Hamilelik Çatlaklarında Lazer Tedavisi

Hamilelikte oluşan çatlakları önlemek için neler yapılabilir?

Hamilelik döneminde özellikle hangi bölgelerde çatlaklar oluşuyor?
Hamilelik döneminde kilo alımının en fazla olduğu karın,göğüs,kalça,bacak ve kolların üst kısmında belirgin çatlak oluşumları gelişebiliyor. Deride çatlaklar önce pembemsi-mor renkte çizgiler şeklinde görülüyor. Zaman içerisinde ise bu renk beyaza dönüyor. Uzun ince düzensiz çizgiler şeklinde olabildiği gibi genişliği parmak kalınlığında olan çatlaklar bile görülebiliyor. Çatlak oluşan bölgede deri gevşiyor ve elastikiyeti bozuluyor. Görüntü olarak kişiyi rahatsız edebilen bu çatlaklar sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmuyor.

Çatlaklar neden oluşuyor?
Hamilelikte çatlakların oluşmasının en önemli nedeni kilo alımıdır. Hızlı kilo alımı ile deri aniden genişliyor. Deri altı bağ dokusunun bu duruma uyum sağlayamaması ve bağ dokusunda kopmalar oluşması sonucu da çatlaklar meydana geliyor. Genellikle hamileliğin son aylarında çatlaklar oluşmaya başlıyor. Ancak sadece hamilelikte değil hızlı kilo alınan her dönem vücutta çatlak ortaya çıkabiliyor. Ayrıca çatlakların oluşmasında genetik faktörler yani ailesel eğilim de büyük önem taşıyor.

Çatlamaya karşı ne gibi önlemler almak gerekiyor?
Çatlak oluşmasını engelleyici kesin ve etkili bir yöntem maalesef bulunmuyor. Ancak hamilelikte kontrollü kilo alımı çatlak oluşumunu önemli ölçüde azaltabiliyor. Ayrıca hamileliğin üçüncü ayından itibaren bu dönemde kullanılabilen çatlak oluşmasını engelleyici krem veya jellerin kullanılması da gerekiyor. Bu krem veya jellerin çatlak oluşma riski olan bölgelere,yani karın,kalçalar,kollar ve bacakların üst kısmıyla,bacakların dizden aşağıya doğru arka kısmına her gün birkaç dakika masaj yaparak sürülmesi öneriliyor. Nemlendiricilerin çatlak oluşmasını engelleyici özellikleri bulunmuyor. Ancak su bazlı bir nemlendirici ile her gün masaj yapmak,derinin elastikiyetinin artırdığı için faydalı olabiliyor. Fazla kilo alımını engelleyeceği için her gün düzenli olarak yapılan hamileliğe uygun sporun da çatlak oluşumunu engellemede önemli bir yeri bulunuyor.

Çatlak oluştuktan sonra tedavi şansı var mı?
Hamileyken çatlaklara herhangi bir tedavi uygulanamıyor. Hamilelik bittikten sonra ise çatlaklara erken dönemde müdahale etmek tedavideki başarı şansını artırıyor. Son yıllarda bazı lazer yöntemleri çatlak tedavisinde kullanılıyor. Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi ile çatlaklarda belirgin düzelme sağlanıyor. Lazerin etkinliği doğum sonrası erken dönemde uygulandığında daha fazla olmakla birlikte daha sonrasında uygulandığında da çatlaklarda iyileşme görülüyor. Lazer tedavisinin yanı sıra bazı özel kremlerin uzun süre kullanılması da çatlak görünümünü azaltabiliyor.

Doğumdan sonra nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Doğumdan sonra da çatlakların oluşmaması için kilo alımına dikkat etmek gerekiyor.
  • Bunun için spor yapmak,ani kilo alıp vermekten kaçınmak ve kilo dengesini sağlamak gerekiyor.
  • Bazen hamilelerin vücutlarında çatlak oluşmuyor,ancak hamilelik sonrasında kilo verme ile deri gevşiyor. Bu nedenle de bu bölgelere sıkılaştırıcı krem sürmek gerekiyor.
  • Kremlerin özellikle karına ve gevşeyen diğer bölgelere masaj yaparak her gün sürülmesi gerekiyor.

Dr. Nilüfer oğuz

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share