Yulaf

Yulaf (Avena), bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen bir tarım bitkisidir.

Latince adı:Avena sativa

Birleşimi:Yulaf meyvesinin (tohumunun) birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;

a) Karbonhidratlar %50-60 arasında olup bu da ß-Glukanlar,fruktozlar,arabinozlar,arabinoxylanlar ve roughagelerden oluşur.
b) Proteinler %8-24 (ort.%12,5) arasında olup bu da gliadin,avenin,avenalin,6 önemli aminoasit ile lipoproteinlerden oluşur.
c) avenasterol,campesterol,stigmasterol ve cholesterol (kolesterol) içerir.
d) Steroid saponinler;Avenacosid A ve B
e) Vitaminlerden;B1,B2,B3,B6,E,K,Provitamin A (ß-karotin) ve pantothenasit içerir.
f) Minerallerden;%2 oranında SO2 (Silisiumdioksid),demir,çinko,alüminyum,mangan,kobalt,bor ve iyot içerir.
g) Sabit yağlar %7,4 oranında olup bunun %1,3ünü sabit yağlar ve %5,7 oranında doymamış yağ asitleri içerir.

Faydaları:Otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf bol miktarda nişasta içerir. B grubu vitaminler ile başta kalsiyum,magnezyum,potasyum,fosfor ve demir mineralleri olmak üzere mineraller bakımından da zengindir.

Etkisi:Meyveleri;kandaki kolesterolü düşürücü,depresyonu önleyici,sinirleri güçlendirici,besleyici,yaraları iyileştirici ve tahrişi önleyicidir. Yulaf otu;depresyonu önleyici,teskin edici ve terleticidir.

Kullanılması:Üniversite kliniklerinde yapılan tedavi denmeleri ve araştırmalara göre:Yulaf kandaki lipit,kolesterol,trigliserid ve glikozu düşürür. Sinirleri kuvvetlendirir ve yatıştırır. Tentürü ise sigara ve alkol bağımlılığını önler.

1) Araştırmalara göre;
a) Yulaf ezmesi veya yulaf kepeğinin yenmesi halinde kandaki kolesterolü,şekeri düşürür,ürindeki glikozu azaltır ve yorgunluk,isteksizlik ve dermansızlığa karşı kullanılır. Ayrıca Moskova üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre vücuttaki zehirli elementleri temizlediği bu nedenle yan tesirinin de olamaması nedeniyle kimyasal ilaçlara tercih edilmektedir.
b) Yulaf otu tentürü veya ekstresinin uyuşturucu maddeleri (afyon,esrar,alkol ve sigara) bırakanlarda görülen sinirsel krizi önlediği tespit edilmiştir.

2) Komisyon E tarafından yapılan 15.10.1987 tarih ve 193 nolu monografi bildirisinde yulaf otunun akut ve kronik korku,gerginlik,telaş,sinirsel yorgunluk,sinirsel gerginlik,deri hastalıkları,mense zafiyeti,dermansızlık,halsizlik gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

3) Homeopatide dermansızlık,nevrastani (sinirsel yorgunluk,organik kaynaklı olmayan birtakım subjektif şikâyetler;uykusuzluk,terleme,sıkıntı gibi),sinirsel zafiyet,sinirsel kap çarpıntısı ve uyuyamamaya karşı kullanılır.

4) Halk arasında;halsizlik,sinirlilik,cinsel yetersizlik,titreme,baş dönmesi,romatizma,gut,ishal,mide üşütmesi ve mide-bağırsak zafiye-tine karşı kullanılır. Yulaf çocukların okulda başarılı olmasını sağlar. Beyinlerini çalıştırır. İnsanlara cesaret verir,hafızayı güçlendirir,sporculara dinamizm verir ve güçlerini artırır ve de şeker hastaları için iyi bir besindir. Çünkü pankreası yormaz aksine onu kuvvetlendirir. Yulaf kahvaltısı yendiğinde yorgunluk,halsizlik,dermansızlık ve uyuşukluğu ortadan kaldırır.

Dyt. Şengül sangu Talak

Total
0
Shares
Related Posts

Mutlu Evlilik İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.

Kanserden Koruyan Besinler Var Mı?

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kanserden korunma konusunda en etkili yöntemlerin başında sağlıklı beslenme yani antioksidanlardan zengin beslenme gelir.
Total
0
Share