Gaz ve Şişkinliği Giderici Yöntemler

Zencefil, nane ve tarçın yiyeceklerinize lezzet vermekten fazlasını yapabilir. Bu saydıklarımız gazınızı dindirebilecek ve halihazırda mutfağınızda bulunması muhtemel olan doğal yöntemlerden yalnızca birkaç tanesi…

Gaz,herkesin yaşadığı bir şey olmasına rağmen,bazı insanlar için diğerlerine göre daha fazla sorun çıkartır. Aşırı gaz bazen rahatsız edici olmaya başlayabilir veya ağrılı bile olabilir. Yine de beslenmenizde yapacağınız bazı basit değişiklikler gaz oluşmasını önleyebilir ve aynı zamanda sindiriminize yardımcı olabilir. Reçete gerekmeksizin uygulayabileceğiniz gaz giderme yöntemlerine ek olarak,mutfaklarda yaygın olarak bulunan bazı malzemeler,gazı doğal yollarla iki kat fazladan gidermenize yardımcı olabilir.

Gaz Hafifleten Bitkiler

Karminatif (gaz giderici) aileden bir dizi bitki gazı dindirmeye ve şişkinliği önlemeye yardımcı olabilir.
Yapılan araştırmalar sonucunda zencefilin sindirimin hızlanmasına yardımcı olduğu ortaya konmuştur ki bu,şu yüzden önemlidir;eğer mide hızlı boşalırsa gazlar ince bağırsakta daha hızlı hareket eder ve böylelikle kişide oluşan rahatsızlık ve şişkinlik giderilir.

Karminatif aileye üye olup gaz oluşumunu önleyici diğer bitkiler ise şunlardır:

-Sarı papatya
-Dereotu
-Rezene
-Fesleğen
-Kimyon
-Tarçın
-Kimyon
-Sarımsak
-Küçük hindistan cevizi
-Güveyotu
-Maydanoz
-Nane
-Pirola

Karminatiflerden yararlanmak için bitkisel takviyeler almak yerine yediğiniz yemeklerde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Birçok kişi bitkisel takviyelerin doğal olduğunu ve direk olarak doğadan geldiğini düşünüyor ancak bu takviyelerin birçoğu farmasötik etkilere sahiptir ve ilaçlarla etkileşimde bulunabilirler. Bitkisel takviyeler kullanmadan önce daima doktorunuzun onayını alın.

Gaz ve Şişkinlik için Probiyotikler

Probiyotikler,sindirime yardımcı olabilir ve aşırı gazı dindirebilir. Probiyotikler insan bağırsaklarında bulunan bakterilere benzeyen,çoğunlukla “iyi bakteriler” diyebileceğimiz yaşayan organizmalardır. Besinsel takviye şeklinde bulunabilecekleri gibi doğal probiyetiğe sahip bir dizi yiyecek de vardır:

-Yoğurt
-Kefir
-Salatalık turşusu
-Tempeh (soya fasulyesinden yapılan bir Endonezya yemeğidir)
-Kimçi (orijinal adı Kimchi olan geleneksel bir Kore yemeğidir)
-Lahana turşusu
-Ayran
-Miso (fermente edilmiş bir Japon yiyeceği)

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share