Evdeki Kirli Yerler: Çocuklarınız İçin Temizlik

Eviniz ve evinizin etrafındaki kirli noktaları bulmak ve bunları yok etmek için ‘evdeki kirli yerler’ adında bir sağlık kılavuzu hazırladık.

Hayatımıza hiç olmadığı kadar hijyenik temizlik ürünleri girdi. Evdeki kirli yerler hakkında kime sorsak,evinin temizliğiyle övünebilir. Fakat her yerde yaşayabilen mikrop ve bakterilerden haberdar mıyız? Bu makalemizde evdeki kirli yerleri saptamak ve gereken hijyeni sağlamak adına bazı ipuçları görebilirsiniz. Diş fırça kutusundan,evcil hayvanlara hatta çocuğunuzun okulda başına gelenlerin dahi bulunduğu bu tüyolar sayesinde çocuğunuz için daha hijyenik bir ortam sağlayabilirsiniz.

Diş Fırçası Kutusu

Evdeki kirli yerler deyince Amerika’daki bir araştırmada diş fırçası kutusu (kabı) evdeki en fazla üçüncü mikroplu nokta seçildi. Bir diş fırçası kutusu genelde banyodaki tuvalete yakın olur. Diş fırçası kabını haftalık olarak bulaşık makinesinde en yüksek sıcaklık döngüsünde sıcak suyla yıkamak gerekir. Daha sonra dezenfekte edilmiş bir bezle silebilirsiniz.

Pet Alanları (Evcil Hayvan Temizliği)

Evet bazı petler bahçede ya da evin dışında yaşayabilir. Fakat evinizdeki kirli yerlerdeyince hayvanları unutmamak gerekir. Hayvanlarla çocuklar birbirlerine doğal yollardan güzel bir bağ kurabilirler. Ancak evcil hayvanların atıkları,tükürük ya da temas yolu ile çocuklar için bakteri,virüs ve parazit yuvası olabilir. Çocuklar her zaman evcil hayvanlara dokunmadan ya da evcil hayvanların oyuncaklarına değmedenyemek masasına oturmalıdır. Evcil hayvanlarla yakın temas halinde olduktan sonra ellerini yıkamalıdırlar.

Arka Bahçe veya Bahçe Temizliği

Kir ve bakteriye maruz kalmak çocuklar için iyidir,uzmanlar böyle söylüyor. Ancak bazı tehlikelerden sakının. Biz evdeki kirli yerler diyoruz ama siz hayvan pisliği olan bir bahçede oynamasına izin vermeyin. Çocuğunuzun DTaP ve Tdap güçlendirici bir aşı yaptırması gerekebilir. Herhangi bir kesik veya sıyrık vakasındatetanozdan korunduğuna emin olun.

Buzdolabı Temizliği

Açık yiyecekler,koku sızdıran et paketleri,hemen bozulan süt…Evinizdeki en kirli yerler bazen buralardır. Yani kötü şeyler bol bir miktarda buzdolabında çocuklarınızı bekliyor olabilir. Mide ve ishale neden salmonella,campylobacter ve Norovirüs,mutfağın ortak bakteri ve virüslerdir. Buzdolabının içini,çevresini ve raflarını yıkayın ve dezenfekte edin.

Hayvan Ortamı Hijyeni

Evdeki kirli yerler dedik ama hayvanların bulunduğu dış ortamları da hatırlatmak istedik. Çocukların hayvanlara yakın olması,hayvanat bahçelerinde gezmesi,eğitim çiftliklerinde bulunması ve hayvanların okulda sergilenmesi,doğayı tanımaları için harika bir fırsattır. Ayrıca bakteri yaymak için de fena yerler olabilirler. Küçük çocuklar özellikle risk altındadır. Çocuklar hayvan alanlarına asla yiyecek,içecek atmamalılar. Biberon,emzik veya oyuncaklarını onlara yakın tutmamalılar ve temas etmemeliler.Muhakkak hayvanlara dokunduktan sonra ellerini yıkamalıdırlar. Bu maddedeki bahsedilen hijyensiz ortamlar evin dışında olsa da,ev temizliği konusunda önemli bir engel teşkil ediyor olabilirler.

Zemin Temizliği

Yerlere yiyecek dökülmesiyle,insan ve hayvan trafiğini de hesaba katarsak mutfak zemini çocukların oynaması için pis yerler olabilirler. Ancak diğer katlarda da kir ve pislikler olabilir. Halı ve sert zeminler toz akarlarıyla kaplı olabilir. Evdeki kirli yerlerin en sevdiği alanlar olan zeminleri ihmal etmemeniz gerekir. Gıda parçacıkları dışında kir ve hatta böcekler,bitler zemin üstünde bulunabilir. Bu alerji ve astım ataklarını tetikleyebilir. Mantar ve mantar neden olan bakteriler de pusuda olabilir.

Durgun Sular

Evdeki kirli yerler derken kast ettiğimiz yer,aslında bahçeniz veya balkonunuz da olabilir. Su,çocukların oyun oynaması için cazip bir yerdir – bu bir gölet,bir fırtına sonrası çatıdan sızdıran yağmur suyu,bir kova ya da bir lastik salıncağın içindebirikmiş su birikintisi olabilir. Durgun ve beklemiş su küf,bakteri,ve virüsler ve diğer hastalıkları çocuklara geçirebilir. Ayrıca sivrisinek gibi böcekler için bir durgun su zemin hazırlar.

Okuldaki Mikroplar

Kantindekiplastik tepsiler ve servis malzemeleri bir çocuk için mikrop taşıyıcısı olabilir. Bununla birlikte okul çeşmeleri,tuvaletleri ve lavaboları çok kirli ortamlar olabilir. Çocuğunuzun faaliyetlerden sonra ellerini yıkaması gerektiğini bilmesi gerekir. Evdeki kirli yerler kadar,okullar ve kreşler de türlü bakteri ve hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Vestiyerlere Dikkat

Okul ya da gündüz bakımı altındaki çocuklarınabaş bit en yaygın olarak genellikle kafa kafaya temas yoluyla bulaşır. Daha nadir olarak,baş biti paylaşımı şapka,tarak,fırça,ya da giysiniz yoluyla yayılır. Önlem olarak,bazı okullarda vestiyerlerde kanca ve klipsler kullanmak iyi bir çözüm olabilir.

Okullar ve Spor Salonları

Özellikle okullarda ve spor salonlarında,spor ya da oyun alanı tesis ve ekipmanlarında MRSA (metisilin dirençli Staphylococcusaureus) gibi bakterilerin yayılması için sıcak noktalar vardır. Stafilokok bakterileri kesik ve açık yaralar yoluyla vücuda girer. Havlu paylaşımı ve güreş gibi temas sporlarında oynamaylayayılan başka yolları da vardır.

Kum Havuzları

Parklardaki kum havuzlarında yoğun miktarda bakteribulunabilir. Bu bakteriler,hayvanların (kedi ve köpekler gibi) yanı sıra,insan tükürüğü,eller,gıdalar ve çocuk bezinden yayılabilir.

Alışveriş Merkezleri

Özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde,mikropların her türlü kapalı alışveriş merkezlerinde çocukları bekliyor olması hiç de sürpriz değildir. Sorunlu noktalar nelerdir? Düzenli olarak temizlenmezse yürüyen merdiven korkulukları,asansör düğmeleri,video oyun kolları (örneğin sinema ve eğlence parklarında) mikroplar birikebilir. El yıkamak yardımcı olabilir,ancak iyice yıkamalısınız:Kamuya ait tuvaletler,lavabo ve musluklar da,çokça mikrop taşır.

Çocukların Davranışları

Çocukların ortak davranışları mikroplara davetiye çıkarır: Burunlarını karıştırmak ya da örneğin elleriyle burun akıntısı silme. Ve en çok yaptıkları,hatta yapmadıkları şeyi söyleyecek olursak sık sık ya da olması gerektiği gibi ellerini yıkamazlar. El yıkamak soğuk algınlığı,grip ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı ilk savunma hattı olduğu için bunu çocuklarınızı sık sık hatırlatın. Çocuklarınızın sağlığı için tüm sıraladığımız maddelere dikkat ettiğiniz takdirde evdeki kirli yerlerde mikrop ve bakterilerin barınmasını engelleyebilirsiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share