İlaçsız Girişimsel Tedavi Yöntemi ile Yüksek Tansiyona Çözüm

Bu yöntem tansiyon hastalarının hayatını değiştirecek

18 Tansiyonla,Günde 5 İlaç Alarak Yaşıyordu

Bir şirkette muhasebe müdürü olarak çalışan 50 yaşındaki Turgay Özçelik,son 1,5 yıldır hayatını telefon alarmına endekslenmiş bir şekilde yaşıyordu. Çünkü 18’lerde seyreden tansiyonu bir türlü düşmediğinden,günün farklı saatlerinde 5 tansiyon ilacı almak zorunda kalıyordu. İlaçları aksatmamak için de telefonunun alarmını kurarak hayatına devam ediyordu. Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen,Turgay Özçelik’e yeni bir yöntem olan “Renal Arter Denervasyonu İşlemi”ni uyguladı. Böbreğin etrafından geçen ve vücutta yüksek doz adrenalin salgılanmasına yol açarak tansiyonu yükselten hücreleri özel bir cihazla yaktı. Böylece vücuda fazla adrenalin salgılanmasını önledi. Turgay Özçelik,günde 5 defa,yüksek doz tansiyon ilacı almaktan kurtuldu.

"Telefon Alarmım Hala Çalıyor"

Operasyondan sonra sağlığına kavuşan ve günde 5 defa ilaç almaktan kurtulan Turgay Özçelik,yaklaşık 10 yıldır yüksek tansiyon sorunu yaşadığını,ancak son dönemlerde günlük yaşamını devam ettiremeyecek kadar büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını anlattı. Kalp damarına stent takıldıktan sonra bile tansiyon sorununun devam ettiğini,o güne kadar 4 ilaç kullanırken,doktorunun beşinci ilacı da tedavisine eklediğini belirten Özçelik,şunları söyledi:

“Doktorum tansiyon sorunum nedeniyle kilo vermemi istemişti. Ben de diyet yaparak 14 kilo verdim,haftada 4 gün spor yapmaya başladım. Ancak diyet,spor,ilaç tedavisini birlikte uygulamama karşın tansiyon değerlerimde olumlu hiçbir değişiklik meydana gelmedi. Bunun üzerine doktorum bana bu yeni yöntemden bahsetti. Ben de artık yüksek tansiyonla,gözüm telefon alarmında,ilaç dozunu atlamamak üzerine kurulu bir hayat istemiyordum. Operasyonu kabul ettim. 14 Kasım Pazartesi günü küçük bir ameliyat geçirdim. İlaç kullanmaktan kurtuldum. Telefonum baş ucumda duruyor,ilaçlarımın alarmları hala çalıyor. Alarmı susturuyorum,hala ilaç kullanmadığıma inanamıyorum. Tansiyonum normal değerde seyrediyor.”

Hastanın operasyonunu anjiyoya benzeyen bir işlemle,lokal anestezi altında gerçekleştiren Prof. Dr. Sinan Dağdelen,hastası Turgay Özçelik’in bu operasyondan sonra yüksek dozda,günde 5 defa aldığı ilacı artık kullanmadığını,tansiyonunun da normal değerlerde seyrettiğini söylüyor. Prof. Dr. Sinan Dağdelen hastanın yüksek tansiyon sorunu ve uyguladıkları işlem hakkında şu bilgileri veriyor:

  • Bu işlemi kasık damarından girerek anjiyo gibi ve lokal anestezi ile yapıyoruz. Hasta ertesi gün evine gidiyor.
  • Hastanın büyük tansiyonunda 3,küçük tansiyonunda ise 2 birim düşme sağlanıyor.
  • Böbrek damarının etrafından geçen sinirleri yakıyoruz. Çünkü böbrek damarlarının etrafından geçen sinirler böbrekten aşırı adrenalin salgısına neden oluyor,bu da tansiyonu artırıyor. Kasık damarından bir tel ile girilerek,her iki böbrek damarı radyofrekans dalgaları ile ısıtılıyor ve bu şekilde damarın etrafında tansiyona neden olan sinirler fonksiyon dışı bırakılmış oluyor. Herhangi bir kesme veya ameliyat yapılmıyor. Uygulama süresi 40 dakikadır. Bu tedavi sayesinde hastanın kullandığı ilaçları yaklaşık %50 azaltmak veya tamamen kesmek mümkün olabiliyor. Vücut sürekli kimyasal ilaçlara maruz bırakılmaktan kurtuluyor.
  • Tansiyonu artıran mekanizmanın yüzde 30’undan yüksek adrenalin sorumlu. Böbrek damarlarının üzerindeki bu sinirler beyni uyarıyor,beyin aracılığıyla vücuttan aşırı adrenalin salgılanıyor. Bu salgılar yükseliyor,bu sorun daha da artarsa,ilaçlar yeterli gelmiyor,bir ilaç daha ekleniyor,ardından her yıl ilaçlar ekleniyor,tansiyon direnç kazanıyor.
  • Hasta uyutulmadan lokal anestezi verilerek işlemi uyguluyoruz.
  • Hastaya herhangi bir ameliyat yapılmıyor ve hasta aynı gün ayağa kalkarak normal hayatına daha sağlıklı bir şekilde devam ediyor.

Tedavinin Zararı Var mıdır?

Klasik hipertansiyon tedavisi sadece kimyasal ilçalar almak ve diyet yapmak esasına dayanır. Bu ilçaların yan etkilerini ve diğer organlara olan hasarlarını ömür boyu sorgulamak gerekir. Bu tedavi sadece tansiyon sempatik sinirlerini ısıtmayı esas alır ve vücuda herhangi bir kalıcı hasar verilmez. Bu nedenle hastanın kullandığı ilaçları azaltabilmek veya tamamen kesmek büyük bir avantajdır.

Dünyada ve Ülkemizde Kaç Hastaya Uygulandı?

Şu ana kadar Türkiye’de bizim hastamız ile birlikte toplam 5 hastaya uygulandı ve ülkemizdeki sadece 20 gün önce başladı. Türkiye’deki olguların tamamında başarı sağlandı ve hastalarımızın sağlık durumu gayet iyi. Yöntem dünyada 2000’in üzerinde hastaya başarılı bir şekilde uygulandı ve uluslararası başarı oranı %85 olarak bildirildi. Çok ilaç kullanmak zorunda kalan veya hala tansiyonu yüksek olan her hasta bu tedaviye adaydır ve bu tedaviden fayda görecektir. Bu yöntemin üç yıllık yararı kanıtlanmıştır. İşlem sırasında oluşabilecek önemli komplikasyonlar %1’den daha azdır.

Prof. Dr. Sinan Dağdelen

Total
0
Shares
Related Posts

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara erken tanı konulup,tedavi edilmesi hem kişinin daha az zarar görmesini sağlarken,başkalarına bulaşmanın azalmasında önemlidir.
Total
0
Share