Fit Görünmek için Sağlığınızdan Olmayın!

Son günlerde dilden dile dolaşan protein diyeti ve diyet hapları kısa sürede kilo verdirirken aslında sağlığınızı kötü etkiliyor.
Günümüz insanının yaşam şartları geçmiş yıllarda olmayan bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. İnsanlar bir yandan zamanın getirdiği yaşam ve çalışma şartlarını sürdürürken bir yandan da doğası gereği bedenini ilgilendiren konularla da meşgul olmaktadır. Sağlıklı olmak,yaşlanmaya karşı durmak,genç ve dinç görünmek,zayıf olmak gibi. Yine günümüz medya araçları da insanı bir takım şablonlara zorlamaktadır. Özellikle fizik özelliklerini yönlendirmeye çalışmakta,kadınların zayıf,erkeklerin zayıf ama kaslı olması gerektiği baskısını oluşturan sistem insanları zaman zaman sağlıklı olmayan yollara itmektedir. Sonuçta da insanlar kendilerini diyet ve spor yapma döngüsü içinde bulmakta ve amaca ulaşmak için her türlü yolu hatta insan merakının bir parçası olarak bilinmeyeni/alternatifi denemektedir. Oysa geçmişe dönüp bakıldığında çok değil 15-20 yıl öncesinde bu tür problemlerin çok da yaygın olmadığı,obezitenin ‘modernleşme’denen değişimin yarattığı kötü sonuç olduğunu görmek mümkün.

Her Sorunun Temelinde Teknolojik Gelişmeler mi Yatıyor?
Teknolojinin gelişmesiyle doğasından uzaklaşan insanın sağlıksız beslenmesi,hareketinin azalması,uyku düzeninin bozulması,zararlı çevresel faktörlerin artması mutsuzluğuna neden olan kilo fazlalığı ve bunun yarattığı sorunları beraberinde getirmiştir. İşte bu sorunlardan kurtulmak için de diyetlere sarılmaya,spor salonlarına koşmaya,gereğinde cerrahi yollara başvurmaya başlamıştır.Talep-arz çerçevesinde sayısız diyet programları,ilaçlar,takviyeler hergün bir yenisiyle ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak bunları kullanıma sunan sistemler her zaman yararlarından bahsetmekte,zararlarını gündeme getirmemektedir.

Doç.Dr. NESLİHAN KURTULMUŞ

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Üst Uzmanlık

İç Hastalıkları

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Yılbaşında Beslenme Önerileri

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde yılbaşı gecesine dair hazırlıklarımızı heyecanla sürdürüyoruz. Yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni bir başlangıç...
Total
0
Share