Her yaşın hastalığı diyabet, erken tanı kaliteli yaşam sunuyor

Erken dönemde tanı konarak tedaviye başlanması ve kan şekerinin kontrol altına alınması hastalığın gelişimini yavaşlatarak diyabetliye kaliteli bir yaşam sunuyor.

Diyabet,kontrol altına alınmadığında vücutta hemen her organı etkileyen ve ömür boyu süren kronik hastalıklara zemin hazırlıyor. Ancak erken tanı ve bilinçli davranmakla uzun ve sağlıklı bir ömür sürmek mümkün.

DÜNYADA YAKLAŞIK 200 MİLYON KİŞİ DİYABET

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)’nun verilerine göre dünyada 200 milyona yakın diyabetlinin bulunuyor,bu sayının 2025 yılında 336 milyona ulaşacağı düşünülüyor.

HER YAŞIN HASTALIĞI
Hemen herkeste,her yaşta diyabet görülebiliyor. Özellikle ailede diyabet öyküsü olması,şişmanlık,bel çevresi genişliği,kanda yağ oranının yüksek olması,kalp damar hastalığının varlığı,stres altında yaşamak diyabet gelişimi için risk oluşturmakta.

DİYABET KONTROL ALTINA ALINMAZSA,ORGAN HASARINA YOL AÇAR

Diyabet evreleri olan bir hastalık. Evreler sırasıyla risk grubu,gizli diyabet,aşikar diyabet ve diğer organların etkilenmesi (komplikasyonlar) olarak birbirini takip ediyor. Bu nedenle erken dönemde tanı konarak tedaviye başlanması ve kan şekerinin kontrol altına alınması hastalığın gelişimini yavaşlatarak diyabetliye kaliteli bir yaşam sunuyor. Öte yandan diyabette kan şekeri düzeyinin uzun süre yüksek kalması damarları ve sinirleri etkileyerek zaman içerisinde körlüğe,kalp ve damar hastalıklarına,inmeye (felç),böbrek yetmezliğine ve sinir sisteminde hasara yol açabiliyor. Aynı şekilde gebelik döneminde de kontrol altına alınamayan diyabet,anne ve bebek sağlığı açısından sorunlara neden olabiliyor.

Doç. Dr. Şebnem Aktaran

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabete Karşı Şeker Gibi Reçete

Diyabet, bir diğer adıyla şeker sık görülen hastalıkların başında geliyor. Dr. Müjdat Kara, egzersiz yaparak, vücudunuzu tanıyarak, bilinçli beslenerek ve ideal kiloda kalarak bu zor hastalıktan azami derecede uzak kalmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Bebek Bakımında Merak Edilenler

Bebek, annesini 2-3 kez emdikten sonra yıkanmalı.Bebek bakımında merak ettiklerinizi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci'ye sorduk.

Stres Kalp Krizini Tetikler mi?

Kalp hastalıklarında en önemli faktörün genetik hikâyedir. Damar sertliği öyküsü olanların 35 yaşından sonra mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaran 10 önemli neden.
Total
0
Share