Geç Saatte Yemek Yiyenler Dikkat!

Şişman kişiler şişman olmayanlara göre daha fazla horluyor. Vücut kitle indeksi arttıkça horlama da artıyor ve uyku apnesi skorları yükseliyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tanyeri,akşam yemeğini çok geç saatte yiyen ya da akşam öğünlerinde çok fazla yemek tüketen mutfak oburlarının bu tür alışkanlıkları olmayanlardan daha çok horladığını dile getiriyor.

Şişman kişiler şişman olmayanlara göre daha fazla horluyor. Vücut kitle indeksi arttıkça horlama da artıyor ve uyku apnesi skorları yükseliyor. Prof. Dr. Hasan Tanyeri,akşam yemeğini çok geç saatte yiyen ya da akşam öğünlerinde çok fazla yemek tüketen mutfak obuıiannın bu tür alışkanlıkları olmayanlardan daha çok horladığını dile getiriyor.

Bahar aylarının gelmesi havada dolaşan polenlerin artmasına,dolayısıyla da astım ve alerji şikâyeti bulunan hastaların çeşitli sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Ancak bu durumdan tek zarar gören onlar değil! Horlayan ve uyku apnesi olan kişilerde de,mevsimsel alerjilerin varlığı ciddi uyku sorunlarına yol açabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tanyeri,"Burundaki alerjik rinit ve bunun uç yansıması olan polipli burun hastalığı ileri derecede burun tıkanıklığına neden olarak horlama ve uyku apnesine yol açıyor"diyor. Bazı insanlarda mevsimsel burun alerjileri görülüyor. Bu alerjilerin arttığı durumlarda burun tıkanıklığı da artıyor ve daha huzursuz uyunuyor. Böyle olunca sınırdaki horlamaların miktarı artıyor ve bazı horlamalar uyku apnesine dönüşebiliyor.

ALERJİ İLAÇLARININ ETKİLERİ

Alerjik burun tıkanıklığının uyku üzerinde olumsuz etkileri var. Kişi nezle olduğunda nasıl burundan nefes alıp veremediği için huzursuz oluyorsa,alerji nedeniyle burun içindeki tıkanıklığın da uyku bölünmelerine ve uykuya dalma güçlüğüne neden olduğu belirtiliyor. Alerjik rinit hastalarında ileri derece burun tıkanıklığı,uyku apnesi ve horlamalar görülebiliyor. Alerji ilaçlarının bilinen etkilerinden biri uyku derinliğini artırması. Derinliği artan uykuda,gevşeyen boğaz dokuları daha fazla titrediği için horlama daha fazla oluyor. Alerji ilaçlarından antihistaminikler,uykuyu derinleştirdiği için buruna sıkılan alerji spreyleri alerji ilaçları gibi aşırı uykuya yol açmıyor. Antihistaminik olarak adlandınlan alerji ilaçlarının uyku düzenini bozmaması için,bu grup ilaçlarda beyin omurilik sıvısını geçmediği gösterilen ya da beyin omurilik sıvısını az geçtiği varsayılan ilaçların kullanılması daha uygun oluyor.

ŞİŞMANLAR DAHA ÇOK HORLUYOR

Şişman kişilerin şişman olmayanlara göre daha fazla horladıkları bilimsel bir gerçek olarak görülüyor. Vücut kitle indeksi arttıkça horlama artıyor ve uyku apnesi skorları yükseliyor. Bu da hastaların uykuda nefeslerinin daha sık durduğu anlamına geliyor. Diyabet,hipertansiyon,reflü ve obezite rahatsızlıklarının varlığı da uyku apnesinin nedenleri arasında yer alıyor. Akşam öğünlerini çok ve geç saatte yiyen mutfak oburları daha çok horluyor. Alınan gıdanın sindirilmesi iyi oksijen alımıyla ilgili görülüyor. Vücut boğaz bölgelerindeki tıkanıklık nedeniyle iyi oksijenlenmediği ve daha çok ihtiyacı olduğu için geç saatte ve çok yemek yiyen kişiler horlama ve uyku apnesine daha yatkın oluyor. Hamilelik döneminde latent yani gizli horlama durumlarında,ara sıra horlayanlarda,gizli uyku apneleri olanlarda;vücutta kilo artımıyla oksijen gereksinimi de arttığı için bu durum ortaya çıkıyor.

Menopoz sonrasında kadınlar horlamada erkeklere yaklaşıyor.

Menopoz sonrasında,kadın ve erkekte horlama oranları arasındaki fark kapanıyor. Bu dönemden önceki yaşlarda erkekler kadınlardan daha fazla horluyor. Bilimsel olarak çok net kanıtlanmamış olsa da erkeklerin şişmanlığı daha çok boyun ve göbek çevresinde,kadınların şişmanlığıysa bacak ve basende toplanıyor. Kadınlık hormonlarının horlamayı engelleyici olduğu yönünde görüşler de bulunuyor.

Horlamayı engelleyecek önlemler

•Akşam yemeğinin hafif olması.

•Yemeğin geç saatlerde yenilmemesi.

•Daha yüksek yastıkta yatmak.

•Yatağa burun tıkalı girmemek.

•Fazla kilolu olmamak.

Gebelikte şikayet artar mı?

Horlama şikâyetinin özellikle gebeliğin son 3 ayında arttığına ve bunda ödem ile kilo artışının etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Yapılan araştırmalara göre bu tür horlamanın bebeğe olumsuz etkileri çok az oluyor. Ancak gebelik öncesinde uyku apnesi olanların gebelikte uyku apnelerinin çok daha ağır seyrettiği de biliniyor.

ÇOCUKLAR NEDEN HORLAR?

Çocuklar da erişkinler gibi horlayabiliyor. Ancak çocuk horlamalarında ton biraz daha farklı oluyor. Çocukta horlama;geniz eti,iri bademcik,aşırı kilo ve tiroit bezi bozukluğu gibi hormonal nedenleri akla getiriyor.

SAĞLIK SORUNU OLMAYANLAR HORLAR MI?

Uzmanlar,sağlık açısından önemli olanın horlamanın haftanın çoğu gecesi ve gecenin birkaç saatinde başlı başına bir sağlık sorunu olarak boy göstermesi olduğuna dikkat çekiyor. Ancak özel durumlarda ayda birkaç kez gerçekleşen horlama bir sorun olarak değerlendirilmiyor. Burun tıkanıklığıyla birlikte seyreden nezle ve benzeri hastalıklarda ortaya çıkan horlamanın geçici olduğu düşünüldüğü için,bu da ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmiyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Ani Kilo Alıp Vermeye Dikkat!

Havalar ısındı, kalın giysilerin rafa kaldırılmasıyla fazlalıklar da ortaya çıktı. Yaklaşan tatil planlarının arasında zayıflamak da var. Ani kilo alıp vermeye dikkat edin!
Total
0
Share