En Sık Görülen Erkek Sağlığı Problemleri

Erkeklerde görülen bazı vücut sağlığı problemleri oldukça can sıkıcı olabiliyor. Aşağıda listelediğimiz vücut sağlığı problemlerinden bazıları çözülemese de birçoğu tedavi edilebiliyor.

Sırt Kılları

20li yaşlarının ortalarına kadar bir erkek sırt kılı kaderini öğrenecektir: hemen hemen hiç olmayan, birkaç küme şeklinde çıkan veya tüm sırta yayılmış gür kıllar. Sizinki kadınlar için çekici bir görünümde mi? Yoksa Taş Devri insanlarını mı andırıyor? Kıllarınızı evcilleştirmek istiyorsanız, lazer epilasyon sırt kıllarını inceltebilir veya tamamen yok edebilir. Sonuçlar ise hemen hemen kalıcı sayılır. Daha ucuz seçenekler arasında ağda, epilasyon kremleri ve tıraş bıçakları bulunmaktadır ve sonuçlar birkaç hafta devam eder.

Bira Göbeği

Bira göbeğine sahip olmak için bira içmeniz gerekmez. Erkeklerin bel bölgesinde yağ bağlaması daha olasıdır, bu nedenle şişmanlatıcı herhangi bir ürün karnınızı şişirebilir. Maalesef ki, özellikle bel ölçünüz 40 inç üzerindeyse karın yağları kalp hastalığı riskini artırır. Yine de iyi haber: Bir kilo verme planına bağlı kalırsanız ilk gidecek olan şey karın yağlarıdır.

Aşırı Terleme

Erkekler, kadınlara oranla daha fazla terler. Bu bir gerçektir. Fakat sürekli ellerinizi silme ihtiyacı duyuyorsanız veya kıyafetlerinizin içinde terliyorsanız bu durum bir ‘’erkek meselesinden’’ fazlası olabilir. Hiperhidroz adı verilen aşırı terleme sorunu olması muhtemeldir. Duygular veya sıcaklık –ya da hiçbir şey—şiddetli terlemeyi tetikleyebilir. Genellikle koltuk altı, avuç içleri veya ayak tabanlarını etkiler. Bir sağlık uzmanı yoluyla etkili tedavisi mümkündür.

Tek Kaşlılık

Bu, tüm yaş gruplarındaki erkekleri etkileyen bir tüy problemidir. Sakalınızın uzamasını sağlayan hormonlar kaşlarınızın da çok kalın ve gür hale gelerek ortada birleşmesine neden olabilir. ‘’Tek kaşlılık’’ genç erkeklerin en yaygın elektroliz yaptırma sebebidir. Bu prosedürde tüy foliküllerini kalıcı olarak yok etmek için küçük elektrik şokları verilir. Ağda, kaşları şekillendirmenin bir diğer yoludur, fakat her 4-6 haftada bir kere tekrar edilmesi gerekir.

Tıraş Bıçağı Şişlikleri

Erkekler sinekkaydı tıraş olabilmek için fazlasıyla çabalar. Bu nedenle küçük şişliklerin, pürüzsüz cildin şeklini bozması oldukça can sıkıcı olabilir. Tıraş bıçağı şişlikleri, tüyler kendi üzerinde kıvrılıp cildin iç kısmına doğru uzadığında meydana gelir. Bu durum en çok Afrika kökenli Amerikan ve kıvırcık saçlı erkeklerde görülür. Şişliklerden uzak durmak için tıraş olmadan önce sıcak bir duş alın. Tıraş köpüğünü kalın bir tabaka halinde sürün ve daima sakalın uzadığı yön doğrultusunda tıraş edin.

Rosacea

Belki de ciltte kızarmaya neden olan tüm neden utanma değildir. Rosacea yüzün kızarmasına yol açan bir durumdur ve semptomlar erkeklerde daha kötü hale gelir. Burun kalın, kırmızı veya yuvarlak bir hal alabilir. Yanaklarda kabarcıklar ve küçük kırmızı çizgiler meydana gelebilir. Alkol ani kızarıklıkları tetikleyebilir, fakat rosaceanın karakteristik özelliği olan kırmızı burun alkol karşıtı kişilerde de ortaya çıkabilir. İlaçlar sayesinde rahatsızlığın daha kötüye gitmesi engellenebilir, bu nedenle semptomlar hakkında bir dermatolojistle görüşün.

Alın Bölgesinin Açılması

35 yaşına kadar çoğu erkeğin saçı gözle görülür derecede incelir ve 50 yaşına kadar ciddi anlamda saç kaybı yaşanır; bunlar acı bir gerçektir. Süreç genellikle alın bölgesinin açılmasıyla başlar ve saç derisinin üst kısmında yer yer kelliklerle devam edebilir. Saç restorasyonu ameliyatı kel bölgelerin azaltılması için bir fırsat sunar. Alternatif olarak doktorunuzla saç kaybı için kullanılan ilaçlar hakkında konuşabilirsiniz. Fakat yine de olmayacak vaatlerde bulunan diğer ürünler konusunda dikkatli olmalısınız.

Renk Körlüğü

Renk körlüğü dünyayı siyah beyaz görme anlamına gelmez. En yaygın formu, kırmızı ve yeşil renkleri ayırt etmekte zorlanma sorunudur. Renk körlüğünün kalıtsal yollarla aktarılması, kadınlar arasında çok daha az yaygın olmasına neden olmaktadır. Herhangi bir tedavisi yoktur, fakat çoğu kişi renk karışıklığından sakınmayı öğrenebilir.

Horlama

Gerçeklerle yüzleşin: Horlama, yatak partnerinizin uykusunu bölmenin sağlam bir yoludur ve erkeklerin bu durumun faili olma ihtimali daha yüksektir. Çoğu durumda horlama zararlı değildir. Fakat düzenli bir şekilde horlamak kendi uykunuzun kalitesini yavaş yavaş azaltabilir. Aynı zamanda horlama, uyku apnesi adı verilen daha ciddi bir problemin işareti de olabilir. Horlamanızın, sizin veya partnerinizin uykusunu böldüğünü hissediyorsanız bir doktorla görüşün.

Geğirme

Geğirme birçok toplumda hoş bir hareket olarak görülmeyebilir, fakat bazı kültürlerde içten geğirme, güzel bir yemeğin takdir edildiğini gösterir. Her iki durumda da yemekten sonra birkaç kez geğirmek normaldir. Bu, vücudun yuttuğu havayı dışarı salma yöntemidir. Mide bulantısı veya karın ağrısı gibi semptomlarla birlikte görülen sık sık geğirme eylemi, sindirim sistemi rahatsızlığı belirtisi olabilir. Problem devam ettiği takdirde doktorunuzla görüşünüz.

Gaz

Belki de hiçbir vücut fonksiyonu gaz kadar şakalara ilham kaynağı olmamıştır. Ses ve kokusu utandırıcı olsa da gaz çıkarmak zararsızdır. Gaz çıkarma eylemi sindirim kanalında ilerleyen veya bağırsaktaki bakteri tarafından parçalanan yiyeceklerin oluşturduğu gazın vücuttan dışarı çıkmasından başka bir şey değildir. Gaz gerçekleri:

  • Çoğu insan günde 6-20 kere gaz çıkarır.
  • Bira, soda, fasulye ve çoğu sebze ve meyvenin gaz yapma ihtimali yüksektir.
  • Gaza neden olan yiyecekler kişiden kişiye değişir.

Vücut Kokusu

İster sıkı çalışın ister sıkı eğlenin; herhangi bir yorucu aktivite güçlü vücut kokusuna neden olabilir. Burada suçlu terin kendisi değildir; terli cildi üreme alanı olarak kullanan bakterilerdir. Düzenli bir şekilde sabunla duş alarak ve deodorant kullanarak bakterilerle savaşabilirsiniz. Ayrıca iş kıyafetlerinizi sık sık yıkadığınızdan emin olun. Eğer vücut kokusu hala geçmezse soğan ve sarımsak gibi kokulu yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

Kasık Mantarı

Kasık mantarına sahip olmak için profesyonel bir atlet olmanıza gerek yoktur. Bu mantarsı enfeksiyon spor salonlarında kolay bir şekilde yayılır veya kendi vücudunuzun başka bir kısmından gelebilir. Eller, havlular ve iç çamaşırlarının üzerine basmak yaygın failler arasındadır. Semptomlar arasında sahte kaşıntı hissinin yanı sıra kasıkta veya daha iç kalça kısımlarında düzensiz kaşıntı bulunur. Kasık mantarı reçetesiz antifungal kremlerle tedavi edilir. Bölgeyi kuru tutmak ve vücudu sıkan kıyafetlerden kaçınmak sorunun tekrarlamamasına yardımcı olur.

Ayak Mantarı

Kasık kaşıntısına neden olan mantarlar ayağı hedef aldığında ayak mantarı ortaya çıkar. Soyunma odasında veya havuz civarında yalın ayak yürümek bu enfeksiyonu kapmanın en yaygın yollarından biridir. Semptomlar arasında kaşıntı, yanma, su toplama veya ayak ve ayak parmaklarında çatlaklar bulunmaktadır. Ayak mantarı antifungal kremlerle tedavi edilir. Hem kasık hem ayak mantarınız varsa ikisini de aynı anda tedavi edin.

Tırnak Batması

Tırnak bakımı gününüzün en önemli olayı olmayabilir, fakat bakımı doğru yapmak için ayırdığınız zamana değer. Yanlış tırnak kesimi, ayak tırnak batmasının başlıca sebebidir ve bu da acı, şişlik ve enfeksiyonlara neden olabilir. En yaygın hata tırnakları çok kısa kesmektir. Bu durumdan kaçınmak için tırnağı doğal kıvrımına göre şekillendiren tırnak kıskaçlarından edinin.

Ağız Kokusu

Kokulu ürünlerin ve sigaranın nefesi sabotaj ettiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Fakat ağız kokusunun en yaygın faili bakterilerdir. Dişlerinizi fırçaladığınızda dil üzerinde üreyen bakterileri atmak için dilinizi de fırçalayın. Hijyen nefesinizin tazelenmesini sağlamıyorsa doktorunuzla ve diş doktorunuzla görüşün. Diş eti çekilmesi, ağız kuruluğu veya reflü problemin bir parçası olabilir.

Cinsel İşlev Bozukluğu

Erkekler cinsel sorunlarını tartışma konusunda pek istekli olmayabilirler, fakat neredeyse 1/3’ü sorun yaşamaktadır. Problem libidonun azalması, erken boşalma veya erektil disfonksiyon olabilir. Erektil disfonksiyon bir erkeğin erekte olamaması veya erekte halini sürdürememesidir. ED için risk faktörleri arasında diyabet, kalp hastalığı, nörolojik sorunlar, sigara, sirkülasyon problemleri ve bazı ilaçlar bulunmaktadır. ED veya farklı bir cinsel sorununuz varsa problemi değerlendirip bir tedavi tavsiyesinde bulunması için doktorunuzla görüşünüz.

İşitme Kaybı

Erkeklerin işitme kaybına uğrama ihtimali kadınlara oranla daha yüksektir ve gürültülü işler bu soruna katkıda bulunabilir. Aklınıza madenci, marangoz ve askerleri getirebilirsiniz. Fakat, kulak çubukları da dahil olmak üzere herhangi bir şiddetli veya sürekli gürültü narin kulak yapılarına zarar verebilir. İş sırasında özel kulak koruyucuları kullanın. Kişisel müzik çalarlarda ses seviyesini 85 desibel (dB) veya altına ayarlayın. Çoğu kişi motorsiklet, ahşap dükkanı veya kar aracından daha gürültülü olan 105 desibele kadar dayanabilir.

Genişlemiş Prostat

Kırışıklık ve gri saçın yanı sıra genişlemiş prostat yaşlanan çoğu erkeğin kaçınılmaz sonlarından birisidir. Medikal  terimi iyi huylu prostatik hiperplazidir (idrar yolunu çevreleyen bezin genişlemesi). Bu büyüme, 75 yaşının üstündeki erkeklerin yaklaşık yarısında semptomların görülmesine neden olur. Prostat büyümeye devam ettikçe idrar yolunu sıkıştırabilir ve bu da daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacına yol açar.  Semptomları azaltmak için uygulanan strateji ve ilaçlar bulunmaktadır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share