Kilo Verememenizin Altında Yatan Sebepler

Kendi diyetinizi farkında olmadan sabote ediyor olabilirsiniz. Bozulan bu diyet düzenini nasıl tekrar rayına koyacağınızı ve kilo kaybetmenize engel olan çok sık yapılan diyet hatalarını öğrenmenizde fayda var.

Birçok insan kilo vermek için egzersiz ve diyet programı yaptığı zaman,bu durumun otomatik olarak sihirli bir şekilde işe yaracağını düşünüyor. Teorik olarak kulağa çok hoş geliyor fakat bu basit kombinasyonlar ile beklentilerden daha fazla kilo kaybetmek normalden çok daha uzun sürer. Kilo vermenize engel olan ya da diyetinizi sabote eden sebepleri sizler için yazdık.

Yeterince Egzersiz Yapmamak

Birçok insan egzersiz yapacağı zaman olayı gözünde büyütür. Yakılan kalori miktarını,egzersizin süresi,çeşitliliği ve egzersiz yoğunluğu da dahil olmak üzere birçok faktör belirler. Koşu,yürüyüş ve aerobik gibi egzersizler vücudun daha çok çalışmasını gerektireceği için daha fazla kalori yakımını sağlar. Bisiklet ve yüzme gibi kaslara daha az stres binen egzersizlerde ise daha az kalori harcanır.

Yeterince Uyumamak

Yapılan çalışmalar uyku eksikliği ile kilo almanın hatta daha fazla yemenin arasında bir bağlantı olduğunu göstermekte. Geceleri ve uyku sırasında birçok düzenleyici hormon salgılanır. Uyku eksikliği ise hormon salınımının doğru gerçekleşmesini etkileyebilir. Örneğin,arkadaşlarınızla gece yarısı televizyon seyretmek veya bir parti yapmak geç saatlerde aperatifler atıştırmanıza ve dolayısıyla ekstra kalori alımına yol açabilir.

Çok Stresli Olmak

Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada,stresin özellikle orta aşlı kadınlarda kilo almaya yol açabileceği bulundu. Uyku düzeni ve kalori alımı arasında -muhtemelen hormonlarla ilgili- bir bağlantı olabileceği görünüyor. Bununla birlikte üzerine stres de eklenince kilo yönetimi tamamen yok sayılıyor,tüm bunlar birleşince ekstra kalori alımı kaçınılmaz oluyor.

Öğünleri Atlamak

Herhangi bir öğünü atlamak gün içinde aşırı yeme isteğine yol açabilir. Bu istekle birlikte yiyecek ayrımı yapılmıyor ve aşırı kalori içeren yiyeceklerin tüketilmesi muhtemel oluyor. 72 saat boyunca düzensiz olarak yemek yenilmesi ve öğünlerin atlanılması sonrasında vücut kalori yakımını durdurup,yağ depolamaya başlıyor.

Çok Fazla Kalori Tüketmek

Porsiyonları azaltıyor olabilirsiniz fakat önemli olan yediklerinizdeki kalori sayısıdır. Yani kalori miktarına dikkat etmezseniz porsiyon azaltmanın bir anlamı kalmıyor. Gün boyunca tüketilen toplam kalori miktarını öğrenmek istiyorsanız bir yiyecek günlüğü tutmanızda fayda var.

Fazla Kalorili İçecekler İçmek

Hepimiz çok sık içecek tüketiyoruz fakat içeceklerin önemli sayıda kalori içerdiğini gözden kaçırmamalıyız. Sade bir sodada 150-200 arası,şekersiz bir meyve suyunda 180 civarında,soğuk çayda 150 civarında ve sporcu içeceklerinin birçoğunda 100 veya daha fazla kalori bulunmaktadır. Bu içeceklerin herhangi birinden günde üç defa içmek haftada ortalama 3.500 kalori alımına yol açabilir. Tüm bu içeceklerin yerine sadece su içtiğinizde bile zamanla kalori kaybettiğinizi göreceksiniz.

Egzersiz ve Diyet Konusunda Çok Gevşek Davranmak

Yemeğe gittiğinizde kalori bakımından oldukça düşük bir salata barı alabilirsiniz fakat yanında kalori bakımından yüksek yiyecekleri tüketince salata barının hiçbir manası kalmıyor. Yaklaşık 5-6 kilometre yürüyüş yapıp ortalama 300 kalori yaktıktan sonra,antrenmanın yorgunluğuyla “kendimi ödüllendireyim”diyerek yenilen çörek,tatlı vb. yiyecekler kalori alımına yol açıyor ve tüm o yürünen yolların boşa yürünmüş oluyor. Bu sebeple,kaloriyi tüketimini kontrol altına alan,egzersiz dostu,planlanmış ve kalori yakımını destekleyen sağlıklı bir yemek planı yapmalısınız.

Hafta Sonları Tüm Planlar Unutuluyor

Hafta sonu olduğunda tüm diyet ve egzersiz planları genel olarak bir kenara bırakılıp farklı aktivitelere yönelim oluyor. Yemekten önce mezeler,ekstra atıştırmalar,tatlı ve alkollü içecekler günlük kalori alım miktarının aşılmasına yol açıyor. Tüm bunlar normal zamanlarda da yeniliyor peki hafta sonunun farkı nedir diye soracak olursanız,hafta sonu alınan ekstra kaloriler tüm hafta üzerinde etkiye sahip olacaktır.

Diyet Konusunda Sabırsız Davranmak

Vücudun şeklini değiştirmesi,depolanan yağları atması ve enerji için bunları kullanması için belirli bir zaman gerekiyor. Bu konuda hem kendinize hem de vücudunuza zaman tanımalısınız. Bir kilogramın yaklaşık 3.500 kaloriye eşit olduğunu unutmayın. Örneğin 2.500 kalori vermek istiyorsanız,günlük sürekli olarak sadece 2.000 kalori yemeli,bir hafta içinde (250 kalori yakmak için) günlük yaklaşık olarak 30 dakika egzersiz yapmalısınız.

Tıbbi Bir Sağlık Durumunuz Olabilir

Steroidler,psikiyatrik ilaçlar ve insülin dahil olmak üzere bazı ilaçlar kilo yönetiminde sorunlara yol açabilir. Eğer sağlık durumunuzun kilo kaybetmenizi engellediğini düşünüyorsanız,bu konu hakkında doktorunuza danışın.

Normalden Daha Fazla Kilo Vermenize Gerek Yok!

Vücudunuz size boyutu ve yüksekliği için uygun bir ağırlığı olduğunu anlatmaya çalışıyor olabilir. Son derece kısıtlayıcı bir diyet planıyla kilo vermeye çalışmak,kas kaybına ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açabilir. Vücut kitle indeksine göre olmanız gereken sağlıklı kiloya eriştikten sonra daha fazlasını istemenin size faydadan çok zarar getirebileceğini unutmayın.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Sağlıklı Kilo Verme Rehberi

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen birçok kişi farklı diyet ve çözüm arayışına giriyor. Yanlış diyet seçimleri ve eksik uygulanan tavsiyeler ise günler ilerledikçe kişinin kilo vermeye olan inancını kaybetmesine yol açabiliyor.
Total
0
Share