Diyet, Egzersiz, Yüksek Tansiyon ve Daha İyi Bir Cinsel Hayat

Sağlıklı beslenme ve egzersizin sağlığınız için çok faydalı olduğunu tabii ki biliyorsunuz. Ama sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivitenin cinsel hayatınızı da doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz?

Sağlıklı beslenme ve egzersizin sağlığınız için çok faydalı olduğunu tabii ki biliyorsunuz. Ama sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivitenin cinsel hayatınızı da doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz?

Yüksek tansiyon (hipertansiyon),sertleşme probleminin önde gelen nedenlerinden biridir. Yüksek tansiyonunuzu düzene sokmak için uygulayacağınız diyet ve spor programı,tansiyonunuz için faydalarını gösterdikten sonra sertleşme probleminiz için de deva olacaktır.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre düşük kalorili diyetler ile beslenen ve fiziksel aktivitelerini artıran obez erkeklerin kilo verdikten sonra sertleşme problemlerinin de ortadan kalktığı görülmüştür.

Yapılan araştırmaların birçoğu,egzersizin cinsel fonksiyonlar üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Üstelik egzersiz,depresyon tedavisinde ve kendine güvenin kazanılmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Yüksek Tansiyona Özel Diyet

Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institues of Health) araştırmacıları çalışmalarının sonunda tansiyonunu ve dolayısıyla cinsel hayatını yola sokmak isteyenler için özel bir diyet hazırlamışlar. Enstitünün hazırladığı plana göre iki hafta içinde tansiyonunuzu düşürebilir,seks performansınızı yeniden yükseltebilirsiniz.

Diyet temelde;kepekli,tahıllı besinleri,sebze,meyve ve az yağlı süt ürünlerini tüketmeyi öneriyor.

Tuz,yağ ve şeker ise diyet süresince kesinlikle azaltılması gerekenler.

Diyete göre günlük kalori limiti 2 bin.

İşte porsiyon örnekleri ile 2.000 kalorilik diyet:

Tahıllar:

7-8 porsiyon. Örneğin:1 dilim kepek ya da tahıllı ekmek. Bir buçuk bardak pirinçten pilav. Makarna ya da tahıllı yiyecekler.

Sebzeler:

4-5 porsiyon. Örneğin:1 kase yeşil yapraklı sebze.

Meyve:

4-5 porsiyon. Örneğin:1 tane orta boy meyve. Bir tabak haşlanmış sebze. Birkaç tane taze meyve.

Fındık – fasulye vb.:

4-5 porsiyon. Örneğin:1/3 bardak oranında fındık. Bir buçuk bardak oranında kuru fasulye yemeği.

Düşük yağlı süt ürünleri:

2-3 porsiyon. Örneğin:Bir su bardağı süt,bir su bardağı yoğurt ve kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir.

Yağsız et:

2 porsiyon veya daha az. İyi pişmiş tavuk,et veya balık yemeği.

Kaloriler ve yağlar:

2-3 porsiyon. Yemeklerde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek oranda margarin. Zengin bir salata için en fazla bir çay kaşığı bitkisel yağ.

Tatlılar:

Kalorisi düşük ve fazla şekerli olmayan tatlıları haftada en fazla 5 porsiyon tüketin.

Herkesin farklı beslenme alışkanlıkları ve farklı bünyeleri olduğu için size en uygun diyeti öğrenmek için bir doktora başvurmanızda her zaman fayda var.

Harekete Geçmekte Vakit Kaybetmeyin!

Sıra egzersize geldiği zaman klasik bir programa ihtiyacınız yok. Vücudunuz için en iyi egzersiz planını deneyerek öğrenebilirsiniz. Ama kalıtsal hastalıklarınız varsa bunlar ve gücünüzü fazla zorlamamaya dikkat edin.

Ama genel program oluşturmak için öneriler ise şöyle:

  • Haftada 5 gün düşük tempolu,hafif spor yapın ya da
  • Haftada 3 gün yoğun tempolu spor yapın.

Spora başlamadan önce bir hekime danışıp egzersiz programı oluşturabilir ve spor sırasında kullanabileceğiniz maksimum nabzınızı öğrenebilirsiniz.

Spor ile harekete geçen bünyeniz seks hayatınızı da renklendirecektir.


Sigarayı Artık Bırakın!

Sigara,sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olabilecek en son şeydir.

Sigaranın yan etkilerinin en başında gelen bir şey varsa o da sertleşme sorunudur. Yıllardır yapılan birçok araştırmada sigara ve sertleşme problemi arasındaki bağlantı defalarca doğrulanmıştır.

Şimdi hem sağlıklı bir hayat sürmek hem de seks hayatınızı yola sokmak için sigarayı daha geç olmadan bırakmanın tam zamanı.


Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Vajinal akıntı deyip geçmeyin !

Evli olsun olmasın hemen hemen tüm kadınların,sosyal yaşantılarında rahatsızlığına sebep olan akıntılar değişik sebeplerden meydana gelir.
Total
0
Share