Hashimoto Tiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroidin bu sinsi hastalığının tedavisi mümkün mü? Hastalık önlenebilir mi?

Hashimoto hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yoktur. Yapılan tedavi sadece guatr ve tiroid bezi yetmezliği varsa onun tedavisi şeklinde olup bu hastalarda tiroid hormon ilacı verilir. Tedavinin ömür boyu takip edilmesi ve ilaç dozunun doktor tarafından vücudun ihtiyacına göre düzenli aralıklarla ayarlanması gerekir. Gebelik süresince dozda artış gerekir ve daha yakından takip edilmelidir. Hipotiroidi olmasa bile guatrı olan Hashimoto hastaları bu tedaviden fayda görür ve guatrları küçülebilir.

Hastalık önlenebilir mi?

Hashimoto hastalığının ortaya çıkmasını önlemek pek mümkün değildir. Çünkü altında vücudun savunma sisteminde gelişen bazı bozukluklar rol oynamaktadır ve bu risk genellikle doğuştan gelir. Ancak, hashimoto hastalığının erken tespit edilerek henüz tiroidde büyüme (guatr) ve belirgin az çalışma (hipotiroidi) ortaya çıkmadan, gerekli vakalarda tiroid hormon tedavisinin verilmesi ile vücudun olumsuz etkilenmesi engellenebilir. Hastalığın yol açtığı bu iki durum engellenebilirse Hashimoto hastalığına bağlı herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz.

Hashimoto hastalığı olanlar nelere dikkat etmeli?

  • Henüz ilaç tedavisi almıyorlarsa iyotlu tuz veya iyotlu öksürük şurubu gibi fazla iyot içeren gıda ve bileşiklerden kaçınılmalı
  • Tedavi ömür boyudur. Tiroid hormon ilaçlarının dozu vücudun ihtiyacına göre düzenli aralıklarla doktor tarafından ayarlanmalıdır. Dozun yetersiz kalması hastalığın ilerlemesine, dozun fazla gelmesi ise zayıflama, çarpıntı, aşırı terleme, kemiklerde zayıflama gibi istenmeyen etkilere yol açar.
  • Tiroid hormon ilaçları aç karna içilir. Gıdalar ilacın etkisini azaltır. Sabah kahvaltıdan en az yarım saat önce alınması tercih edilmelidir.
  • Kalsiyum, demir ve mide ilaçları tiroid hormon ilacının emilimini bozar. Başka bir öğünde alınmalıdır.

Doç. Dr. Rüştü Serter

Total
0
Shares
Related Posts

Genlerin Hastalıklarla İlişkisi Nedir?

Hastalıkların hemen hepsinin kökeninde genlerle ilgili bir problem yatar. Genler, kodladıkları proteinler aracılığıyla yiyecekleri ne kadar verimli sindirebildiğimizi belirler.
Total
0
Share