Diyet Yaparak Stresi Azaltın

Doğru gıda seçimi stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Hatta çikolata, zaman zaman stres yönetimi konusunda rol oynayabilir.

Kendinizi gergin hissettiğinizde, stres seviyelerini azaltmanın birçok yolu vardır. Diyet ve beslenme seçenekleri stres seviyesini aşağı çekmede yardımcı olabilir. Bazı gıdalar iyi hissettirdiği gibi doğal olarak hormon düzeylerini azaltarak stresle mücadele eder. Farklı türde yiyecek ve içecekler hormon seviyelerini düşürerek stresi azaltabilir.

Bir Fincan İçecek Yatıştırıcı Görevi Görebilir

Bazen,besin değerleri gerekli olmadan bir yiyecek veya içeceğin stresi azaltma konusunda etkisi olabilir. Mesela sıcak bir fincan çay birçok kişi için sakinleştirici görevi görebilir. Bu tarz bir durum psikolojik olabilir fakat lavanta ve papatya gibi bazı otların kendi içinde rahatlatıcı etkileri olduğu araştırmacılarla söylenmekte.

Kendinizi Bitter Çikolata İle Şımartın

Diyet yaparken tüketeceğiniz bitter çikolata stresi iki şekilde azaltabilir –kimyasal ve duygusal etkileri ile. Çikolata, sadece tadını çıkarabileceğiniz güzel bir yiyecek değil, gerçek bir tedavi yöntemi bile olabilir, sadece çikolata tek başına stresi azaltmaya yardımcı olabilmekte. Aynı zamanda antioksidan açısından oldukça zengin olan bitter çikolata, vücuttaki stres hormonlarının seviyelerini düşürerek stresi azaltmaya yardımcı olabilmekte. Aşırı çikolata tüketiminden kaçınıp,diyetinize makul miktarda ekleyerek aşırı kalori alımını da önleyebilirsiniz.

Karbonhidratları Seçin

Karbonhidratların ruh sağlığını geliştirdiği ,vücuttaki kimyasal serotonin düzeylerini artırdığı ve stresi azalttığı tespit edilmiştir. Serotonin düzeyleri arttıktan sonra insanlar daha çok konsantre olabilir ve daha işlerine daha iyi odaklanabilir. Daha iyi beslenme konusunda ise tatlı patates ve tam tahıllar gibi sağlıklı karbonhidratları seçin, aşırı yağlı olmadığından ve fazla kalori içermediğinden emin olun.

Avokado Tüketin

Yapılan bir salatanın içerisine püre yada dilimlenmiş olarak avokado eklemek sadece lezzet açısından değil içerdiği omega-3 yağ asitleri ile de oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır. Bu sağlıklı temel asitlerin,stres ve anksiyeteyi azalttığı, konsantrasyonu artırdığı ve ruh sağlığını geliştirdiği bilinmektedir. Stresi azaltmak için sağlıklı bir diyetin parçası olarak omega-3 yağ asitlerinin doğru miktarda alınması oldukça önemlidir.

Yağlı Balık Yiyin

Yağlık balık, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu gibi kalp ve damar sağlığı için önemli yararlar sağlar. Stresi azaltmak içinde mükemmel bir yoldur. Omega-3 yağ asitleri ve balık tüketiminin sinir hücreleri arasındaki iletişimi iyileştirdiği ve depresyonu kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Yağlı balıklara pisi balığı, somon,ringa balığı, uskumru, sardalye ve alabalık örnek gösterilebilir.

Bir Bardak Sıcak Süt

Sıcak sütün,vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Daha iyi bir gece uykusu almak için yatmadan önce ılık süt içmek yardımcı olacaktır. Sağlıklı diyetin önemli bir parçası olan süt, kalsiyum açısından zengin olduğundan dolayı kemik sağlığı için faydalıdır. Süt ve diğer süt ürünleri içerdikleri kalsiyum ve ilave D vitamini ile kasları gevşetir ve ruh halini stabilize etmeye yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışma ise süt ve süt ürünlerinin adet öncesi sendromu belirtilerini azaltabileceğini göstermekte.

Bir Avuç Kuruyemiş Yeterli

Kuruyemişler, B vitaminleri ve sağlıklı yağ asitleri dahil olmak üzere vitaminler dolu. B vitaminleri,sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olarak stresi azaltmaya, badem, fıstık ve ceviz ise düşük kan basıncına yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre,özellikle fıstık stres düzeylerini azaltmada önemli rol sahibi olmuştur. Aşırı kalori alımını önlemek için kuruyemiş tüketimini günde bir avuç ile sınırlamanız gerektiğini unutmayın.

Daha Fazla C Vitamini Alın

Bazı çalışmalar yüksek düzeyde C vitamini alımının stres seviyesini azalttığını göstermekte. Portakal, greyfurt ve çilek de dahil olmak üzere narenciyeler iyi bir başlangıç olabilir. Ancak C vitamini alımını artırmak için vitamin takviyesi gerekebilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Anksiyete Bozukluğunu Yenmenin 15 Kolay Yolu

Sabah bir elimde ağır çanta, diğerinde kahve fincanı tam kapıdan çıkıyorum. Sonra merak ediyorum: anahtarlarımı nereye koydum? Sonra panik içinde 20 dakikalık keşif görevi başlıyor, eminim anahtarlar kahve masasındaydı.
Read More

5 Dakikada Stresten Kurtulmanın 40 Yolu

Gelen kutunuzu açtınız. 364 tane gelen yeni mail var.Yeni aldığınız pantolonun üzerine az önce kahve döküldü ve o çok önemli toplantınızın başlamasına 5 dakika kaldı.Tam da o an rahatlamaya ihtiyacınız var ama buna ne zaman ne de mekan izin veriyor.
Read More

Öfke Yönetimi Nasıl Öğrenilir?

Öfke yönetimi, öfkelendiğinizi gösteren belirtileri öğrendiğiniz ve sakinleşmek için gerekli şeyleri yaparak bu durumla olumlu bir şekilde başa çıktığınız süreçtir.
Read More

Stresi Yenmek İçin Egzersiz Yapın

Stresten arınma yöntemi olarak hiçbir şey düzenli egzersizi geçemez. ‘savaş ya da savaş’ reaksiyonunun sonucu olarak vücudumuz yüksek bir canlanma haline girer fakat genellikle bu enerjiyi harcayabileceğimiz bir yer yoktur.
Total
0
Share