Evcil Hayvanlar Alerji Kaynağı

Bahar mevsiminde ev tozu ve evcil hayvanların alerjiye neden olmaktadır.

Bahar mevsiminde ev tozu ve evcil hayvanların alerjiye neden olmaktadır. Herhangi bir faktöre alerjisi olan ebeyenlerin çocuklarında da farklı alerjilerin görülmektedir. Örneğin babanın yer fıstığına alerjisi varsa çocuğun saman nezlesine alerjisi olabilir. Alerjinin sonradan gelişen bir olaydır. Daha sonraki karşılaşmalarda çok hızlı bir şekilde vücut tepki vermeye başlar. Farklı birçok alerjik madde türü bulunmaktadır.

Bunlardan en yaygın üçünün polen,ev toz akarları ve kuruyemiştir. Alerji 4 farklı organı etkiler,bunlar solunum yolu,cilt,sindirim sistemi ve gözdür.

Solunum yolunu etkileyen alerjenlerin havada uçuşan parçacıklardır. Bitkiler ve ağaçların polenleri,ev tozu akarları,kedi,köpek gibi evcil hayvanların tüyleri,küf mantarları solunum yolunu etkileyen alerjenlerdir.

Cildi etkileyen alerjenler direk temas yolu ile ve kızarıklıkla gelişmektedir. Sindirim sistemini etkileyen alerjenler besinler ve ilaçlardır. Fındık,yer fıstığı,susam,süt,yumurta,soya,baklagiller,buğday,çikolata ve deniz ürünleri en sık alerji yapan besinlerdir.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts

Kim Nasıl Krem Kullanmalı?

Cildiniz rahatsa herhangi bir kuruluk hissetmiyorsanız, 30 yaşa kadar çok fazla ürün kullanmaya gerek olmayabilir.

Yağ

En çok enerji veren besin bileşenidir. 1 gr yağ yaklaşık 9 kcal enerji sağlar.

2011’in Önemli Sağlık Olayları

Bir yıl boyunca sağlıkta hangi önemli adımlar atıldı, umut veren sağlık olayları nelerdi? İyisiyle kötüsüyle geride kalan bir yıldan notlar…
Total
0
Share