Doğum Kontrol Hapı Meme Kanseri Riski Yapar mı?

Yapılan çalışmalara göre; uzun süre doğum hapı kullanan kadınlarda damar içi pıhtılaşma karaciğerinde hasar oluşumu ve meme kanserinin gelişme riski artıyor.
Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü. Öyle ki Batı ülkelerinde her sekiz kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Ülkemizde de durum çok farklı değil. Yaşam alışkanlıklarında yapılan basit ama etkili değişikliklerle meme kanserinden korunmak mümkün.

ÖSTROJENDEN UZAK DURUN:
Menopoz döneminde kadınlar;ateş basması,terleme,vajina kuruluğu,osteoporoz ve çarpıntıyı önlemek amacı ile hormon replasman tedavisi görebiliyor. Ancak menopoz sürecinde hormonların uzun süre kullanımı meme kanseri riskini artırıyor. Bu nedenle menopoz dönemine girdiğinizde doktorunuzla konuşun ve östrojen alımından mümkün olduğunca uzak durun.

UZUN SÜRE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMAYIN:
Yapılan çalışmalara göre;uzun süre doğum hapı kullanan kadınlarda damar içi pıhtılaşma karaciğerinde hasar oluşumu ve meme kanserinin gelişme riski artıyor. Çalışmalar,doğum kontrol haplarının Batı toplumunda meme kanserinin yükselişinin bir nedeni olarak gösteriliyor. Çünkü bu ülkelerde kadınlar doğum kontrol haplarını 13-14 yaşından itibaren kullanmaya başlıyor,bunun sonucunda da östrojene uzun süre maruz kalıyorlar.
HORMON TEDAVİSİ SIRASINDA MEME KONTROLÜ YAPTIRIN:
Menopoz öncesinde veya sonrasında ya da çocuk sahibi olabilmek için… Nedeni ne olursa olsun,uzun süreli hormon tedavisi görüyorsanız,düzenli olarak meme kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin.

Prof. Dr. Hilal Ünal

Total
0
Shares
Related Posts

Zamanı durdurmanın çok özel 8 sırrı!

Yüzde birkaç kırışıklık, saçlarda beyaz bir örtü… Bunlar “yaş almanın” olağan belirtileri. Fakat, zamana karşı sapasağlam ayakta durmak sizin elinizde. 8 doğal güzellik önerisi ile zamanı durdurun.
Total
0
Share