‘Hadi Göster Amcalara’ Söylemi Çocuklara Öfke ve Şiddeti Öğretiyor

Çocuklarda cinsiyet rollerini oturtmaya çalışırken çocuğun tutumunu bilmek ve iyi gözlemci olmak çok önemli.

Erkek çocuklar sünnet olduğunda şölen düzenlenir. Kız çocuklarınınsa adet görmeye başlaması sır gibi gizlenir. Halbuki üreme yetisi gibi önemli bir durumun kazanılmaya başlandığının önemli bir habercisidir. Bu ayrım ne yazık ki iki cinsiyet arasındaki eşitsizliğin en önemli göstergesi. Çocuklarda cinsiyet rollerini oturtmaya çalışırken çocuğun tutumunu bilmek ve iyi gözlemci olmak çok önemli. Bebek yerine ev aletlerini tercih eden kız çocuğunu bebekle oynamaya zorlamak,hem çocuğun özgüvenini zedeler hem de oyun oynayarak geçireceğiniz keyifli zamandan mahrum bırakır. Aynı şekilde şiddet ve hareketten hoşlanmayan erkek çocuğunu,zorla şiddet içeren oyunlara çekmek,‘Sen ne biçim erkeksin?’gibi söylemlerde bulunmak,‘Hadi göster amcalara’gibi söylemler,çocuğun kendini ifade edememesinin yanında,öfkeyi öğretmekten başka bir işe yaramaz.

Dr. Aylin aksoy Çoban

Total
0
Shares
Related Posts

Hala Harekete Geçmediniz Mi?

Fiziksel aktivite yapmak çoğumuz için formda kalmanın en etkili yollarından biri. Ancak Form’da kalmak teriminin sizin için ne…

Zamanı durdurmanın çok özel 8 sırrı!

Yüzde birkaç kırışıklık, saçlarda beyaz bir örtü… Bunlar “yaş almanın” olağan belirtileri. Fakat, zamana karşı sapasağlam ayakta durmak sizin elinizde. 8 doğal güzellik önerisi ile zamanı durdurun.

Dedikodu Yapmak Stresi Azaltıyor mu?

Amerika'da yapılan bir araştırma sonucunda başkaları hakkında konuşmanın, haksızlığa şahit olmanın yarattığı stresi azalttığı tespit edildi.
Total
0
Share