Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güneş gözlüğü alırken güvenilir, kaliteli, ultraviyole blokaj özelliği yüksek olan bir gözlük alınmalıdır.

Göz sağlığındaki problemlerin arttığı yaz aylarında güneşin gözümüze ne gibi zararları oluyor?

Uzun süre koruyucu gözlük takmadan güneş altında kalanlarda güneşin zararlı ışınları göz yüzeyine zarar verir;gözün saydam tabakası üzerinde et olarak ifade edilen kırmızı,kızaran,iltihaplanan doku büyümelerine neden olabilir,göz kapaklarında cilt kanseri gelişme ihtimali artar,güneş ışınları katarakt ve sarı nokta hastalıklarının gelişimini hızlandırır.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş gözlüğü alırken güvenilir,kaliteli,ultraviyole blokaj özelliği yüksek olan bir gözlük alınmasını tavsiye ediyorum. Sertifikalı olması gerekir. UV filtresiz gözlükler göz bebeğini daha fazla büyüterek,daha fazla zararlı ışın girmesine neden olur.

Kontak lens kullananlar nelere dikkat etmelidir?

İyi bir lens kullanıcısının her zaman bir de gözlüğü olmalı günün bir kısmını da gözlükle geçirmeli. Lensi ile uyumamaya özen göstermeli. Lens gözdeyken havuza,denize,duşa girilmemeli. Bu sularda bulunan çeşitli bakteriler lense yerleşebilir,lenste üreyebilir ve gözün saydam tabakasında çok tehlikeli enfeksiyonlara yol açabilir. Eğer lensle denize,havuza ya da duşa girmişlerse lensi atmaları ve bir daha kullanmamaları gerekir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Diyette Vücut Analizinin Önemi

Vücut analiz cihazı ile doğru şekilde ölçüm yapılarak diyetisyene gelen hastaların kilo kayıpları hakkında daha doğru bilgi alımı sağlanır.

Panik atağın bilinmeyenleri

Bir anda uykudan panik halinde kalkıyorsanız, yolda yürürken, yemek yerken, durup dururken çarpıntı ve el ya da dudak çevresinde uyuşma yaşıyorsanız dikkat!
Total
0
Share