İncelmenizi Sağlayan 10 Yiyecek

Mucize diyetlere inanmayın ama bu gıdalarla zayıflamak daha kolay…

Mucize bir diyet mi arıyorsunuz? Arayışınızı sonlandırma vaktiniz geldi,çünkü böyle bir şey yok. Harcadığınızdan daha fazla kalori alıyorsanız kilo alırsınız. Ancak hemen havlu atmanıza gerek yok. Bazı gıdalar sizi öğünlerden sonra diğerlerine göre daha tok hissettirir.

Mucizevi yiyecekler olmasalar da,gün içinde daha az yemenizi sağlayabilirler. Sizi daha uzun süre tok tutacak yiyecekler aradığınızda,lifi yüksek,sağlıklı yağlar ve proteinleri olan ya da yüksek miktarda su içeren gıdalara göz atın. Bu gıdaların diğer bir yararı da önemli mineral,vitamin ve besinlerle dolu olmasıdır.

Elma

Günde bir elma yağları uzakta tutmanızı sağlayabilir. Bu taşınabilir meyve,içerdiği yüksek miktardaki su ve çözünür-çözünmez liflerin her ikisiyle bir yandan kan şekerinizin aniden yükselerek iştahınızın artmasına engel olan bir yandan da tok kalmanızı sağlayan müthiş bir atıştırmalıktır. Ortalama boyutlardaki bir elmada yaklaşık olarak yüzde 85 oranında su ile 5 gram çözünebilir lif bulunur ki bu da elmayı bir atıştırmalık santrali haline getirir. Demliğinizi tatlandırmak için de elma kullanabilirsiniz. Elma aynı zamanda kuersetin içerir. Kuersetin, bazı kanser türlerine karşı savaşmada yardımcı olduğu,kolesterol hasarını azalttığı ve akciğerlerin sağlığını koruduğu görülen bir flavanoidtir.

Yumurta

Yumurta tok kalmanızı sağlayabilecek büyük bir protein kaynağıdır. Yapılan araştırmalarda kişilerin sabah kahvaltısında 2 yumurta yediklerinde,kahvaltıda simit yedikleri güne göre, takip eden 24 saatte 400 kalori daha az aldıkları görülmüştür. Araştırma gösteriyor ki yumurta yemek daha fazla doygunluk sağlıyor ve daha uzun süre tok tutuyor. Bu yalnızca günlük bir deney olsa da düzenli olarak yumurta yemek,uzun süreli kilo yönetimine katkıda bulunabilir.

Karnabahar

Kilo vermeye karar verdiğinizde,karnabahar gibi nişastasız ve sınırsız miktarlarda yenebilecek birkaç sebze vardır. Karnabahar sağlığınız için de iyidir. Karnabahar kanserle savaşan phytonutrient sulforaphane içermesinin yanı sıra,kilo kaybına yardımcı olan folik asit ve C vitamini miktarı açısından da oldukça zengindir. C vitamini,fiziksel aktiviteler sırasında ne kadar kalori yaktığınızı belirleyici bir etken olabilir. Aynı zamanda sizin için lezzetli de olabilir ancak karnabahar sevmiyorsanız ıspanak ya da brokoliyi deneyebilirsiniz.

Yağsız Yoğurt

Yoğurt ve diğer süt ürünleri kilo kaybını sağlayan sihirler olmasa bile yine de kilo kaybını sağlayan bazı yararları olduğu doğrudur. Yapılmış olan 12 haftalık kilo verme programı araştırması sonucunda günde 3 defa yoğurt yiyen katılımcıların,süt ürünleri tüketmeyenlere göre iki kat daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. Bunun nedeni süt ürünlerinde bulunan biyoaktif bileşiklerin kalsiyumla birleşerek yağ oluşma sürecini yavaşlatır ve özellikle bel bölgesindeki yağların yakılmasını hızlandırır

Yulaf Ezmesi

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sadece kahvaltı yapmak sizi zayıflatabilir. 6 yıl süren bir araştırma sonucunda kahvaltı yapan kişilerin,kahvaltı yapmayı atlayan kişilere göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip oldukları ve kahvaltıda pişmiş tahıl yiyen kişilerin diğer çeşitlerde kahvaltı yapan gruplara göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip oldukları görülmüştür. Araştırmacılar yulaf ezmesinin en doyurucu kahvaltı yiyeceği olduğunu söylüyor. Yulaf ezmesi,lif ile dolu olduğu ve çok iyi bir protein kaynağı olduğu için daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Yer Fıstığı

Badem ve ceviz tüm ödülleri toplamış olabilir ancak yer fıstığını görmezden gelmeyin. Araştırmacılar,fıstık yiyen kişilerin,istedikleri kadar yer fıstığı verildiği takdirde bile normalde tüm gün boyunca yedikleri yemekten daha az yediklerini ve böylece kilolarını muhafaza ettiklerini gözlemlediler. Pekala bu yer fıstıklarında ne var? Yağ mı yoksa protein mi? Aslında hepsinden biraz var diyebiliriz. Araştırmacılar yer fıstığının içindeki çeşitli bileşenleri ayırarak onda bu kadar tokluk hissi veren şeyin ne olduğu bulunmaya çalıştı. Ancak onda tüm bunları sağlayan özel başka bir şeyin olduğunu anladılar.

Çorba

Herkes çorbanın güzel bir yiyecek olduğunu düşünür ama aynı zamanda zayıflatıcı olduğunu bilen kaç kişi var? Diyet beslenmenize her gün bir kap et veya tavuk suyu çorbası eklemeniz,6 aylık dönemde kilo kaybı miktarınızı yaklaşık olarak iki katına çıkarır. Nedeni ise şudur;bir yiyeceğe su eklemeniz,direk olarak su içmenizden daha tok kalmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak gün boyunca daha az kalori almış olursunuz.

Balık

Tok tutan yiyecekler kısmında yulaf ezmesi,sebze ve balıkla karşılaşmak sizi şaşırtmış olabilir. Yapılan bir araştırma,öğlen yemeğinde balık tüketenlerin,et tüketenlere göre akşam yemeğinde yüzde 11 oranında daha az yediklerini ortaya koydu. Bu araştırma gösteriyor ki balık proteini ile gerçekleştirilen protein açısından zengin öğle yemekleri,et proteinleri ile gerçekleştirilen öğle yemekleriyle karşılaştırıldığında kalori alımını düşürmektedir.

Bulgur

Yüksek lifli tahıllar öğününüzü tamamlamanın en harika yollarından biridir ve ince bulgurları pişirmesi çok kolaydır. Tam buğdayların en çabuk pişirilebilen formlarından biri olan bulgur,su kaynadıktan sonra 10 dakika içinde hazır hale gelir ve lif miktarı düşük,ağır işlem görmüş beyaz pirincin ve makarnanın yerini tutan harika bir besindir.

Salata

İnsanlar diyet yapmayı düşündüklerinde akıllarına ilk gelenlerden biri salatadır. Ancak bunun anlamı kararmış yeşilliklerin üzerine tepeleme konulmuş olgunlaşmamış domateslerse,bu diyetin işe yaramayacağınızdan şüpheniz olmasın. Salatalar,diyetinize bir seferde birçok doyurucu yiyecek eklemeniz için size harika bir fırsat sunar:taze sebzeler,yağsız protein,fasulye ve sağlıklı yağlar. Yapılan bir araştırma,öğle yemeğinde makarnadan önce salata yiyen kadınların makarnayı daha az yiyerek,daha az kalori aldıklarını ortaya koyuyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kilo Verememenizin Altında Yatan Sebepler

Kendi diyetinizi farkında olmadan sabote ediyor olabilirsiniz. Bozulan bu diyet düzenini nasıl tekrar rayına koyacağınızı ve kilo kaybetmenize engel olan çok sık yapılan diyet hatalarını öğrenmenizde fayda var.
Read More

4 Basit Adımda Kandırılmadan Kilo Verin!

Kadınlar, tüm yaşantıları boyunca kilo verme konusunda sürekli bir mücadele halindeler. Bitmek bilmeyen tavsiyeler ve başarısız kilo verme denemeleri zamanla can sıkıcı bir hal almaya başlıyor.
Read More

Sağlıklı Kilo Verme Rehberi

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen birçok kişi farklı diyet ve çözüm arayışına giriyor. Yanlış diyet seçimleri ve eksik uygulanan tavsiyeler ise günler ilerledikçe kişinin kilo vermeye olan inancını kaybetmesine yol açabiliyor.
Total
0
Share