Çocuklarda Obezite Erken Ergenliğin Nedeni mi?

Obezite ‘erken ergenlik’ nedenidir.Kızlarda vücut yağlanmasının artışı leptin hormonunun artışına ve erken ergenliğe neden oluyor.Obez erkeklerde ise ergenlik gecikebiliyor.

Çocukların ileride obez olmasını önlemek için beslenme anlamında nelere dikkat etmek gerekir?
Marketlerden alman meyve suyu,kola,çikolata,gofret,cips gibi kolay tüketilen yiyecekleri evde bulundurmamak gerekir. Okul yemekleri ve kantinlerde satılan ürünleri de bu bilinçle tüketmesi konusunda çocuklarınızı uyarmalısınız. Beslenmenin sıklığının azalması,bir veya iki öğün yemek yeme,besinlerin yüksek kalori içermesi,karbonhidrat ve yağdan zengin olması kilo alma riskini artırır.
Obezite oluşumunda tüketilen besinlerin kalori içeriği kadar yeme hızı da önem taşır. Yemek ne kadar hızlı yenirse,yemeğin bitmesinden önce gelişen doygunluk hissi de o kadar az olur. Bu nedenle çocuğunuza yavaş yemek yemeyi ve iyi çiğnemesi gerektiğini öğretin. Şekerli ve gazlı içecekleri de mümkün olduğunca az tüketmesine özen gösterin.

Çocuklarda obeziteyi engellemek için neler yapmak gerekir?
Çocuğunuzun mümkün olduğunca hareketli bir yaşamı benimsemesini sağlayın. Öncelikle siz ona örnek olun. Bunun için asansör yerine merdiveni tercih edin. Kısa mesafelerde toplu-taşımayı daha az kullanın ve ulaşmak istediğiniz yere birlikte yürüyerek gidin. Televizyon ve bilgisayar başında daha az oturun ve çocuğunuzu da bu konuda ikaz edin. Hatta bu süreyi 2 saatten aza indirin. Ayrıca çocuğunuzu spora yönlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Çocuğunuz obez kategorisinde mi?
Çocuklarda sürekli büyüdükleri için obezite kriteri konusunda sabit bir rakam yoktur. En kolay ve doğru belirleme yöntemi ise kilonun,boyun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilen vücut kitle indeksi (VKİ) değerleridir.
VKİ çocuk ve gençlerde yaşa ve cinsiyete göre elde edilmiş olan,toplumun kendi referans değerleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmektedir.

Obezite nasıl tedavi edilir?
Obezite tedavisi diyetisyen,doktor ve hasta işbirliği içinde yapılmalıdır. Tedavinin en önemli amacı,hayat boyu kilo kontrolünün sağlanması ve beslenme ile sporun yaşam biçimi haline getirilmesidir.
Beslenmenin düzenlenmesi ve hareketin artırılması da temel tedavi yaklaşımını oluşturur. Çocukluk çağı obezitesinde belli özel durumlar dışında ilaç tedavisi kullanılmaz. Ancak morbid obezite ve insülin direnci durumu var ise ilaç tedavisi eklenebilir. Obezite tedavisi uzun süren bir iştir. Bu konuda ailenin desteği de çok önemli. Ailenin sabırlı olması ve çocuğu doğru yönlendirmesi gerekiyor.

Prof. Dr. Serap Semiz

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share