Göbek Yağlarını Eritmek İçin Ne Yapmalı?

Daha az zaman harcayarak daha fazla yağ yakmanın imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Doğru hareketleri yaparsanız imkansız değildir.

South Wales Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, International Journal of Obesity dergisinde yayınlanan araştırmalarında, hızlı bir şekilde karın ve viseral yağları yakmanın anahtarının yavaş tempolu koşu yerine sürat koşusunun olabileceğini ortaya koymuşlardır.

Bu araştırma, yüksek yoğunluklu egzersizin, hafif koşu gibi orta yoğunluklu aktivitelere oranla daha fazla yağ yağma ve genel sağlık faydaları sağladığına dair oluşturulan kanıt dağarcığına en son eklemedir.

Haftada 3 kez, 20 dakika boyunca, aralıklarla gerçekleştirilen 8 saniyelik sürat koşusu hamleleri obez erkeklerin 12 haftada 1.8 kg vücut yağı yakmalarını ve 1.19 kg kas kazanmalarını sağladı be böylece net bir kilo kaybı gerçekleşti. Belki daha da önemlisi, karaciğer, böbrek ve diğer iç organları kaplayarak normal kilodaki insanlarda bile ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen tehlikeli iç organ yağı olan viseral yağda da %17’lik bir azalma görüldü.

Bir üniversite demecinde söz alan araştırma başkanı Steve Boutcher, ‘’Orta yoğunluklu hafif koşu ile aynı sonuçları elde etmek 14 hafta boyunca haftada 7 saat alırdı.’’ dedi. (Hafif tempolu koşunun hala güç veya direnç egzersizlerinden daha etkili bir göbek eritme yöntemi olduğu düşünülmektedir.)

Boutcher’a göre düzenli aerobik egzersizleri yapmak genellikle hiç veya çok az kas kitlesi kazanımı sağlar. Fakat, aylarca yapılan biraz ağır direnç egzersizi kas kitlesini artırabilir. ‘’LifeSprints egzersizinin (araştırmada kullanılan program) miktarı, önceden çok daha az olan kas kitlesini belirgin bir şekilde artırdığı gözlenmiştir.’’

Aynı araştırma ekibi daha önce de, kadınların haftada 3 gün, 20 dakika boyunca süratli şekilde sabit bisiklet sürerek belirgin bir oranda vücut yağı yakabileceklerini ortaya koymuştur. Yakın zamanda tamamlanmış bir diğer araştırma ise aralıklı antrenmanın kalp sağlığını iyileştirebileceği sonucuna ulaşmıştır.

Kolay Aralıklı Antrenmanlar

Hala ikna olmadınız mı? Programınıza süratli aralıklı egzersiz eklemenize yardımcı olmak için Fitness uzmanı Jennifer Bayliss’in önerileri:

Başlangıç Antrenmanı:

Isınma: 5 dakika boyunca önce yürüme daha sonra yavaş yavaş hafif tempolu koşuya geçiş

Ardından 20 dakika boyunca sırayla 30 saniyelik süratli koşu ve sonra 1.5 dakikalık hafif tempolu koşu

Yavaşlama: 5 dakika boyunca hafif tempolu koşu ve sonra yavaş yavaş yürümeye geçiş. Gerinme hareketleri.

Orta Dereceli Antrenman:

Isınma: 5 dakika boyunca önce yürüme daha sonra yavaş yavaş hafif tempolu koşuya geçiş

Ardından 20 dakika boyunca sırayla 30 saniyelik süratli koşu ve sonra 30 saniyelik hafif tempolu koşu

Yavaşlama: 5 dakika boyunca hafif tempolu koşu ve sonra yavaş yavaş yürümeye geçiş. Gerinme hareketleri.

İleri Dereceli Antrenman:

Isınma: 5 dakika boyunca hafif tempolu koşu

Ardından 20 dakika boyunca sırayla 30 saniyelik süratli koşu ve sonra 15saniyelik hafif/orta tempolu koşu

Yavaşlama: 5 dakika boyunca hafif tempolu koşu. Gerinme hareketleri.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kilo Verememenizin Altında Yatan Sebepler

Kendi diyetinizi farkında olmadan sabote ediyor olabilirsiniz. Bozulan bu diyet düzenini nasıl tekrar rayına koyacağınızı ve kilo kaybetmenize engel olan çok sık yapılan diyet hatalarını öğrenmenizde fayda var.
Read More

4 Basit Adımda Kandırılmadan Kilo Verin!

Kadınlar, tüm yaşantıları boyunca kilo verme konusunda sürekli bir mücadele halindeler. Bitmek bilmeyen tavsiyeler ve başarısız kilo verme denemeleri zamanla can sıkıcı bir hal almaya başlıyor.
Read More

Sağlıklı Kilo Verme Rehberi

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen birçok kişi farklı diyet ve çözüm arayışına giriyor. Yanlış diyet seçimleri ve eksik uygulanan tavsiyeler ise günler ilerledikçe kişinin kilo vermeye olan inancını kaybetmesine yol açabiliyor.
Total
0
Share