Duş Jeli mi yoksa Banyo Sabunu mu Tercih Edilmeli?

Vücudunuz için en iyi temizleyiciyi seçmeniz, cildinizin türüne göre neyin en iyi geldiğini bilmenize ve kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Cilt ve güzellik geçidinde kaybolup gidebilirsiniz. Tüm kalıp sabunlar ve duş jelleri ilginizi ve paranızı çekmek için kıyasıya yarışır. Peki cildiniz için en iyisini nasıl seçeceksiniz?
Hangisini satın alacağınıza karar vermeniz,birkaç istisna dışında en çok hangi ürün türünü sevdiğinize bağlıdır. Bazı uzmanlar etrafı reklamlarla kuşanmış kalıp sabunların ve duş jellerinin üzerine düşülmesine karşı duruyor. Uzmanlar,“Bu reklamlardaki birçok mesaj yanıltıcı olabilir. Bunun yerine cilt tipinizi ve özellikle cildinizin hassas,kuru veya yağlı eğiliminde olup olmadığını göz önünde bulundurun. Aslında yıkanma alışkanlıklarınız seçtiğiniz üründen daha önemlidir:duş alırken en iyi yöntem sıcak su yerine ılık su kullanmak ve havluyla kurulandıktan hemen sonra cildinizi nemlendirmektir”diyor.

İster kalıp sabun ister duş jeli seçin, vücut temizleme ürünlerinin çoğu aynı etkiye sahiptir. Bu ürünler kirleri,bakterileri ve –ne yazık ki- doğal vücut yağlarınızın bir kısmını veya tamamını ortadan kaldırır.
Birçok sabun ve duş jeli cildi yumuşak ve doğal bir şekilde nemli tutan yağları yok eder. Tek çözümü,nemlendirici olduğunu belirten ürünleri satın almaktır. Çoğu nemlendirici duş jeli,bu yağların yok olmasını engellemek için ciltte nemlendirici bir tabaka bırakır.

Köpükler İçinde Kalmayın

Birçok banyo ürününün reklamında önerilenin aksine,temizlenmek için bir dolu köpük yapmanıza gerek yoktur. Aslında özellikle de cildinizin kuru olmasından yana dertliyseniz köpükten kaçınmanız sizin için en iyi tercih olabilir.
Sabunsuz cilt temizleyiciler de doğal yağlarınızı daha fazla geride bırakma eğiliminde oldukları için köpürmezler ve böylelikle cildinizde daha az kuruluk olur. Çoğu insan hassas cilt sabunlarını seçerek cildinin aşırı kurumasını engelleyebilir ve duştan sonra vücut losyonu kullanarak cildini nemli tutabilir. Bunu yaparak hem cildi nemlendirir hem de yok ettiğiniz cilt yağlarınızı yerine getirirsiniz.

Kalıp Sabunlar Hakkındaki Gerçekler

Birçok insan kalıp sabunun en iyi vücut temizleyici olduğuna inanır. Buna rağmen kalıp sabunlar ciltte fena halde kuruluk yaratabilir. Bunun için atacağınız en önemli adım çözeltileri için içeriklerine bakmanız olacaktır.
Deodorant sabunlar ve el yapımı sabunlar genellikle cilt yağlarını sökerek yerlerini doldurmazlar. Cildiniz gerçekten yağlı da olsa bu bir sorun değil. Eğer daha şiddetli sabunlar kullanıyorsanız ve cildiniz kurumaya başlıyorsa,daha sonra cildinizi nemlendirmelisiniz. Kalıp sabun kullanmayı seviyorsanız,sıradan sabunlara göre cildi daha nemli tutan güzellik sabunlarını seçmeniz daha iyi bir tercih olabilir.

Sizin İçin En İyi Temizleyici

Yağlı ciltler birçok vücut temizleyici ürünün etkisini azaltsa da tüm cilt tipleri için aşağıdaki ipuçlarından yararlanılabilir:

-Çözelti içermeyen hafif bir temizleyici seçin.
-Banyo yaparken soğuk veya ılık su kullanın,asla sıcak suyla yıkanmayın.
-Kuruduktan hemen sonra bir nemlendirici kullanın.
-Aşırı temizlenmeye çalışmayın,bu kuruluğa sebep olabilir.
Kızarıklık,kaşıntı,pullanma ve kuruluk gibi belirtilere dikkat edin.

Birkaç ürün denediyseniz,banyo sonrası nemlendirici uyguladıysanız ancak buna rağmen kuruluk ve rahatsızlık hissediyorsanız,yeni bir vücut temizleyici denemek yerine reçeteli cilt bakım ürünü yazması için bir dermatoloğa gözükmeniz daha iyi olabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Derideki Benler Kansere Yol Açabilir!

Benler insanlarda en sık görülen büyümelerdir. Doğumda var olabildikleri gibi çocuklukta sayıları giderek artar adolesan yaşta pik yapar yaşlılıkta ise gerilerler. Benler en çok çocuklukta ve gebelik esnasında değişikliğe uğrarlar.
Read More

Cildi Güzelleştiren 8 Doğal Yiyecek

Çoğumuz ‘’doğal’’ ürünlerin daima daha iyi olduğunu düşünürüz. Maalesef ki iyi ve kötü sentetik içerikler olduğu gibi iyi ve kötü doğal ürünler de bulunmaktadır.
Total
0
Share