlerin sindirimine yardımcı olur.

•Yılbaşı akşamında ana yemeğimiz et olacaksa,öğlen yemeğinde zeytinyağlı bir sebze yemeği doğru bir seçim olacaktır,

•Yılbaşı akşam yemeğinde,fırında,buğulama veya ızgara olarak hazırlanmış derisiz hindi eti,tavuk,balık veya yağsız et ve yanına mutlaka bol yeşil salata,ızgara veya buğulanmış sebzeler eklenmeli.

3- Karbonhidrat ve tatlıya dikkat edin
•Yılbaşı yemeğinde karbonhidrat yüküyle karşılaşmaya hazır olun. Pilavlar,börekler,ekmekler,dolmalar vs. Bu besinlerin hepsinin aynı gruptan olduğunu bilmenizde fayda var. 1 dilim esmer ekmek veya 2 yemek kaşığı dolusu bulgur pilavı veya 1 ince dilim börekle bu akşamı atlatabilirsiniz.

•Tatlı yiyelim ama hamurlu ve şerbetli tatlılar veya kremalı yılbaşı pastası yerine,meyve;meyveli bir tatlı veya sütlü tatlı tercih edin

4-Yavaş yiyin
•Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyerek yemek yemenin tadına varın.

5- Alkole dikkat
•Eğer yılbaşı akşamında alkol alacaksanız mutlaka yemekle beraber tüketmeye özen gösterin. Aç karnınıza alacağınız alkol çok çabuk kana kaşır,ilerleyen dakikalarda kan şekerinizde dalgalanmalara yol açarak yeme isteğinizi arttırabilir.

•Alkol aldığınız zaman yanında bol sıvı almaya ( su,bitki ve meyve çayları,gibi ) özen gösterin. Çünkü alkolle vücudumuza aldığımız toksinleri,vücuttan atmanın en etkili yolu idrar ve terdir.

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts

Unutkanlık Yaşlılığın Doğal Sonucu Değildir

Alzheimer Hastalığı, bellekte ve öğrenme, konuşma, akıl yürütme, yargılama, iletişim ve günlük yaşam etkinliklerini sürdürme yetilerinde kademeli olarak yıkıma ve davranışlarda değişikliklere yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır.
Total
0
Share