Erkek Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Çikolatadan zencefile, avokado’dan Brezilya cevizine kadar erkeklerin sağlığına iyi gelen gıdaların tamamını öğrenin.

Kırmızı Et

Eğer biftek ve patates’i seven bir erkekseniz,şanslısınız. Kırmızı et sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu söyleyen Leslie Bonci,sığır etinin yağsız proteinle dolu olduğunu ve tavuk göğsünden biraz daha fazla yağlı olduğunu belirtiyor. Ayrıca kırmızı et,kas gelişiminde yardımcı bir amino asit olan “lösin”açısından oldukça güzel bir kaynaktır.

Vişne

Kiraz ve vişne suyu içerdiği bazı pigmentlerle anti-inflamatuar ilaçların etkilerine benzer etkiler göstermektedir. Anti-inflamatuar etkiler barındıran bir bardak vişne suyu içmek sağlık açısından birçok fayda barındırmakla beraber hiçbir yan etkisi yoktur.

Çikolata

Eğer doğru çikolata seçimi yaparsanız (bitter çikolata gibi),çikolata kan akışını artırabilir. Zayıf kan akışı olan erkeklerde ereksiyon sorunları olması muhtemeldir. Bu sebeple kalbe iyi gelen ve kan dolaşımını artıran gıdalar cinsel yaşamınızda oluşabilecek sorunlara karşı koruyabilir. Fakat çok fazla çikolata tüketmek beraberinde fazla kilo da getireceği için diğer tatlılar yerine çikolata tercih ederek günün keyfini çıkarın.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri ve diğer deniz ürünleri kalp,kaslar ve üreme sistemi için çinko bakımından oldukça zengindir. Normalin altında çinko seviyesi,düşük sperm kalitesi ve erkek infertilitesi ile bağlantılıdır. Deniz ürünleri tüketmeyi sevmiyorsanız,sığır eti,hindi eti,tavuk eti ve fındık tüketerek de benzer faydalar elde edebilirsiniz.

Avokado

Avokado,içindeki tekli doymamış yağ ile kolesterole karşı oldukça etkili olduğu gibi total kolesterol ve “kötü niyetli”LDL kolesterol ile de savaşır. İşin püf noktası tek bir yağ yerine doymuş yağ ya da trans yağ kullanmak ve kullanılan yağdan en fazla %25-%35 oranında kalori alımı sağlamaktır. Zeytinyağı ve fındık da oldukça yararlı yağlar içermektedir.

Zencefil

Zencefil,vücutta inflamasyonu sakinleştirmede yardımcı olabilir. Zencefil yemek düzenli egzersiz ile ilgili kas yaralanmalarının acısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Süt ve Yoğurt

Süt ve yoğurt bir başka lösin (kasların gelişiminde etkin rol oynayan bir aminoasit) kaynağıdır. Yunan yoğurdu krem tadı ile bu açıdan oldukça faydalıdır. Ayrıca protein,potasyum ve bağırsaklı sağlıklı tutan dost bakteriler ile doludur.

Muz

Muz,potasyum bakımından oldukça zengindir. Potasyum,kas kasılmaları ve kemik sağlığı için önemlidir. Ayrıca,kan basıncına yardımcı olur. Tansiyonu düşürmek söz konusu olduğunda,yeterli seviyede potasyum almak daha az sodyum yemek kadar önemlidir.

Antep Fıstığı

Bir avuç fındık protein,lif ve çinko bakımından oldukça zengindir. Antep fıstığı ise kolesterol düzeylerini ilgilendiren bitkisel sterolleri fazlaca barındırmaktadır. Antep fıstığı aperatif için eğlenceli olduğu gibi kabuğunu ayıklarken çok hızlı bir şekilde çok fazla kalori yakmanızı da sağlamaktadır.

Brezilya Cevizi

Aynı zamanda brezilya fındığı ve brezilya kestanesi olarak da adlandırılmaktadır. Brezilya cevizi selenyum bakımından zengin bir gıdadır. İçerdiği bu mineral bağışıklık sistemini güçlendirir ve tiroid bezine yardımcı olur.

Domates Sosu

Domates,bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkileri bulunan “likopen”adında bir maddeyi yoğun miktarda içermektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre düzenli olarak domates sosu kullanan erkeklerde prostat kanserinin daha az olduğu,ancak tüm çalışmalar bunu desteklemediğini göstermektedir. Yaptığınız makarnaya domates sosu ekleyerek gayet basit bir şekilde domatesin bu yararından faydalanabilirsiniz.

Soya İçeren Gıdalar

Prostat kanserine karşı en iyi koruma sağlayan gıda soya olabilir. Tofu,miso çorbaso ve soya sütü gibi yemekler ile soya takviyesi alınabilir. 40’a yakın çalışma Asya ülkelerindeki insanların Amerikalılardan 90 kata kadar daha fazla soyalı yiyecekler tüketmektedir. Buna ek olarak,prostat kanseri olanlar ve olası riskler Amerika’ya göre Asya ülkelerinde daha düşüktür.

Karışık Sebze

Sebzeler,hücre sağlığı geliştirme ve kansere karşı korumada oldukça besleyici fito-kimyasal kaynaklarıdır. Birçok farklı fito-kimyasal vardır ve bunlardan faydalanmanın en iyi yolu birçok farklı renkte sebzeler tüketmektedir.

Turuncu Sebzeler

Yapılan büyük bir araştırmaya göre,turuncu sebzeler prostat büyümesini engelleyen beta-karoten,lutein ve c vitamini kaynağıdır. Turuncu sebzelere örnek olarak;kırmızı biber,havuç,kabak ve tatlı patates tüketilebilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak,lahana ve kara lahana hem göz sağlığı hem de prostat için faydalıdır. Bu yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda lutein ve zeaksantin içermektedir. Her iki besin de katarakt,yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve bir göz hastalığı olan göz tembelliğine karşı korur.

Fırında Patates

Fırında patates,doyurucu olduğu gibi yapımı da oldukça kolaydır. Ayrıca vücutta serbest radikallere karşı savaşan c vitaminini yüksek miktarda içermektedir.

Yumurta

Yumurta,lutein,protein ve demir içerir. Yumurtanın aşırı tüketimi de kolesterol düzeyini etkileyebileceği için sağlık durumunuza göre doktorunuza danışmanızda fayda var.

Lif Kaynağı Tahıllar

Lifler sizi uzun süre tok tutar ve sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinç,bir başka lezzetli lif kaynağıdır. Kahverengi pirince yağsız et,ıspanak ve ananas eklemeyi deneyin. Eğer kahverengi pirincin tadını beğenmez ya da çok yoğun bulursanız beyaz pirinç ile karıştırmayı deneyin. Kahverengi pirinç ve diğer tam tahıllar sağlıklı bir kiloda kalmak,kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Karpuz

Karpuz hem zihinsel hem de fiziksel açıdan yardımcı olabilir. Karpuz,kanser riskini azaltmaya yardımcı olan anti-oksidanlar ile donatılmıştır. Alternatif olarak ise hafıza ve düşünmeyi geliştiren yaban mersini önerilmektedir.

Kahve

Eğer kendinize gelmek istiyorsanız eski moda bir yöntem olsa da bir fincan kahve mükemmel bir çözüm olacaktır. Araştırmalar kahvenin daha uyanık bir hale gelmenize olanak sağladığını göstermekte ve sade kahvede neredeyse hiç kalori bulunmamaktadır. Tüm bu özellikleriyle bir fincan kahve,yüksek kalorili enerji içeceklerinden çok daha iyi bir seçimdir.

İyi İşlere Odaklanın

Diyetinizi değiştirmeden kendiniz için kötü olan gıdalar yerine daha iyilerini ekleyin. Daha fazla meyve,sebze,yağsız et ve kepekli tahılların tüketimini artırın. Tüm bunların yanına bir de düzenli egzersiz eklediğiniz zaman oldukça sağlıklı bir vücuda kavuşmanız hiçte zor değil.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share