5 Dakikada Stresten Kurtulmanın 40 Yolu

Gelen kutunuzu açtınız. 364 tane gelen yeni mail var.Yeni aldığınız pantolonun üzerine az önce kahve döküldü ve o çok önemli toplantınızın başlamasına 5 dakika kaldı.Tam da o an rahatlamaya ihtiyacınız var ama buna ne zaman ne de mekan izin veriyor.

Bir Isırık Çikolata

Küçük bir parça çikolata veya tatlı atıştırmalık sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olacaktır. Özellikle bitter çikolata metobolizmayı ve vücutta strese yol açan kortizol hormonunu dengelemeye yardımcı olur.

Sakız Çiğneyin

Meyveli, naneli ya da damla sakızlı.Tercih sizin.Stresle başa çıkmanın en kolay yollarından biri birkaç dakikada olsa sakız çiğnemektir.

Nefes almayı unutmayın

Rahatlamanın daha kolay bir yolu olabilir mi? Yavaş ve derin alınan nefesler,tansiyon ve kalp atış hızınızı yavaşlatarak sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

10 dan geriye sayın

Stresten delirmek üzereyseniz oturun ve 10 dan geriye doğru sayın ve bunu bir kez daha tekrarlayın. Nasıl sakinleştiğinize siz bile şaşıracaksınız.

Gözlerinizi kapatın

Kalabalık ofis ortamı yada kaotik ev halinden bunaldıysanız bir süre gözlerinizi kapatın. Bu yöntem sakinleşmenize ve yaptığınız işe odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bileklerinize soğuk su sürün

Stres sizi ele geçirmeye başladıysa el bileklerinize ve kulaklarınızın arkasına soğuk su sürerek rahatlayabilirsiniz.

Güneş görün

Eğer güneşli bir gündeyseniz birkaç dakika dışarı çıkın ve yüzünüzü güneşe dönün. İliklerinizde hissettiğiniz güneş ışığı stresi yok ettiği ve depresyondan kurtulmanın çarelerinden biri olarak görülüyor.

Camdan dışarı bakın

İşler çığrından çıktığında 5 dakika camdan dışarı bakın. Çevresinde yeşil alan bulunan şanslı insanlardansanız size iyi geldiğini fark edeceksiniz.

Koşun

Uzun koşu yapamasanız da kendinize 5 dakikalık koşu fırsatı yaratın ve endorfinleri ortaya çıkarın.

Kahve koklayın

İçmek zorunda değilsiniz. Kahveyi sadece koklamanız bile stres hormonlarını azaltıcı rol oynadığı bilinen bir gerçek.

Kedi/Köpek sevin

Mahşer gibi bir  günün sonunda ruhunuzu 5 dakika şarj etmenin yolu kedinize köpeğinize sarılmak kadar kolay.Yüzde yüz çalışıyor.

Kahkaha atın

Klinik olarak da kanıtlanmış bir gerçek kahkaha stresi atmanın en eğelenceli yoludur. Aklınıza komik bir anı getirebilir yada internette komik videolara göz atabilirsiniz.

Çiçek koklayın

Bir buket gül koklamanın sizi strese sokmayacağı aşikar. Ofisinizde yada evinizde mutlaka çiçekler bulundurun ve sık sık koklayın.

En sevdiğiniz şarkıyı dinleyin

Toplantınıza saatler kalmış olabilir. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyip rahatlayabilirsiniz. Yada gece yatmadan klasik müzik dinlemek de rahat bir uyku almanıza yardımcı olacaktır.

Vücudunuzu esnetin, gerin

Oturduğunuz yerden kalkıp esneme egzersizleri yapmak stresle başa çıkmanızda yardımcı olacaktır.

Yalnız kalın

Sadece 5 dakika bile olsa yalnız kalmak,düşüncelerinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.

Bir kaşık bal her derde deva

Doğal bir cilt nemlendiricisi,antibiyotik ve vitamin deposu olmasının yanı sıra  bal, depresyon ve anksiyete ile başa çıkmanın reçetesiz ilacıdır.

Arkadaşlarına her zaman söylemek istediklerini söyleyememek

Bunları açığa çıkarmak için  onları yazın. Sizi kızdırana mektup ya da not yazın. Şikayet sebebi olabilecek her şeyin listesini yapın ve mektuba bakın.açınızı bütünüyle yansıttığına ikna olduğunuzda bir kenara koyun. Ertesi gün tekrar göz atın.

Etkinlik değiştirin

Bir değişiklik, en az dinlenmek kadar iyidir.

Mini molalar verin

Mini mola 10-60 sn. arasındadır. Dışardan gelecek rahatsız edecek şeylere kendinizi kapatın. Gözlerinizi yumun. Elinizdeki işle ilgili düşüncelere ara verin. Saniyeleri sayın. Saatin tık taklarını sayın. Soluk alıp verin.

Gevşeme mekanizmaları geliştirin

Gevşeme mekanizmaları, rahatlamaya yardımcı olan ateşleyicilerdir. Müzik dinlemek, okumak, yazmak,düzenli diş fırçalama diş sağlığını korur. Düzenli rahatlama stresin zararlarından korur.

Yatağınızın yanında  kağıt kalem bulundurun

Gelecek parlak fikirleri not edip uykunuza dönebilirsiniz.

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın

Nefes alıyor musun?

Gün içerisinde aldığın nefesi önemsemediğin için şu an bu söylediğimiz sana tuhaf gelebilir. Ancak tüm gerginliği alacak en önemli şey aslında aldığın nefestir. Derin bir nefes alıp oksijeni kılcal damarlarında bile hissetmelisin ve yavaş bir şekilde geri vererek bunu birkaç kez tekrarlamalısın.

Meditasyon yap

Meditasyon için büyük bir zaman dilimine veya himalaya dağlarına ihtiyacın yok! Asıl meditasyon nerde olduğunu düşünmeksizin kısa süre içerisinde zihni rahatlatmak amacıyla yapılandır. Bu nedenle gün içerisinde seni mutsuz eden veya strese sokan ne varsa kısa bir mola ver. Gözleri kapat ve sadece güzel bir hayal kur.

Yeşil çay

İçeriğindeki bitki özleri sayesinde gerginliği alacak en güzel şeylerden biri de yeşil çaydır. Melisa veya papatya çayı en çok tercih edilen çaylar arasındadır.

Saçlarını tara

Tuhaf bir rahatlatıcı yöntem olsa da etkisi tartışılmaz! Saçlarınızı tarayarak üzerinizdeki negatif enerjiyi atabilirsiniz.

Ilık bir duş

Gerginliğe en iyi gelen şeylerden biri de ılık duştur. Hatta küveti doldurup içine lavanta yağı dök ve gözlerini kapatıp kısa bir süreliğine sadece güzel şeyler düşün.

Müzik dinle

Müzik ruhun gıdasıdır demişler siz nasıl müzik seversiniz bilemeyiz. Ancak mutlaka duyduğunda ezgisiyle veya sözleriyle sizi mutlu eden bir şarkı vardır. Eğer rahatlamak istiyorsanız o şarkıyı dinlemenin tam vakti!

Bir parça mango

Tropikal bu lezzet kabuğundaki maddeyle stresle savaşır. Linalol maddesini içerdiğinden endişeyi giderir rahatlatır.

Gevrek tuzlu atıştırmalıklar

Bir gevrek tuzlu çubuğa elinizi atın ve çıtırdatarak keyfini çıkarın.

Nane etkisi

Sıkışık trafikte kalmış, yorgun bir sürücüyseniz, unutmayın ki otomobilin içinde nane aromalı koku pompalamak anksiyete ve tükenmişlik belirtilerinin azalmasına yardım eder. İyisi mi otomobilinizin torpido gözünde mutlaka nane aromalı şeker bulundurun. Yoğun trafik içinde kendinizi bitkin hissettiğinizde nane tadını içinize çekin.

Tam tahıllı gevrek

Tam tahıllar sizi mutlu yapan serotonin hormonu seviyesini yükseltmeye yardımcı olan kompleks karbonhidratlardır.

Kitap okuyun

6 dakika kitap okumak kalp atış hızınızı yavaşlatır ve kaslarınızdaki gerilimi rahatlatır. Günü gevşeyerek bitirirsiniz.

Arkadaşınızla konuşun

Stresli, mutsuz olduğunuz anlarda arkadaşlarınızla konuşmak sizi rahatlatır. Her şeyi içinizde tutmayın, mutlaka bir arkadaşınızla paylaşın.

Etrafı toplayın

Kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda ortalığı toplamak sizi rahatlatır.

Başınızı yastığa koyun

Rahatlamak için illa ki uyumanıza gerek yok. Başınızı yastığa koyma da yeterli olacaktır. Yastığınızın sinir ve stresi alan sihirli bir sünger olduğunu hayal edin ve öylece durun.

Dans edin

Dans etmek stresinizi alan en hızlı yöntemlerden biridir. Dansın strese iyi geldiği araştırmalarca da kanıtlanmıştır.

Birkaç dakika koşun

Fiziksel olara aktif olmak stresi yenmenizi sağlar. Birkaç dakika koşmak ise çabucak stresinizi alabilecek bir yöntemdir. Koşmak, endorfin salgılanmasını sağlar ve bu sayede kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Akubası uygulayın

Tıpkı masaj gibi, akubası da enerji sirkülasyonunu ve vücuttaki sıvıları dengeler. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak, baş ve işaret parmakları arasındaki bölgeye basınç uygulayın. Bunu lavanta yağı kullanarak da yapabilirsiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Anksiyete Bozukluğunu Yenmenin 15 Kolay Yolu

Sabah bir elimde ağır çanta, diğerinde kahve fincanı tam kapıdan çıkıyorum. Sonra merak ediyorum: anahtarlarımı nereye koydum? Sonra panik içinde 20 dakikalık keşif görevi başlıyor, eminim anahtarlar kahve masasındaydı.
Read More

Stresi Yenmek İçin Egzersiz Yapın

Stresten arınma yöntemi olarak hiçbir şey düzenli egzersizi geçemez. ‘savaş ya da savaş’ reaksiyonunun sonucu olarak vücudumuz yüksek bir canlanma haline girer fakat genellikle bu enerjiyi harcayabileceğimiz bir yer yoktur.
Read More

Öfke Yönetimi Nasıl Öğrenilir?

Öfke yönetimi, öfkelendiğinizi gösteren belirtileri öğrendiğiniz ve sakinleşmek için gerekli şeyleri yaparak bu durumla olumlu bir şekilde başa çıktığınız süreçtir.
Total
0
Share