Pazartesi Bunalımıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Neredeyse herkes pazartesiden nefret ediyor. Haftanın başlangıcı olan pazartesi gününü daha iyi bir hale getirmek için neler yapabiliriz? Bu sorunun cevabını sizler için yazdık.

Araştırmalara göre,insanların genel olarak en stresli ve en az mutlu olduğu gün hafta başı olarak gözlemleniyor. Bu durumu tam tersine çevirmek için atabileceğiniz adımlar mevcut,şimdi bunlara göz atalım.

1) Daha Fazla Uyuyun

Uyku eksikliği,hafta başlangıcında stresli hissetme konusunda önemli bir etken olabilir. İnsanlar hafta içi uykularını dengeledikleri kadar hafta sonları yeterli seviyede uyumuyor. Genelde hafta sonları uyku düzenin bozulduğu zamanlar olarak hafta başlangıcına etki ediyor. Hafta sonları uyku düzeninizi sabitlediğinizde çok daha iyi hissedeceksiniz.

2) Daha Az Televizyon İzleyin

Çok televizyon izlemek verimliliği azaltabilir. Eğer çok sevdiğiniz bir televizyon dizisi veya programı var ise bunu haftadan haftaya takip etmek oldukça normal bir durum. Fakat koltuğa oturup sayısız kanal içerisinde kaybolmak uykunuzu almanıza engel olabilir. İnsanlar genellikle hiçbir şey yapamayacak kadar yorgun olduğu için televizyon izlemeyi tercih ettiğini söylüyor,bunun devamında ise gece yarısına kadar televizyonun başında duruyor. Televizyon karşısında fazla vakit geçirmek ve uyuya kalmak ise farkında olmadan düzensiz bir uyku ve yorgunluk hissine sebebiyet vermiş oluyor.

3) Hafta Arası Planlar Yapın

İnsanlar genellikle tatil günlerini arkadaşlarıyla bağlantı içerisinde kalmak için tercih ediyor. Bu durum çok fazla abartıldığında ise birçok sorumluluğu atlamış oluyoruz,hafta boyunca ertelediğimiz işler yine aynı şekilde ertelenip üst üste biniyor. Hafta sonlarını bu derece sıkıştırmak stresli olmanıza ve haftaya gergin başlamanıza yol açabilir. Bunu engellemek için arkadaşlarınızla hafta içi görülebilir,bir kahvaltı,bir akşam yemeği ya da egzersiz yaparak vakit geçirebilirsiniz.

4) Aceleci Olmaktan Vazgeçin

Her konuda aceleci davranmak her zaman stresli hissetmenize,dolayısıyla da büyün gün kötü hissetmenize yol açabilir. Gün içerisinde,kendinize yapmanız gereken konularla ilgili yeterli zamanı vermeniz çok daha verimli ve stressiz bir gün geçirmenize olanak sağlayacaktır.

5) Kendinize Hafta Başı Tedavisi Uygulayın

Eğer pazartesiden nefret ettiğini biliyorsanız,o gün yapacak farklı şeyler bulmaya çalışın. Eğer olması gereken bir toplantı varsa,günün erken saatlerinde olmaması sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Tabi bunu değiştirmek her zaman bizim elimizde olmayabiliyor. Eğer her sabah belirli saatlerde trafiğe takıyorsanız,normalden biraz daha erken yola çıkarak yol üzerinde veya herhangi bir yerde bir kahvaltı yapmak oldukça iyi gelebilir.

6) Haberleri Kapatın

Eğer ulusal haberleri izliyorsanız ruh hali üzerinde bir etkiye sahip olma eğilimi olmayabilir. Eğer olayları soğuk kanlı bir şekilde takip eden bir kişilik değilseniz,haberlerde karşınıza çıkan dramatik haberler ruh halinizi etkileyebilir. Almak istediğiniz bilgiler için 20-30 dakika haberleri izleyebilir ya da internet üzerinden takip edebilirsiniz.

7) Değerlendirmek İçin Zaman Ayırın

Tüm bu değişimlerin gerçek anahtarı nedir? Bunu anlayabilmek için kendinize zaman vermeli,hangi konuda daha mutlu hissettiğinizi anlamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Uygulamaya başlayacağınız bu küçük değişimlerin tümü kendinize zaman ayırmanıza,stresi azaltmanıza ve haftaya daha mutlu bir şekilde başlamanıza olanak sağlayacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Stresi Yenmek İçin Egzersiz Yapın

Stresten arınma yöntemi olarak hiçbir şey düzenli egzersizi geçemez. ‘savaş ya da savaş’ reaksiyonunun sonucu olarak vücudumuz yüksek bir canlanma haline girer fakat genellikle bu enerjiyi harcayabileceğimiz bir yer yoktur.
Read More

Öfke Yönetimi Nasıl Öğrenilir?

Öfke yönetimi, öfkelendiğinizi gösteren belirtileri öğrendiğiniz ve sakinleşmek için gerekli şeyleri yaparak bu durumla olumlu bir şekilde başa çıktığınız süreçtir.
Read More

5 Dakikada Stresten Kurtulmanın 40 Yolu

Gelen kutunuzu açtınız. 364 tane gelen yeni mail var.Yeni aldığınız pantolonun üzerine az önce kahve döküldü ve o çok önemli toplantınızın başlamasına 5 dakika kaldı.Tam da o an rahatlamaya ihtiyacınız var ama buna ne zaman ne de mekan izin veriyor.
Total
0
Share