Lazer Operasyonlar Daha mı Başarılı?

Üriner sistem taş hastalığı deyince akla böbrek taşlarının gelir, çünkü üriner sistemin diğer bölgelerinde taş oluşmuyor. Genellikle böbrekte oluşup diğer bölgelere geçiyor.

Üriner sistem taş hastalığı deyince akla böbrek taşlarının gelir,çünkü üriner sistemin diğer bölgelerinde taş oluşmuyor. Genellikle böbrekte oluşup diğer bölgelere geçiyor.

Böbrekteki ağrının,taş habercisi olabilir. Hastayı rahatsız eden de koruyan da ağrıdır. Ağrı olmazsa hasta içeride ne olduğunu bilemez. Böbrek ağrılarının hafife alınmaması gerekir.

AÇIK AMELİYAT GERİDE KALDI

Geçmiş yıllarda akla açık cerrahi geliyordu. Artık üriner sistem taş hastalıktan için açık ameliyat neredeyse hiç yapılmıyor. Birinci tercih,taşın dışarıdan ses dalgalan ile kırılması oluyor. 2 cm’den büyük bir taş söz konusu ise ciltten kılavuz tel yollanıp çalışma kanalı oluşturarak ve o kanal içerisinden optik aletlerle girilerek,taşın kırılıp parça parça dışarı alınması sağlanıyor. Taşı kırarken hava basıncı,lazer ya da ses dalgalan kullanılıyor. Böbrekte küçük bir taş kınlamıyorsa idrarın çıktığı son delikten böbreğe girip esnek aletlerle böbreğin içindeki taşı alıyoruz.

Bir insanda bir kere taş olmuşsa bir daha taş olma ihtimali normal insana göre yüzde 40 daha fazladır. Taşı olan kişilerin belli aralıklarla kontrol yaptırmalarını öneriyoruz. En az 6 ayda bir idrar tahlili ve ultrasonla muayene gerekiyor.

Böbrek Taşının Büyüklüğü İle Oluşturduğu Ağrı Bağlantılı mıdır?

Prof. Dr. Bülent Soyupak

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share