Eş Dost Tavsiyesiyle Kanser Tedavisinde Aktarlara Güvenmeyin!

Isırgan otu, köpek balığı kıkırdağı veya kaplumbağa kanı gibi bazı desteklerin kanser tedavisine destek verdiği söyleniyor…

Kemoterapi alırken en çok yöneltilen sorulardan biri de,‘Besleme dışında destek olarak ne alabilirim?”Bunun için de hastalar eş dost tavsiyesi ile veya aktarlara danışarak;ısırgan otu,köpek balığı kıkırdağı,kaktüs suyu ve kaplumbağa kanı gibi aklınıza gelmeyecek şeyler kullanılabiliyorlar. Oysa bunların yarar sağladıklarını ya da hiç olmazsa zararsız olduklarını gösteren hiçbir bilimsel çalışma yok. Bunlar kemoterapinin türüne ve hastaya özel olarak değerlendirilmeli. Aksi halde,önemli sorunlar oluşturabilir. Örneğin karaciğer yetmezliği olan bir hastamız karaciğere etki eden bir ürün kullandığı için sorunu daha ciddi boyutlara ulaşmıştı. Isırgan otunu pişmemiş olarak ve çok miktarda tüketen bir başka hastanın da bağırsaklarında ciddi ülserler oluşmuştu. Bu nedenle kanser tedavisine yaklaşık bir ay ara vermek durumunda kaldık ki bu kemoterapi sürecinde hiç istenmeyen,tedavi sürecinin son derece olumsuz etkilendiği bir durum. Yine bir hastamız,çevresinin önerisi doğrultusunda aktardan aldığı ve içinde ne olduğunu bilmediği bir karışımdan oluşan çayı,uzun süre içmiş. Bu hastamızda da karaciğer fonksiyonlarının bozulduğunu gözlemledik. Bu nedenle hekim önerisi olmadan dışarıdan hiçbir destek ürün kullanılmamalı.

Kanser tedavisinde mucizevi besinler işe yarar mı?
Meyve ve sebzelere mucize besinler diyebiliriz. Bunlar,düzenli ve yeterli oranda yenildikleri takdirde bağışıklığını güçlendiriyor ve ilaçların yan etkilerini azaltıyor. Ancak özellikle şu besin kanser tedavisinde mucize yaratıyor demek çok yanlış olur.

Prof. Dr. Özlem Er

Total
0
Shares
Related Posts

Depresyon ve Yas

Sevilen birinin ölümünden sonra ortaya çıkan depresyon belirtileri,iki aydan daha uzun sürmedikçe depresyondan çok yasa bağlanmalıdır.

Hangi Spora Kaç Yaşında Başlanmalı?

Çocukluk döneminde başlanan spor sadece sağlıklı bir büyüme, zinde bir vücut sağlamakla kalmamakta aynı zamanda mental gelişime ve çocuğun kendi öz güveninin de gelişmesine olanak sağlamakta.
Total
0
Share