Erkek Anatomisi Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey

Seks ortalama ne kadar sürer? Penis gerçekten kırılabilir mi? Haydi seks hakkında konuşalım!

Hastalık, kilo alma veya tuhaf cinsel sorunlar olsun, çoğu erkek sağlıkları hakkında ağzı sıkı davranır. Muhtemelen bu durumu doktora gitmeme eğilimiyle (Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre erkeklerin, kadınlara oranla düzenli şekilde sağlık hizmeti kullanma ihtimali %80 daha düşük) veya her türlü probleme göğüs gerebilecekleri düşünceleriyle ilişkilendirebiliriz.

Bu mahremiyet durumu çoğunlukla yatak odasına da taşınmaktadır. Çoğu erkek cinsel sağlıkları hakkında bir sorusu olduğunda sessiz kalırlar (‘’Boyut gerçekten önemli mi?’’ ; ‘’Erektil disfonksiyon riskim var mı?’’).

Bu makalede erkek anatomisi hakkındaki gerçekleri tüm çıplaklığıyla öğrenebilirsiniz.

Ortalama Penis Boyu 23 cm Değildir

Erekte halde bir penisin ortalama boyu yaklaşık 12-17 santimetredir; erekte olmadığında ise sadece 3-10 cm arasındadır. Peki asırlardır sorulan sorunun cevabı nedir? Boyut gerçekten önemli mi?

Kime sorduğunuza bağlıdır. 52.000’den fazla kadın ve erkeği kapsayan ve Erkek Psikolojisi ve Maskülinite dergisinde yayınlanan bir araştırmada, erkeklerin %45’inin penis boyundan memnun olmadığı ortaya çıkmıştır. Fakat buna karşılık, kadınların %84’ü partnerlerinin penis boyundan memnun olduğunu söylemiştir.

Bunun dışında her 1000 erkekten 6’sı yatak odasında gerçekten ciddi bir problemle karşılaşmaktadır: Penisleri o kadar küçüktür ki ereksiyon problemlerine yol açabilmektedir (mikropenis olarak bilinen bir durum).

Maraton Seksi Olağan Değildir

Şimdi ortalama bir erkeği rahat bırakmanın tam zamanı: 4 saat süreyle seks yapmak normal bir durum değildir. Aslında, Penn State Üniversitesi tarafından Kanada ve Amerika’da sertifikalı seks terapistleriyle gerçekleştirilen bir anket, en çok arzulanan seks süresinin penetrasyondan orgazma kadar 7-13 dakika arasında değiştiğini ortaya çıkarmıştır.

Erkekler de Orgazm Taklidi Yaparlar

Erkekler hiç yatak odasında bölüf yaparlar mı? Tabiki yaparlar. Cinsel Araştırma dergisinde yayınlanan yakın zamanlı bir araştırmaya göre kadınların %67’si ve erkeklerin %28’si en az bir kere orgazm taklidi yaptıklarını itiraf etmişlerdir. Nedenleri ise partnerini tatmin etmek, erken boşalmayı gizlemek ve sevişmeyi sonlandırmak gibi çeşitlilikler göstermiştir. Peki nasıl taklit yapıyorlar? Araştırmaya katılan erkekler inleme, seslendirme ve fiziksel hareketlerde değişiklik kombinasyonlarını kullandıklarını belirtmişlerdir.

Penisinizi Yırtabilirsiniz

Gerçekleşmesi kolay değildir fakat abartılı, akrobatik bir seksin ortasındaysanız (özellikle kadın üstteyse), penil fraktür riskiniz olabilir.

Penis yırtılması, kanla dolu penil odacığı çevreleyen zarlardan biri yırtıldığında meydana gelir (belki de kadın vücut ağırlığını yanlış bir açıdan vererek ağrılı bir yırtık oluşacak şekilde penisi büktüğünde). Söylemeye gerek yok ki; bu durum ereksiyonun hızlı deflasyonuna ve acıya neden olmaktadır. Eğer düzgün bir şekilde tedavi edilmezse (doktoru arayarak veya acile giderek), yara izi, şekil bozukluğu veya erektil işlev bozukluğuna neden olabilir.

Sünnetli mi Yoksa Sünnetsiz mi?

Amerika’da erkeklerin büyük bir kısmı bebekken sünnet edilir, fakat dünya çapında durum böyle değildir. Dünya Sağlık Organizasyonu’na göre dünyada tüm penislerin sadece %30’u sünnet edilmektedir.

Amerika’da bile bu oran düşmektedir (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yakın zamanlı bir raporuna göre sünnet, 10 yıl öncesine oranla hafif bir düşüş göstermiştir ve %63’ten %57’ye düşmüştür). Amerikan Pediyatri Akademisi sağlık sebepleri dolayısıyla artık rutin sünneti tavsiye etmemektedir.

Bisikletler Seks Hayatınız İçin Kötü Olabilir

Çok az bilinen bir gerçek. Çok ince oturağa sahip bir bisiklete binmek erkek anatomisi üzerinde yeterince baskı oluşturarak erektil disfonksiyona neden olabilir. Dar oturaklar erkekleri arazi yarışçısı gibi gösterebilir, fakat tüm vücut ağırlıkları penise kan damarlarını ve sinirleri ileten leğen kemiği üzerine binmektedir.

Çözüm ise kalça kısmını destekleyen geniş ve yumuşak bir oturak seçmektir. Havalı bir görüntü olmayabilir fakat seks hayatınız size teşekkür edecektir.

Sigara Erektil Disfonksiyona Yol Açabilir

Olur da sigarayı bırakmak için bir başka nedene ihtiyaç duyarsanız şunu dikkate alın: Sigaranın erektil disfonksiyon riskini iki katına çıkardığı ortaya konmuştur. Bu, nikotinin kan damarlarını daraltması ve penise kan akışını azaltmasından kaynaklanır ve ereksiyon için son derece tehlikeli olabilir. Diğer çalışmalar sigaranın erkek menisi içindeki sperm sayısını azalttığını ve sigara içmeyenlerin (genel olarak daha sağlıklı olmaya meyillidirler) daha iyi bir seks hayatına sahip olduğunu göstermektedir.

Sadece Alt Kısım Değil; Erkeklerin Beyinleri De Farklı Bir Şekilde Çalışmaktadır

Araştırma çoğumuzun sürekli ne düşündüğünü kanıtlamıştır: Bir erkeğin beyni bir kadının beyninden farklı çalışmaktadır. Erkekler 11 yaşına kadar seks hakkında hayal kurmaya başlarlar ve Seks Araştırması Dergisi’nde yayınlanmış yeni bir araştırmaya göre çoğu erkek günde 19 kere seks hakkında düşünür (bu da ‘her yedi saniyede bir kere’ söylentisini bertaraf etmektedir). Öte yandan kadınlar ise günde 10 kere seks hakkında düşünmektedirler.

Erkek Anatomisi Uzun Raf Ömrüne Sahiptir

Kadınlar menopoz sırasında hızlı bir doğurganlık kaybı yaşarlar, fakat erkekler onlarca yıl boyunca daha sperm üretimine devam etmektedirler. Erektil disfonksiyon oranları yaşla birlikte ilerlese de (Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre 50li yaşlardaki erkeklerin %4’ü, 60larındaki erkeklerin %17’si ve 75 yaş üzerindeki erkeklerin %47’si bu rahatsızlığı yaşamaktadır), çoğu yaşlı erkek hala ereksiyon olabilmekte, seksten zevk alabilmekte ve hatta çocuk sahibi olabilmektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Akraba Evliliği

Türkiye’de evliliklerin yüzde 20'sini oluşturan akraba evliliklerinde özürlü çocuk doğma riski iki katına çıkıyor. Bu yüzden akraba evliliği yapmayı planlayan çiftlere evlenmeden önce mutlaka genetik danışmanlık almaları öneriliyor.
Read More

Kondom

Erkek kondomu erekte haldeki penise cinsel ilişki boyunca takılan ince bir kılıftır. Aynı zamanda prezervatif olarak adlandırılan kondom hamileliği engellemek ve partnerleri cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korumak için etkili bir yöntemdir.
Total
0
Share