Doğru Egzersizlerle Ağrılardan Kurtulun!

Yapılacak doğru egzersiz hareketler bel ve sırt ağrılarınıza son verebilir. Ağrılarınız için en iyi egzersiz yüzme ve pilates.

Bel ve sırt ağrılarının giderilmesinde tedavi planlamasında en önemli nokta,mevcut şikâyetlerinin tekrarını engellemek ve hastanın yaşam kalitesini artırabilmektir. Prensip olarak cerrahi müdahale son çaredir. İstirahat,ağrı kesiciler,kas gevşetici ilaçlar ile geçirilemeyen ağrılarda fizik tedavi uygulamaları etkili olmaktadır. Ancak bozuk postür ve yanlış alışkanlıklar devam ettiği sürece bu ağrıların tekrarlanması kaçınılmazdır. Özelikle masa başı oturarak çalışan kişilerde bel ve sırt kaslarının tüm gün ayakta çalışanlara oranla daha fazla zayıfladığı tespit edilmiş. Bu nedenle oturarak çalışanlarda ilk aşamada ağrı sebebinin ortadan kaldırılması,ikinci aşamada da ağrının tekrarının önlenmesi için sırt-bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersiz uygulamalarına özendirilmesi önemlidir.

Göz Hizasını Doğru Ayarlayın

Doğru oturma,doğru sandalye seçimi ile başlar bel destekli oturma yüksekliği kişiye göre ayarlanabilir sandalye seçilmelidir. Sandalye yüksekliği;ayaklarımız yere bastığında dizimizin 90 derece açı yapacak konumda olması ile ayarlanmalıdır. Eğer diz üstü bilgisayar veya tablet bilgisayar kullanıyorsak bunların göz hizasından çok aşağıda olması,boynumuzun sürekli aşağı doğru eğilmesi boyun ağrılarını artıracağından bu gibi cihazların altına destek konularak gözümüz ile doğru açıya getirilmesi önemlidir. Masa üstü monitörün üst kenarının göz hizamızda olması boyun ağrılarından korunmada önemlidir.

Haftada 2 Gün Yüzün!

Ağrıların tekrarlamasını önlemek için omurga kemiği ve disklere binen yüklerin önlenmesi önemlidir. Bu nedenle omurga çevresi kaslarımızın güçlendirilmesi çok önemlidir. Özellikle yüzme ve pilates sırt,bel ve karın kaslarının güçlendirilmesinde oldukça önemli bir yere sahip 2 spordur. Haftada 2 gün birer saat bu sporlardan biri ile uğraşmak bu ağrıların oluşmasını önler.

Dr. Doç.dr. özgür Çetik

Total
0
Shares
Related Posts

Kışa Girerken Beslenme

Yaz aylarındaki sıcak havaların ardından soğuk kış aylarına girerken metobolizmamızda kendisini ona göre ayarlar.
Total
0
Share