Düğün Öncesi Cilt Bakımı

Bir gelin için yaşamının en mutlu gününde canlı, parlak, sorunsuz, aydınlık bir cilde sahip olmak elbette çok önemli.

Hem düğün daveti sırasında,hem de makyaj ve fotoğraf çekiminde düzgün ve güzel bir cilt görsel başarıyı ve özgüveni arttıran bir etkeni oluşturuyor.

Cilt yüzeyi ne kadar düzgün bir görsellikten ibaretse, makyajın başarısı ve doğallığı da bir o kadar artıyor. Pürüzsüzlüğü sağlamak ise düzenli profesyonel cilt bakımları kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu yolla varsa sorunlar gideriliyor, cildin elastikiyeti, nemliliği, pürüzsüzlüğü uygun bakım ve kürlerle sağlanarak gelin mutlu gününe hazırlanmış oluyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, cilt bakımı hakkında bilgi verdi.

Düğünden en az 3 ay önce kadar düzenli olarak günlük ve haftalık olarak cilt bakımlarını yapmaya başlamak çok faydalı olur. Düzenli cilt bakımı yapmak hücre yenilenmesini destekler, radikal oluşumların oluşumunu engeller, kolajen dokuyu korur nemli esnek bir cilde sahip olmanızı sağlar. Düğünden birkaç ay öncesinde cildinizin bakımına daha özen göstermeye başlamak düğün günü için işinizi kolaylaştıracaktır. Öncelikle düğün öncesinde ölmüş derilerinizden uzaklaşmak gerekir. Bunun için düğün tarihinizden 1-2 ay önce mutlaka peeling yaptırmayı aksatmayın. Peeling vücutta bulunan ölü derilerden kurtulmanın en güzel yoludur. Kimyasal Peeling, cildi canlandırmak amacıyla uygulanan kimyasal maddelerle cildin hasarlı üst kısmının “soyulması” işlemi. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır. Bu yöntem ile cilt adeta yeniden hayat kazanıyor. Bu tedavi ile cildin PH oranını düzenlemek,porların (gözeneklerin) temizlenmesini ve sıkılaşmasını sağlamak da önemli unsurlar arasında yer alıyor ve ancak, düzenli yaptırılan komple bir cilt bakımı,sorunsuz ve temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Cilt bakımının dermatolog doktor önerileri dikkate alınarak etkinliği kanıtlanmış ürünlerle estetisyenler tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Ayrıca anti aging amaçlı olarak fraksiyonel lazer, dermaroller, leke ve iz tedavileri, prp (plazma) tedavisi, mezoterapi ve kimyasal peeling ile de desteklendiği taktirde düğünden 1 ay önce yaptırılmaya başlanması etkinin iki katma çıkmasını sağlıyor.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling,hastanın günlük yasam aktivitesini etkilemeden cildindeki düzensizlikleri,leke,akne,iz ve ince kırışıklıkları gidermeyi amaçlıyor. Kimyasal Peeling cildin üst tabakasına kimyasal madde uygulaması ile en dış tabakanın tahrip edilerek, kimyasal olarak yanık oluşturma işlemi olarak tanımlanıyor. Bu işlem ile yüksek konsantrasyonlarda kimyasal bir takım maddeler kullanılarak cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasından arınması ve alttaki taze ve hasarsız cildin açığa çıkartılması sağlanıyor. Ancak bunlar düğünden bir ay önce başlanmalı. Son günlere bırakılmamalıdır.

Karbon Peeling

Q switched Nd Yag lazer ile yapılabilen karbon peeling ile kollajen dokuyu canlandırma,cildi tazelemek yenilemek hem ağrısız hem de kalıcı sonuçlar veriyor. Yaş, cinsiyet gözetmeksizin herkes için uygulanabilen bu yöntem, ortalama yarım saat sürüyor ve hemen günlük yaşama dönmenizi olanaklı kılıyor. Ağrı ve sızıya yol açmayan,enjeksiyonsuz yapılan yöntemin uygulama sayısı, ciltteki soruna göre en az bir en fazla 10 seans şeklinde. Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, açılmış gözenekleri ve ciltteki sarkmayı, eskiyen kolejen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırmakta ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırabilmektedir.

Karbon peeling sonrasında yoğun sorunu olmayan ciltlerde tedavi sonrasında hemen pürüzsüzlük, parlaklık, birçok lekenin anında açılması, gözeneklerin (porların) hemen sıkılaştığının göze çarpmakta, leke probleminin çok olduğu kişilerde ise sonuçlar biraz zaman alabilmektedir.

Dermaroller

Uygulamada, silindirik bir tamburun üzerine dizilmiş son derece ince ve özel olarak hazırlanmış 200 kadar çelik iğneden oluşan bir cihaz ile deride çok sayıda gözle görülmeyecek delikler açılarak, derinin kendi onarımının, salınan fibroblaat yardımıyla tetiklenmesi amaçlanıyor. İşlem sonrasında hastanın şikâyetine yönelik belirlenen serum,normalden 200 kat daha fazla emilerek tedavi sonlanıyor. Dermaroller ile saç kök hücre, leke ve akne scar tedavileri uygulanıyor. Akne scar tedavisi steril ortamda yapıldığında hiçbir sorun teşkil etmeyen son derece etkili ve popüler bir yöntem. Kişinin ihtiyacına göre haftada bir ya da ayda bir uygulanabiliyor. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yöntemin uygulanmasından sonra ortaya çıkan kızarıklık genellikler 30 dakika ile 2 saat arasında sona eriyor.

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer teknolojisi ile kollajen şeritlerin sıkılaşması sağlıyor, ileri dönemde de kollajen üretiminin artmasına yardımcı oluyor. Böylece daha taze bir cilt görünümü, ciltte sıkılaşma, izlerde ve lekelerde azalma, ince kırışıklarda azalma sağlanıyor. Cilt yenileme için genellikle 3-5 seans gerekiyor. Tedavi edici etkileri 6 ay ile 1 yıl arası devam ediyor. Seanslar ortalama 15-20 dakika sürüyor. Yüzeysel kabuklar görülebiliyor, iz bırakmadan en geç 3-5 gün içinde iyileşme sağlanıyor. Ancak bu tedavinin sonbahar ve kış aylarında yapılması gerekiyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Terleme Ne Zaman Hastalık Sayılır?

Deri etkili bir radyatör sistemidir ve vücut iç ısısındaki artışları terleme yolu ile normal seviyeye döndürür. Bazı besinlerin ve içeceklerin tüketilmesi ile yüzde boyunda ve saçlı deride terleme görülmesi olağandır.
Read More

Derideki Benler Kansere Yol Açabilir!

Benler insanlarda en sık görülen büyümelerdir. Doğumda var olabildikleri gibi çocuklukta sayıları giderek artar adolesan yaşta pik yapar yaşlılıkta ise gerilerler. Benler en çok çocuklukta ve gebelik esnasında değişikliğe uğrarlar.
Total
0
Share