Erken Boşalma Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel olarak aktif erkeklerin % 5-40’ında bu problemin olduğu varsayılmaktadır. Erken boşalma adolesan ve genç erkek yaş grubunda daha çok gözlenmektedir.

Erken boşalmada başlıca neden psikolojiktir,bunun yanı sıra düzensiz cinsel ilişki,gerginlik,heyecan,stres gibi faktörlerde erken boşalmada rol oynamaktadır.
Erken boşalmanın başlangıçtan beri ya da başka bir probleme bağlı sonradan mı ortaya çıktığını bilmek gerekiyor. Eğer bu sorun üriner sistemdeki bir hastalığa bağlı ise öncelikle bunu tedavi etmek gerekmektedir.

Yine bu hastalarda endokrinolojik değerlendirme ve nörolojik sebeplerde araştırılabilir. Özellikle tiroid fonksiyon bozukluklarını araştırmak ve hastanın geçirdiği nörolojik olaylara bakmak gerekmektedir.

Nasıl tedavi edilir?
Günümüzde erken boşalmanın nedenleri ve tedavisi konusunda etkin ve kanıtlanmış bilgiler bulunmamakla birlikte çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanması veya kombine edilmesi ile etkin bir biçimde önüne geçilebiliyor. Bazı çiftler bu durumu normal kabul ederken,çağımızda bilgiye ulaşmanın daha kolay hale gelmesi neticesinde sorunu fark edip bir uzmana başvuranların sayısında artış görülüyor.

Tedavide erkeğin yaklaşımı,sorunun net olarak ifade edilebilmesi,tedaviyi kabul etmesi ve düzenli kontrollere gelmesi başarıyı olumlu etkileyen faktörlerdir. Sadece erken boşalma endikasyonu için üretilmiş ilaç bulunmamakla birlikte,bazı ilaçların yan etkilerinden faydalanma ya da bitkisel desteklerden faydalanma söz konusu olabilmekte. Kişinin psikolojik açıdan desteklenmesi veya kendisini kontrol edebilmeyi öğrenmesi de bu durumun tedavisinde önemli rol oynamakta.

Doç. Dr. Burak Özkan

Total
0
Shares
Related Posts

Cerrahın Sağ Kolu: 3 Tesla MR

3 Tesla MR, ileri teknoloji ürünü bir görüntüleme cihazı. Tüm vücudun görüntülenmesinde kullanıldığı gibi, beyin ameliyatlarında sağladığı hızlı görüntülerle, tümörün temizlenmesine yardımcı oluyor.
Total
0
Share