Gözü Bozuk Olan Çocuk Televizyona Yaklaşır

Göz bozukluğu genetik ise çocuklarda göz kusurlarına rastlanabilir.

Göz Bozukluğu Genetik İse Çocuklarda Göz Kusurlarına Rastlanır

Televizyonu yakından izleme,aşırı bilgisayar kullanımı gibi gözün yoğun biçimde yakına odaklanması genetik eğilimi olan çocuklarda bazı göz kusurlarını tetikleyebilir. Ancak bu etki oldukça sınırlıdır.

Yani televizyonun "gözü bozması"yönündeki etkisi oldukça zayıftır. Konunun esas vurgulanması gereken yönü aslında göz bozukluğu olan çocukların görme problemleri nedeni ile televizyona yaklaşmasıdır. Bu sayede aileler çocukta görme problemi olduğunu daha kolay farketmekte ve doktora başvurmaktadır. Muayenede göz bozukluğu tesbit edilip gerekli tedavi başlanır ve ileri yaşlarda tedavisi oldukça güç olan ağır göz tembelliklerinin önüne geçilebilir.

Televizyonun olmadığı dönemlerde çocukların göz bozuklukları genellikle okula başlayıp tahtayı görememeleri sonucu öğretmenlerin velileri uyarması ile farkedilirdi. Bu da tedavilerin oldukça gecikilmiş olarak başlamasına neden olurdu. Yani aslında çocuklar televizyonu yakından seyrettikleri için gözleri bozulmuyor,çoğunlukla gözleri bozuk olduğu için televizyona yaklaşıyorlar.

Prof. Dr. Nazan Erda

Total
0
Shares
Related Posts

Yüzünüz Eskisinden Bile Daha Güzel Olabilir

Yüz haritasıyla yüz hatlarını, aslında olması gerektiği hale döndürmek mümkün. Bunun için farklı uygulamalar, kullanılan farklı malzemeler var ve başvurulan 3 boyutlu bilgisayar programları mevcut . . .

Bebeğiniz Ek Gıdalara Ne Zaman Başlamalı?

Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalara 6. aydan sonra başlanır.Bu dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek gıdaların anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmayınız.
Total
0
Share