Erkeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar: Varikosel

Erkeklerde sık görülen hastalıklar erken boşalma ve prostat gibi sık duyduğunuz hastalıklarla sınırlı değil. Doktorsensin olarak sık görülen varikosel, hidrosel gibi diğer hastalıkları belirtileri ve tedavileriyle ele alıyoruz.

Varikosel nedir?

Varikosel;testislere ait toplar damarlarda (venler) varis oluşumudur. Varikosel hastalığı,testis damarları içerisindeki sıvı basıncının artması ile ortaya çıkan değişiliklerdir. Varis oluşumu genellikle sıvı basıncının daha yüksek olduğu bacaklarda ve vücudun alt kısımlarında görülür. Aynı nedenle testislerde de olan,erkeklerin yaklaşık %10-15’inde bulunan ve herhangi bir yakınmaya neden olmayan varikosel coğunlukla zararsızdır. Öte yandan erkeklerin önemli bir kısmında ise sperm üretimi ve kalitesinde azalmaya veya ağrıya neden olabilir.
Varikosel erkeğe bağlı infertilitenin (çocuk sahibi olamama) en sık görülen nedeni olmakla birlikte en etkin tedavi edilebilenidir. İnfertil erkeklerin yüzde 30-40’ında varikosel saptanır.

Belirtileri:

Varikoselin testis damarları içinde yarattığı basınç ağrı meydana getirir. Tipik varikosel ağrısı testiste künt tarzda,sürekli bir sancı veya ağırlık hissi biçiminde tarif edilebilir,ve yatar durumda bir miktar azalır. Ağrı genellikle uzun süre ayakta durulduğunda ve nadiren de sabahları olur.

Tanı
Varikosel,üroloji muayenesi sırasında genişlemiş damarların testis etrafında ele gelmesi ile ilk olarak saptanabileceği gibi kimi zaman erkekler testis çevresinde şişlik veya künt ağrı yakınmalarıyla da başvurabilir. Bazen varikosel çok hafif derecede veya şüpheli olduğunda ultrasonografi yöntemi ile tanı konabilir.

Eğer varikosel saptanırsa meni tahlili (spermogram) ile sperm üretiminde bozulma olup olmadığı araştırılır. Varikosel nedeniyle sperm üretimi zarar görmüş ise bu tahlilde sperm sayısında azalma,hareket ve yapısında bozulma görülebilir.

Tedavi yöntemleri için tıklayınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Besinlerin Gücü Adına

Yapılan araştırmalar bazı besinlerin birlikte tüketilmesinin daha yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu besinlere birkaç örmek verilebilir.
Total
0
Share