Kılcal Varisler ve Variköz Venler

Kılcal Varis Nedir?

Kılcal varisler deride beliren çapları 2mm’den küçük, kırmızı veya mavi-mor renkli yüzeyel kan damarlarıdır. Bu varisler, deri altındaki küçük damarlarların genişlemesi sonucu oluşur. Kılcal varisler en sık bacaklarda görülür. Daha az sıklıkla ise yüz veya diğer vücut bölgelerinde de gelişebilirler. Bu genişlemiş kan damarları küçük bir alanda fark edilemeyecek kadar belirsiz ya da geniş deri bölgelerinde görünüşü rahatsız edecek kadar yaygın olabilirler.  Kılcal varisler genelde görüntü bozukluğu dışında bir yakınmaya yol açmazlar. Ancak bacaklardaki kılcal varisler variköz venler ile birliktelik gösterebilirler.

Variköz Ven Nedir?

Genişlikleri 2mm’den büyük olan, deri yüzeyinde mavi-yeşil renkli görünen ya da deri altıda ele gelen derin yerleşimli varislerdir. Toplardamarda görülen yetmezikten dolayı kan dolaşımının normalden daha yavaş olması ve buna bağlı olarak yüzeysel kan damarlarının genişleyip hasar görmesi durumunda variköz venler oluşur. Toplardamar yetmezliğinin nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Damar duvarında oluşan yapısal bozukluk ya da damar içindeki kapakçıklardaki hasarın toplardamar sistemindeki yetmezliğe neden olabileceği düşünülmektedir. En sık bacaklarda görülür. Variköz venler görüntü bozukluğuna ek olarak uzun süre ayakta kalma sonrası bacakta ağrı, şişme ve dolgunluk hissine neden olabilirler.

Neden Olur?

Kilcal varis ve variköz venlerin oluşma nedeni tarm olarak bilinmemektedir. Bu varislerin oluşmasında genetik yatkınlığın önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Kılcal varisler ve variköz venler erkeklerde de görülebilir fakat kadınlarda daha sık izlenir. Özellikle ergenlik ve gebelik dönemi ile doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha sık görülmelerinin nedeni hormonal etkilerdir. Açık tenli kişilerin özellikle burnunda veya yanaklarında görülen kılcal varisler güneşe maruziyet sonucu gelişebilir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Öğretmen, diş hekimi, polis gibi hareketsiz ve sürekli ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren meslek grupları önemli bir risk grubudur. Yaşın ilerlemesi de kılcal varis ve variköz ven görülme olasılığını artırır. Kılcal varisler sıkı giysi veya çorapların giyilmesi sonucu da belirebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavide skleroterapi, lazer, yoğun vurulu ışık (IPL), radyofrekans ve cerrahi gibi farklı yöntemler uygulanır. Tedavi yöntemleri damarların çapına, kapakçık yetmezliğinin olup-olmamasına ve yetmezliğin derecesine göre değişir.

Tedavide en sık kullanılan ve başarı şansı en yüksek olan yöntemler skleroterapi ve lazerdir.

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi, “sklerozan madde” adı verilen ve damarın kapanması sağlayan özel bir solüsyonun çok ince bir iğne ile damar içine verilmesi yöntemidir. Bu solüsyon genişlemiş damarın iç cidarını bozarak damarın kapanmasına neden olur. Kapanan damar sonrasında ertilir ve vücut tarafından yok edilir.

Skleroterapi hangi bölgedeki variköz venleri veya kılcal varies tedavisinde uygulanır?

Bu yöntem sadece bacaklardaki kılcal varis veya variköz venlerin tedavisinde uygulanır.

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Cildi Güzelleştiren 8 Doğal Yiyecek

Çoğumuz ‘’doğal’’ ürünlerin daima daha iyi olduğunu düşünürüz. Maalesef ki iyi ve kötü sentetik içerikler olduğu gibi iyi ve kötü doğal ürünler de bulunmaktadır.
Read More

Cildiniz İçin En Yararlı Besinler

Cildinize uyguladığınız kremler kadar, tabağınıza koyduğunuz yiyeceklerin de cilt sağlığınız üzerinde etkisi büyüktür. Sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak için dermatologlar hangi yiyecekleri tüketmemizi öneriyor? Cevabını burada bulacaksınız.
Total
0
Share