Duruş Bozukluğu Hastalık Habercisi

Yoğun çalışma hayatı ile bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler, bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısını her geçen gün biraz daha artırıyor.

Yoğun çalışma hayatı ile bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler,bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısını her geçen gün biraz daha artırıyor. Bu şikayetlerin temelinde ise,genellikle duruş bozukluğu yer alıyor.

Duruş bozukluğunu gidermek için öneriler…

Çocukluk çağında taşınan ağır çantalar,ardından çalışma hayatında masa başında geçirilen uzun saatler duruş bozukluğunu tetikliyor. Bu da vücutta,boyundan bele kadar ağrı oluşmasına yol açıyor. Oysa bazı basit düzenlemelerle hayat kalitesini düşüren bu ağrılardan kurtulmak mümkün. Bunun için öncelikle doğru duruşu öğrenmek gerekiyor.

Nasıl Durmak Doğrudur?
Tıp kitaplarında insan vücudunun önden ve yandan görünüşleri yer alıyor. Buna göre;ellerin açık,gövdenin düz,bacakların ayak bileği bölgesinden hafifçe dışarı doğru açık olduğu,kolların da dirsekten itibaren 7-8 derecelik açı yaptığı pozisyon normal duruş olarak tanımlanıyor. Beşinci parmak hiçbir şekilde kalça kısmına değmiyor. Kol ile vücut arasındaki bu açıya,taşıma açısı da deniyor. Bu sayede ağır cisimler daha kolay taşınabiliyor.

Peki,Profilden Bakıldığında Vücudun Nasıl Görünmesi Gerekiyor?

Bu açıdan,gövdede birtakım normal eğrilikler görülebiliyor. Boyunda açıklığı arkaya doğru bakan,"lordoz"adı verilen bir eğrilik bulunuyor. Yandan bakıldığında gövdede de eğrilikler oluyor. Sırt bölgesinde ise,"kifoz"olarak tanımlanan hafif bir kamburluk göze çarpıyor. Bel bölgesinde de yine bir çukurlaşma oluyor. Bu özelliklerin vücutta olması sayesinde,karın içi organlar daha iyi korunuyor ve daha rahat bir şekilde ağırlık taşınıyor. Ancak bu pozisyonda oluşan bazı sapmalar pek çok sağlık sorunun da kaynağını oluşturuyor.

Prof. Dr. Erhan Serin

Total
0
Shares
Related Posts

Bacaklarda Varisler

Varis, bacak toplardamarlarının genişlemesi,uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanıyor. Batı toplumunda insanların %10-20’sinde görülüyor.

5 Soruda Bahar Alerjileri

Bahar döneminde alerjik hastalıklarda artış gözlenir. Bunun nedeni polenlerdir.Rüzgarla yayılan polenler alerjik reaksiyonlara neden olur. Ağaç polenleri Şubat ve Mayıs, ot polenleri daha çok Mayıs ve Haziran aylarında görülür.
Total
0
Share