Doğal ürünlerin cilt bakımında kullanımı ne kadar doğru?

Deri Hastalıkları Uzmanı Funda Güneri sorularımız cevapladı.

Deri Hastalıkları Uzmanı Funda Güneri cilt bakımında kullanılan maskeler hakkında sorularımızı cevaplayarak bizi bilgilendirdi.

Doğal ürünlerin cilt bakımında kullanımı ne kadar doğru?
Biz meyve asitli peelingler yapıyoruz,örneğin cildi gençleştirmek,üst tabakayı almak için.Bazı meyvelerin,sebzelerin içerisindeki meyve özlü asidik sıvılar,ciltte olumlu bir etki,yumuşama rahatlama yaratabilir.Ama tıbbi olarak belirli reçeteler yok. Her şey şimdi hazır bir şekilde zaten sunuluyor.

Balın cildi yumuşattığı doğru mudur?
Balın yıllardır bilinen yara iyileştirici etkisi var. Balı sürünce cildi biraz yumuşatması,rahatlatması doğrudur. Salatalık kabukları da bu amaçla kullanılabiliyor.

İnsanların ciltlerine dergilerde veya televizyonlarda verilen maskeleri,karışımları uygulamaları konusunda ne düşünüyorsunuz?
Bu doğru değil.Şöyle ki;bazı insanlar aktara gidiyorlar.Mesela kayısı yağı ve benzeri ürünleri karışım yapıyorlar.Birer birer bakıldığında onlar belki cildi nemlendirebilir ya da rahatlatabilir.Ama hasta bize cildi kıpkırmızı olmuş bir şekilde gelebiliyor.İçerisindeki bir maddeye karşı kişide alerji gelişiyor.

Aktardan alınan meyve asitleri
Evde yapılan salatalık ve benzeri uygulamalardan daha çok aktardan alınmış olan meyve yağları karışımları uygulandığında alerjiye bağlı egzama benzeri cilt problemleriyle karşılaşılabiliyor. O yüzden çok güvenli değil. Ama tabi ki yıllar boyunca bazı insanların kullandığı alışkanlık haline getirdiği memnun olduğu ürünler olabilir.

Dr. Funda Güneri

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share