Normal Doğum mu Sezaryen mi?

Genelde anne adaylarının hele de çalışıyorlarsa farklı farklı hastanelerde doktor doktor gezip, tek tek görüş toplama şansı olmuyor.Sizin için biz sorduk hekimlerimiz cevapladı.

Hamileliğin belli bir ayında,annenin nasıl bir doğum yapmasının daha iyi olacağı belli oluyor mu?
Öncelikle sağlık sorunu yoksa zaten her hamile kadının normal doğum yapma şansı ve hakkı vardır.
Evet belli olabiliyor ancak;

•Kişi daha önce sezaryen ile doğum yapmışsa,

•Ortopedik olarak ciddi bir kalça ya da bel kemiği sorunu varsa,

•Tehlike oluşturabilecek kalp hastalığı (tansiyon,kapak hastalıkları),damar hastalığı gibi ciddi sağlık durumlarında,normal doğuma engel olabilecek ıkınma problemleri ya da ıkınmanın sebep olabileceği vahim sonuçlar söz konusuysa,

•Bebeğin doğum kanalındaki duruş biçiminde problem varsa,(Bu önemli:ilk doğum için genelde hamileliğin 37. haftasına kadar bebeğin başın doğum kanalına girmiş olması beklenir. İkinci ve daha sonraki gebeliklerde doğum sancıları başlayana kadar beklenebilir çünkü bebek her an normal pozisyona dönebilir) bu durumlarda sezaryen yapılabilir.

Nasıl doğum öneriyorsunuz?

Anne ve bebek için en sağlıklı olan Normal Doğum’dur. (Mümkünse Epidural anestezi ile.)

Hangi durumlarda sezaryen yapılıyor? Riskleri neler? Avantajları neler?

•Anneye ait sebepler:Eski sezaryen geçmişi,tansiyon-kalp hastalıkları,şeker hastalığı,ortopedik olarak doğum anatomisine aykırı sorunlar,çok ileri yaş veya çok genç yaş gebeliği.

Doğum kanalında yaygın siğiller,aşırı kilolu gebelik…

•Bebeğe ait sebepler:İri bebek,4500 gr üstündeki bebekler,anne karnında tespit edilen bebeğin normal doğuma engel anatomik değişiklikleri,bebeğin yine anne karnında tespit edilen oksijen kapasitesinde bozukluklar,bebeğe doğumla beraber müdahale gerektiren ciddi hastalıklar. (Kalp ameliyatı,damar ameliyatı,beyin,böbrek gibi organların hastalıkları ve bunlarla ilgili acil operasyon kararları gibi.)

•Placenta’ya (bebeğin eşi) ait sebepler:Doğum kanalının tam ya da kısmi kapanması,bebeği yeterli derecede besleyemeyecek kadar yaşlanması. Avantajı ise anne ve bebeğin hayatını tehdit eden bir durum varsa,bunu engellemesidir.

Özetle;bu şartlar daha çok şey sezaryen yapılması için ihtiyaç sayılabilir. Ancak bu hiçbir zaman yüzde 10’lan geçmemelidir.

Hangi durumlarda epidural yapılıyor? Riskleri neler? Avantajları neler?

Anne adayının bel kemiğinde bir problem yoksa epidural herkese uygulanır. Son derece sağlıklıdır. Kişi oturur,kalkar,konuşur,sohbet eder ve güle oynaya doğum yapar. Riskleri çok çok nadirdir. Güvenle uygulanır.

Normal doğumun riskleri neler? Avantajları neler?

Eğer bebek doğamazsa,sezaryene alınması gerekebilir. Doğum sırasında çok çok nadiren bebekte oksijen azlığına bağlı kalp atışları azalabilir.

Kontrolsüz doğumlarda vajinal yırtıklar oluşabilir,iyi tedavi edilemezse idrar kaçırma sorunları oluşabilir.

Avantajı ise bilinen en sağlıklı ve normal doğum yöntemidir. Kesinlikle tavsiye ederim.

Dr. Nevzat melih Gündüz

Total
0
Shares
Related Posts

Yaşlanan Adam Sendromu

Orta yaştan sonra yaşam hanesine eklenen her yeni yıl, erkeklik hormonu testosteronun düşmesiyle birlikte fiziksel, zihinsel ve psikolojik sorunlara yol açıyor.
Total
0
Share