Ergenlikte Kilo Aldıran 5 Neden

Fit bir vücuda sahip olmak, genç kızların en büyük hayali. Ergenlik döneminde metabolizmalarında yaşanan bazı değişiklikler kilo almalarına neden olabiliyor.

Ergenlik dönemi,büyümenin hızlandığı,biyolojik değişimle cinsel ve yapısal olgunlaşmanın tamamlanıp,çocuğun erişkin görünümüne girdiği dönemdir. Hem kızlarda hem de erkekler de ergenlik başlamadan önce genellikle vücut yağ oranında artışa bağlı kilo alma oluyor. Ancak kızlar ergenliğe erkeklerden daha önce girdikleri için erkeklerden daha erken uzuyor ve kilo alıyorlar. Bu nedenle 12-14 yaş arasında kızlar erkeklerden daha iri bir gelişim izliyorlar. Kas kütlelerinde ise yüzde 25 oranında artış görülüyor.

Kilo aldıran 5 faktör

Yükselen Hormon Seviyesi
Ergenlik döneminde kızlarda östrojen hormonu seviyesi yükseliyor. Bu da kadınsal vücut hatlarının şekillenmesini sağlarken,yağ depolanması sonucu kilo almalarına neden oluyor.

Artan İştah
Kadın vücudu yağlanmaya her zaman daha yatkın. Vücutta değişen hormon dengelerinin etkisi ve artan iştahın da katkısıyla aşırı kilo almaya bir eğilim ortaya çıkıyor. Bu dönemde beslenmede yapılan hatalar da genç kızların kilo almasına neden oluyor.

Duygusal Dalgalanmalar
Ergenlik döneminde duygusal dalgalanmalar da sık olarak yaşanıyor. Bunlar hiç yememeye yol açabileceği gibi aşırı yeme isteğine de sebep olabiliyor. Beslenmede yapılan bu tip hatalar genç kızların bu dönemde hızlı kilo almasıyla sonuçlanıyor.

Erken Ergenlik
Ergenlik çağının sonunda kızlarda salgılanan kadınlık hormonu östrojen kemiklerdeki büyüme plaklarını kapatıyor. Ergenlik dönemi boy uzamasının durması ile sonlanıyor. Bu nedenle ergenliği geç yaşayanlarda,boy uzaması bir süre daha devam ediyor. Erken ergenlikte ise genetik olarak boy uzama şansı olsa bile kemikteki büyüme plaklarının kapanması boy uzamasını sonlandırıyor. Boyu beklenenden kısa kalan genç kızların kilo fazlalığı ile karşılaşma eğilimi de doğal olarak daha fazla oluyor. Yapılan çalışmalar,erken ergenliğe giren kızların erişkinlik döneminde daha kısa ve kilolu olduklarını ortaya koyuyor.

Fiziksel Aktivite Eksikliği
Ülkemizde genç kızlar arasında spor yapma oranının düşük olması bilinen bir gerçek. Ağır ders çalışma düzeninin yanında gençlere spor ve aktivite için yeterli boş zamanın kalmaması özellikle bu dönemde hızlı bir şekilde kilo alımına neden oluyor.

Kilo almamak için öneriler

  • Sağlıklı beslenin: Bu dönemde özellikle genç kızların sağlıklı beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Protein başta olmak üzere,karbonhidrat ve yağ alımını dengelemelisiniz .
  • Yağdan uzak durun: Hayatın her evresinde olduğu gibi ergenlikte de kalorisi fazla yağlı yiyeceklerden ve atıştırmalardan kaçının. Öğün atlamadan meyve ve sebzeden zengin dengeli beslenin. Genç kızlık döneminde yağlı ve kalorili sağlıksız yiyecekleri kesmeniz bile otomatik olarak kilo vermenizi sağlıyor.
  • Sporu hayatınıza katın:Spor ve egzersizle gıdalarla aldığınız enerji fazlasını yakmanız gerekiyor. Ayrıca bu sayede vücut gelişiminin önemli bir parçası olan kas yapılanmanızı da sağlamış oluyorsunuz.
  • Şok diyetlerden kaçının: Bu dönem de boydaki artış ile kilo alımı aşırıya kaçmadan dengelenebiliyor. Kilo almanızı önlenmek amacı ile diyette aşırı kalori kısıtlanması yapısal gelişmenizi olumsuz etkileyebileceğinden dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer kalori kısıtlanacaksa büyümenin etkilenmeyeceği içerik ve kalori düzeyinin bir uzman tarafından ayarlanması önemlidir.
  • Kötü alışkanlıklardan uzak durun:Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler sağlıklı bireyler olmanızı engelleyerek kilo almanıza neden olabiliyor.

Biliyor musunuz?
Ergenliğin başında alınan kilolar daha sonra boyun uzaması ile birlikte dengelenebiliyor ve obezite gelişmeye biliyor. Ancak aşırı kilo artışı ergenlik boyunca devam ederse,genç kızlar bu dönemden obez olarak çıkabiliyor. Fazla kiloların verilmesi de her dönemde olduğu gibi zor olabiliyor. Kilo alan genç kızlar ilerleyen dönemde kendiliğinden kilo veremiyor. Mutlaka bu yönde ciddi çaba sarf edilmesi sağlıklı yaşam tarzının benimsetilmesi gerekiyor. Ergenlik döneminde beklenenin üzerinde kilo alan her genç kızın,ülkemizde sık karşılaşılan hipotiroidi (tiroid bezinin yavaş çalışması) olasılığına karşı tetkik yaptırması gerekiyor.

Doç. Dr. Rüştü Serter

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share