Erkeğin Yaşı Kadının Düşük Yapma İhtimalinde Etkili mi?

Hamilelik sırasında düşük sebebiyle bebeğin kaybedilmesindeki etkin faktörün erkek olduğu belirlendi. Spermlerdeki DNA’ ları hasarlanan özellikle 40 yaş sonrası erkekler için alarm çanları çalmaya başlıyor.

Erkeklerin yaşı ilerledikçe,kadınların düşük yapma ihtimalinin de çoğaldığı ortaya çıktı. Cepte taşınan telefon,kucakta çalışılan laptop,östrojen hormonla beslenen tavuk ve kırmızı etin yenilmesi;erkeklerde sperm sayısını ve baba olma ihtimalini düşürüyor. Bilim adamları,gebe kalabilme ihtimalinde ya da hamilelik sırasında düşük sebebiyle bebeğin kaybedilmesinde kadının etkin faktör olmadığını belirledi. Asıl sorumlu erkekler . . .

Özellikle 40 yaş üstü erkeklerde bunun çok belirgin olduğuna dikkat çekerek,12 bin hastanın katıldığı bir çalışmada kadın yaşından bağımsız olarak 35 yaş ve üstü erkek eşi olan kadınların,daha genç erkek eş sahibi hanımlara göre daha çok gebelik kaybı olmaktadır. Erkeklerin yaşıyla orantılı olarak ifade edersek;gebelik kaybı 30-34 yaşlan arasında yüzde 16.7 iken 35-39 da yüzde 19.5 ve 40 yaş üstünde yüzde 33 olarak belirtilmiştir. Ayrıca gebe kalamayan hastaların oranı,spermlerdeki artan DNA hasarıyla anlamlı olarak yükselmektedir dedi. Türkiye ‘ de yardımcı üreme yöntemleri sürecinde 35 yaşın altındaki kadınlara bir embriyo,35 yaşın üzerinde de iki embriyo konulmaktadır. Bu yüzden en iyi embriyoyu oluşturan yumurta ve spermin seçiminin çok önemlidir.

Çift Kırılımla Sağlıklı Sperm
Sağlıklı sperm seçimi ile ilgili gelişmelerin heyecan vericidir. Çift kırılım yöntemi uygulamasıyla sağlıklı spermlerin mikroskop altında daha parlak görünerek diğer spermlerden ayrılmaktadır.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts

Alzeheimer’ın 10 Belirtisi

Acıbadem Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, günlük yaşam işlevlerini etkileyecek düzeyde bellek kaybı ve basit kelimeleri bulmada güçlük çekmenin Alzheimer'in habercisi olabileceğine dikkat çekti.
Total
0
Share