Eşiniz Aşırı Kıskanç mı?-Othello Sendromuna Dikkat!

Kadına yönelik şiddetin en önemli sebebi erkeğin eşinin kendisini aldattığını sanması. Tıp dilinde buna “Othello Sendromu” deniliyor.

Kadına yönelik şiddetin en önemli sebebi erkeğin eşinin kendisini aldattığını sanması. Tıp dilinde buna "Othello Sendromu"deniliyor. Erkek eşinin komşu,arkadaş,hatta yakın aile bireyleri,baba,oğul,erkek kardeş,yeğenle bile aldattığını düşünür. Hasta birey sürekli eşini izlemektedir ve bu kişilerle olan konuşmalarında,bakışlarında,davranışlarında aldatma kanıtları bulmaktadır.

Şüphelendiği kişilere karşı düşmanca davranabilmektedir. Bütün hezeyanlarda olduğu gibi hastanın aldatıldığına olan inancı,mantıklı açıklamalardan ve gerçek kanıtlardan etkilenmez. Eşinin telefona geç cevap vermesi,kapıyı geç açması,vücuttaki bir morluk,elbisedeki leke,perdenin açık olması,kimi zaman yoldan geçene gayri ihtiyari bakış bile aldatmanın kanıtları olarak görülür.

Sokağa bile çıkmamanız işe yaramaz!
Kıskanılan eş sıklıkla kendi davranışlarını kısıtlayarak uyum sağlamaya çalışıyor,ancak aşırı sorgulanan ve sürekli masumiyetini ispatlamak zorunda bırakılan eşin giyimini,davranışlarını kısıtlaması,hatta sokağa çıkmaması hiçbir işe yaramaz.

Bitmek bilmez suçlamalarla bunalan mağdur eş,sıklıkla depresyona girer. Hasta eşe karşı ilgi istek kaybı gelişir. Bu durum da aldatmanın kanıtı olarak yorumlanır. Kıskanılan kişiye yönelik sözel ve fiziksel şiddet sıklıkla ortaya çıkar.

Bunalan eşin ayrılma girişimi şiddet ve ölüm tehditleriyle karşılanır. Ruhsal açıdan sağlıklı olan bir kişi,aldatma şüphesi ile yaşamak yerine eşinden ayrılmayı tercih edecektir. Oysa Othello Sendromlu bir hasta,kendisini aldattığına inandığı eşini asla bırakmak istemez. Bu kişiler,hasta olduklarının farkında değillerdir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share